Posedlost láskou a jiná znepokojivá odhalení
Autor knihy:
Frank Tallis Nakladatelství: Nakladatelství Portál Knihu můžeme zařadit do oblasti partnerských vztahů i do knih o duševních onemocněních. Frank Tallis je anglický klinický psycholog, který pracuje na Institutu psychiatrie a neurovědy v Londýně. Je zároveň i spisovatelem beletrie.
Již v úvodu se dozvíme mnoho podstatných informací.
„Láska je pro lidské štěstí nezbytná. Hranice mezi normální a nenormální láskou bývá neostrá. Pouhá jiskra sexuální přitažlivosti dokáže způsobit požár, který nás může zcela strávit.“
V knize je popisováno několik klinických případů pacientů, kteří se zamilovali tak, že to ničilo život jim i lidem okolo. Žili v bludech. „Blud je striktně zastávaný názor, od něhož jedinec neopouští, ani když neexistují žádné důkazy na jeho podporu.“
Nejsilněji na mě zapůsobil případ ženy, která se zamilovala do svého zubaře. Snila si o něm své sny, volala mu, špehovala ho. Udělala si doma „svatyňku“ věcí, kterých se jen dotkly jeho ruce. Manžel to tiše snášel. V terapii se neposunula dál, protože byla přesvědčená, že jen ona ví, jak moc ji její zubař miluje. Jemu nakonec nezbylo nic jiného, než se odstěhovat. Přišel by možná o rozum, nebo by ji musel žalovat za stalking.
Autor píše:
„Psychosomatici chápou idealizaci jako obranu. Zjednodušuje svět, aby zmírnila úzkost způsobenou nedůsledností a nepříjemnými složitostmi. „Schopnost přijmout složitost druhých je měřítkem zralosti a nezbytnou podmínkou pro vytváření autentických smysluplných vztahů.“
„Láska nám dává smysl a sex zmírňuje sílu dvou existujících děsů – strachu ze smrti a samoty. Krize jsou katalyzátory změny. Posouvají nás dál, rozvíjejí nás, abychom se mohli přetvořit do nové podoby.“
Když si knížku přečtete, možná se vám uleví, že jste vlastně docela normální.