Hokejové podobenství

Předem se omlouvám, těm, kterým lední hokej příliš neříká, nebo těm, kteří nejsou sportovními fanoušky. V těchto dnech jednoznačně hýbe celým sportovním světem (naši republiku nevyjímajíc), hokejové šílenství – spousty televizních přenosů, rozhovorů, napětí, očekávání, radosti a zklamání, nadávání a nevím co ještě. Zkrátka mistrovství světa je zde, přímo nadosah, v naší republice. Proč zrovna mluvím o hokeji ? Pán Ježíš v Bibli často mluví v podobenstvích a mě coby hokejového fanouška a zároveň návštěvníka těchto stránek napadá následující podobenství. Samozřejmě že nebude úplně dokonalé, ale snad s trochou fantazie bude myšlenka patrná.

Hokej může být pro někoho životním posláním (povoláním), pro druhého největší záliba, pro jiného krásná podívaná, pro dalšího nesmyslné honění za pukem, jiný vytýká tomuto sportu hrubost a častá zranění. Jako každá hra má také hokej svá pravidla a mantinely, které jednak umožňují, aby puk zůstal na ledové ploše a mohlo se hrát, jednak jistým způsobem chrání i diváky. Základem je tedy ledová plocha s mantinely, branky, hokejisté, rozhodčí, ale i diváci a určitá pravidla. Nechci zabíhat do detailů, ale klíčový pro naše podobenství je i fakt, že na ledové ploše jsou dvě modré a jedna červená čára (červená čára uprostřed a z obou stran v přesně definované vzdálenosti jsou modré čáry). Modré čáry jsou, zjednodušeně řečeno, kvůli tzv. ofsajdu (hráč-útočník nesmí přejet modrou čáru, která je blíže k soupeřově brance, jako první, nemá-li puk). Díky modré čáře nemůže nastat situace, že by soupeř-útočník stál celý zápas sám před soupeřovým brankářem a pouze čekal, že mu jeho spoluhráči, hned jak se dostanou k puku, nahrají přes celé hřiště a on pouze z bezprostřední blízkosti dá gól.

Zkusme si nyní katolickou církev a víru v Boha přirovnat k hokeji. Pro někoho je víra v Boha životní poslání (povolání), pro jiného životní náplň, přesvědčení a s tím související životní styl, pro jiné je věřit v Boha pouze nesmysl, který zde v 21. století nemá co dělat, a jiné mohou odradit nešvary církve z dob minulých či zmedializovaný skandál ze současnosti. Také katolická církev má určitá pravidla, pravidla daná samotným Bohem – Desatero. Obsahuje seznam deseti přikázání, o jejichž nutnosti a potřebnosti nepochybuje většina lidí a která nás určitým způsobem vedou a chrání. Základem je Ježíš Kristus, víra v Trojjediného Boha, naděje a láska, dále samozřejmě i lidé, a také určitá pravidla (např. již zmiňované Desatero).

Podobných paralel (i když nedokonalých) najdeme více, např. hokejistovo zranění (někdy dokonce smrtelné) a utrpení křesťanů, kteří byli pro svou víru pronásledováni a zabíjeni. Nebo řádění hokejových fanoušků s demolováním a ničením čehokoliv a vážné poklesky církevních představitelů – můžeme prohlásit, že kvůli několika excesům rozvášněných fandů je hokej špatná hra? Nebo říci, že katolická církev či víra v Boha je špatná, protože několik z jejích členů udělalo to a to…?

V poslední době se na těchto stránkách často debatovalo o předmanželském sexu, partnerských a manželských vztazích (antikoncepci, přirozeném plánování rodičovství) a dalších podobných tématech. Náhodnému návštěvníkovi by se mohlo zdát, že dodržování přirozeného plánování rodičovství a jakákoliv sexuální problematika je pro katolíky snad tím nejdůležitějším. Upozorňuji, že nechci tuto problematiku nijak zlehčovat, spíše poukázat na to, že víra v Boha není jen to, že používáme PPR (nebo ne), ale především to, jak žijeme, jaký máme vztah k Bohu, jak jednáme s druhými, zkrátka jací jsme jako lidé-křesťané. Pokud to otočíme: to, že používám výhradně PPR, tak to ještě nemusí neznamenat, že jsem dobrý katolík.

Ohledně otázky předmanželského sexu mě v porovnání s hokejem napadá jedno přirovnání. Jeho důležitost bych zařadil k důležitosti a smyslu modré čáry, a tedy i role ofsajdu. Neděste se, nechci zde kázat nějaké své hereze a výplody. Hned svou myšlenku vysvětlím.
Modrá čára v hokeji má jistě významnou úlohu. Řekl bych, aby hokej zůstal hokejem a hezkou podívanou, je její funkce nenahraditelná a jedinečná. Jsou zde ale bezesporu ještě mnohem důležitější věci, a to například ledová plocha, hráči, branky, rozhodčí… Bez nich by prostě hokej nebyl hokejem. Stejně tak v katolické církvi je prioritní víra v Boha, naděje a láska. To jsou pilíře. Ale největší ze všeho je láska, říká sv. Pavel. Osobní vztah k Bohu, vědomí toho, že jsem Bohem milován, že nám Bůh odpouští hříchy a chce, abychom měli podíl v nebeském království, láska k bližnímu, ochota pomoci, odpuštění, dobrý skutek – to jsou základní a nejdůležitější kameny křesťanství.

V tomto kontextu, co je podstatné a co ne, se může tedy otázka předmanželského sexu zdát jako banalita. Často slyšíme nejrůznější námitky – církev do toho nemá co mluvit, já si myslím, že to není hřích, vždyť je to jedno apod. Vraťme se k funkci a důležitosti modré čáry v hokeji. Pokud se zeptáte hokejového odborníka na význam modré čáry, zcela jistě vám řekne, že význam má, a to zcela zásadní, i když může hráčům nebo fanouškům leckdy překážet. Představte si, že by hráči začali rozhodčímu před zápasem vytýkat vzdálenost těchto modrých čar od středu (od červené čáry) a snažili se je nějakým směrem posunout, překreslit původní stav, který je v pravidlech (jinými slovy upravit si význam Desatera podle svého). Co by se stalo, kdyby o těchto věcech rozhodovali sami hráči? Někteří by posunuli modrou čáru o metr dál, jiní by ji dali rovnou metr před brankoviště, jiní by ji chtěli zrušit úplně. Ani nemusíme dále složitě domýšlet, kam by tato situace vedla. Někteří by sice důležitost modré čáry nevylučovali, ale při útoku, by ji často přejížděli „příliš brzy“, a tak by se hra často přerušovala, což by znamenalo více „vhazování“, než hraní, a to by jistě na kráse hokeje také moc nepřidalo. Z původně krásné a tvořivé hry, plné nápadu a chytrých kombinací, by vznikl chaos na ledě, kde by padalo mnohem více gólů, ale spíše vychytralých a laciných, kde by hráč obdržel nahrávku přes celé hřiště a sám před brankářem měl již jednodušší úkol dát gól. Bohužel by padaly takové laciné góly i do naší branky.

Podobně je tomu i s Desaterem a jednotlivými přikázáními. Každé z nich je důležité a má velký význam. Platí to i pro 6. přikázání, které klade na mladou dvojici nemalé nároky a zároveň chrání před nepříjemnými rozčarováními. Můžeme si jej vysvětlovat různě nebo tvrdit, že máme pravdu jen my. Církev má pro nás nabídku, předkládá ji jako tu nejlepší variantu, která ovšem není tou nejlehčí cestou, ale tou náročnější, a také hezčí, tvořivější a snad i zajímavější. Zda tuto nabídku přijmeme, záleží pouze na nás.

Sex před manželstvím – ano, nebo ne ? Pokud tedy nesouhlasíte se stanoviskem katolické církve, že sex patří až do manželství, a vadí vám, že tento její názor nezměníte, zkuste tedy alespoň napsat hokejovému svazu žádost ohledně změny pravidel. Třeba to, že modrá čára je zbytečná a hokejistům to prý moc nevyhovuje…

Hokejový katolický fanoušek :-)


Vice informaci na Texty, články, promluvy