„Noviny nyní otevírají aktuální zprávy,“
říká šéfredaktor Katolického týdeníku Antonín Randa 

Katolický týdeník přišel začátkem května s revoluční změnou. Noviny, které vždy otevíralo pastorační nebo teologické téma, nyní otevírají aktuální zprávy. O novinkách na stranách Katolického týdeníku jsme si povídali s šéfredaktorem Mgr. Antonínem Randou. 

Co vlastně čtenářům přinesla změna v řazení stran přinesla? 
Nejvýznamnější změna se týká přesunu zpravodajství na první tři strany. Tento osvědčený model je běžný u drtivé většině novin a časopisů, s nimiž můžeme Katolický týdeník srovnávat. Osobně mám z této skutečnosti velikou radost, protože je znamením pozitivního vývoje novin k větší aktuálnosti. Nabízet čtenářům zajímavé zpravodajství v době, kdy probíhá plno událostí, není zas tak složité. Ale udržet jeho úroveň v době, kdy se tzv. „nic neděje“, může být velký problém. Proto jsme v dlouhodobé koncepci novin nechtěli tento krok uspěchat a spíše jsme se na něj snažili dobře připravit. Další změny již nejsou tak výrazné. Čtenáře by však mohlo potěšit, že počítáme s větším prostorem pro jednu z nejoblíbenějších rubrik „Bůh v mém životě“. Také kulturní strana dozná, po vyhodnocení čtenářské ankety, určitých změn. 

Proč jste se rozhodli přesunout zpravodajství na první tři strany novin? Co si od této změny slibujete?
Především bude při pohledu na noviny na první pohled poznat, čím církev v danou chvíli žije. To dříve vidět nebylo, protože jsme na titulní straně měli téma, které ne vždy korespondovalo s aktuálním děním v církvi. Téma zůstane zachováno uvnitř listu, ale tvář novin by měla čtenáři na první pohled sdělovat, že se jedná o seriózní noviny otevřené dění současného světa, reagující na aktuální problematiku, a to nikoli bulvárním způsobem, ale přesto poutavě a zajímavě. 

Bude-li nyní stěžejním tématem novin zpravodajství  z domova a ze světa, jak se na tuto změnu připravila zpravodajská redakce. 
Kdybych měl odpovědět v duchu současné komerční terminologie, tedy že náš nový výrobek bude ještě lahodnější, křupavější, krémovější a nevím co ještě, tak bych řekl, že naše práce bude ještě stresovější, náročnější a čtenáři by měli být tudíž spokojenější. Pravdou je, že se nám část naší práce přesunula do víkendů, což znamená výrazné provozní změny, z nichž manželé a manželky redaktorek a redaktorů radost nemají. K defenestraci šéfredaktora však zatím ještě nedošlo.

O čem chcete především informovat? Na stránkách se velmi často objevují články o akcích, výročích, setkáních nebo konferencích. Nechystáte v této oblasti nějaké oživení? 
Model, který chceme naplňovat by měl vypadat tak, že důležité světové i domácí události budou doprovázeny analýzou nebo komentářem odborníka. Týdeník má oproti deníkům obrovský handicap v menší aktuálnosti. Zkuste si vzít do ruky týden staré noviny a prolistovat si jejich zpravodajství. Většina článků už bude nezajímavá a neaktuální. Pokud se však tyto události zasadí do určitého kontextu, mají šanci oslovit čtenáře i v delším časovém úseku. 
O to se chceme pokoušet. Co se týče událostí ve farnostech, o nich mají informovat především diecézní a farní listy. Řada akcí je důležitá pouze pro daný region, ale čtenáři KT jsou v celé republice. Na to musíme brát ohled. Budeme se však snažit více hledat zajímavosti z farností, které by mohly oslovit širší čtenářskou obec a zároveň chceme psát o akcích, které svým významem překračují hranice diecéze.

Máte svého člověka v každé diecézi?
Dá se to tak říci. Úroveň a intenzita spolupráce se sice liší, ale v současné době již můžeme hovořit o celorepublikové síti spolupracovníků redakce. Rád bych touto cestou ještě poděkoval všem, kteří se ve farnostech podílejí na prodeji Katolického týdeníku. V dnešní době, kdy má každý práce nad hlavu je to služba, za kterou jsme velmi vděční. Díky za ni.

Děkuji za rozhovor

Pavel Siuda
FOTO: Jaroslav Hodík





Vice informaci na Texty, články, promluvy