Přecitlivělost není slabost
Autor knihy:
Ilse Sand Nakladatelství: Nakladatelství Portál Titul této knížky mě oslovil, protože jsem si často mezi lidmi připadala zvláštní. Tu si musím přečíst, říkala jsem si. Dánská terapeutka Ilse Sand píše o "velmi citlivých" lidech fundovaně, protože jednu z takových osob zná velmi důvěrně. Je jí ona sama.
Kniha je rozčleněna do deseti hlavních kapitol. V první nás autorka seznamuje s rysy "vysoce citlivého" člověka. Pokud si ji přečtete, zřejmě budete schopni rozlišit, zda do této skupiny patříte vy nebo někdo z vašich blízkých. V další kapitole se dočteme, že "vysoce citliví" lidé často trpí nízkou sebeúctou. V dnešní rychlé době plné hluku nejsou schopni obstát bez toho, aby na sebe brali ohled a více odpočívali. V další části knihy autorka radí, jak se zařídit tak, abychom jako "vysoce citliví" lidé dokázali dobře fungovat doma i ve své profesi. Rozebírá též hněv a jeho význam pro člověka.
Na konci knihy si každý čtenář může udělat test, z něhož zjistí, zda patří do skupiny "vysoce citlivých lidí". Takovými mohou být nejen introverti, ale zhruba 35% takových lidí tvoří extroverti. Dále jsou zde nabídnuty aktivity, které mohou těmto lidem pomoci k lepšímu sebepřijetí a rychlému nabrání sil.
Jaké jsou znaky takových lidí? Velmi je vyčerpává hluk, velké množství lidí pohromadě (večírky, oslavy narozenin), potřebují delší dobu na zpracování kladných zážitků - film, výstava, cestování. Aby mohli fungovat, potřebují častější přestávky než běžná populace.
Ilse Sand pořádá pro "vysoce citlivé" lidi semináře. Lidé z nich odjíždějí povzbuzeni, že nejsou nenormální, ale pouze jiní.
Knihu bych doporučovala psychoterapeutům, kněžím, rodičům dětí, které jsou citlivé a lidem, kteří tuší, že jsou hodně citliví a nevědí si s tím rady.