Život mezi Jungem a Freudem
Autor knihy:
Sabine Richebächer Nakladatelství: Nakladatelství Portál V kufru ve sklepě bývalého Psychologického institutu v Ženevě byla objevena korespondence mezi S.Spielreinovou (1885 - 1942), C.G.Jungem a S.Freudem. Kufr obsahoval též Sabinin deník z let 1909-1912.
Jak zmiňuje autorka knihy Sabine Richebächer, klinická psycholožka a psychoterapeutka z Curychu, když přednášela v roce 1999 o této trojici, netušila, že stojí na počátku šestiletého bádání po stopách pohnutého a neklidného života psychiatričky Sabiny Spielreinové - Scheftelové.
Sabina je dcerou bohatého židovského obchodníka z Rostova na Donu. Otec dopřál všem dětem univerzitní vzdělání, byl ovšem velmi přísný až despotický, což se projevilo na Sabinině psychice. Matka Eva se narodila v rabínské rodině a jako jedna z prvních žen v carské říši studovala na univerzitě. Na přelomu 19. a 20. století se z USA začala rozmáhat "vlna hysterie" u žen. Také Sabina trpí velkou psychickou nerovnováhou, přicházejí neshody s matkou a projevují se u ní záchvaty vzteku. Eva Spielreinová odváží dceru na západ, aby se léčila. Sabina je v roce 1904 hospitalizována v curyšském sanatoriu Burghözli s hysterií a podezřením na paranoiu. Ředitelem ústavu je profesor Eugen Bleuler, který se zabýval Freudovým pojetím duševních chorob a nadchl se pro psychoanalýzu. Dalším lékařem, pracujícím v sanatoriu, je mladý C.G.Jung. Sabina splňovala všechny předpoklady, aby na ní mohl vyzkoušet Freudovu metodu - např. výklad snů či metodu volných asociací. Postupně se mladá a chytrá Sabina s Jungem intimně sblíží. Jung je ale ženatý a jeho žena je v té době těhotná. Vztah zamilovanosti či obdivu se táhne celým Sabininým životem. I když odchází z Curychu jako by měla Junga stále s sebou. A tento nenaplněný vztah je zřejmě i hlavním důvodem rozpadu Sabinina pozdějšího manželstvím s Paulem Scheftelem.
Po vyléčení začíná Sabina studovat v Curychu medicínu. Je sice nervově labilní a jen těžko se odpoutává od rodiny, vyniká ovšem nadáním a pílí.
Celá kniha je vyváženým svědectvím Sabinina života i její kariéry. Zároveň nám připomene pohnuté události 20.století - příšernou 1.světovou válku a její dopad na obyvatelstvo Evropy, politický převrat v Rusku v roce 1917, vzmáhající se antisemitismus, nástup Hitlera k moci a vypuknutí 2.světové války.
Také nám autorka odkrývá složitý vztah mezi dvěma významnými muži - Freudem a Jungem - od přátelství a spolupráce až k jeho rozpadu, ba nenávisti.
Na životě Sabiny Spielreinové můžeme sledovat strastiplnou pouť vzdělané mladé ženy, která ale nezvládá roli manželky a matky. Často se stěhuje - bydlí v Curychu, Ženevě či Berlíně, živoří. Ve své odborné činnosti se zabývá na základě vlastních vzpomínek z dětství problémem dětských fobií a úzkostí. "Specifickými oblastmi vědění, v nichž měly ženy rozhodující vliv, byly psychoanalytická pedagogika, význam vztahu matky a dítěte, praktické rozvíjení a teoretická úvaha o léčebných metodách u dětí, stejně jako využití psychoanalýzy ve školkách a školách." (str. 169). V letech 1912-1914 vyšlo Sabině několik příspěvků v psychoanalytických časopisech - např. Mateřská láska, Zvířecí symbolika a fobie u jednoho chlapce či Dva menstruační sny. Jsou to její nejplodnější léta. Manželé Scheftelovi žili dlouho odděleně, ale nikdy se nerozvedli. V roce 1924 se Sabina vrací zpět do Ruska. Společné soužití s manželem ale není jednoduché.
V roce 1925 byl v Rusku zrušen Státní institut pro psychoanalýzu. Velmi mě překvapil Jungův postoj ve 30.letech, kdy se choval prospěchářsky a chtěl se zavděčit tehdejšímu režimu. Pořádal antisemitské přednášky a i přesto tvrdil: "Nejsem ani v nejmenším nepřítelem Židů, byť jsem odpůrcem Freuda." (str. 247)
Sabinin život končí tragicky. Sabinini bratři jsou popraveni, manžel umírá na infarkt. Sabina s dcerami jsou roku 1942 zastřeleny blízko Rostova komandem SS.
Kniha obsahuje fotografie, životopisné údaje a bohatý poznámkový aparát. Jistě ji uvítají všichni psychologové, psychiatři a studenti těchto oborů. Lze ji ale doporučit i všem čtenářů, kteří se zajímají o psychologii, dějiny 20.století či o zajímavé lidské osudy. V roce 2011 byl podle knihy natočen film Nebezpečná metoda, který byl na počátku roku 2012 uveden do českých kin.