S Pánem Bohem se žije naživo
Autor knihy:
Tomáš Kutil Nakladatelství: Karmelitánské nakladatelství P. Ing. Aleše Opatrného zná kdekdo, ale pokud se kdokoliv chce dozvědět podrobnosti z jeho života, dětství, dospívání, poučit se z jeho názorů, dočíst se praktické rady i nějaké perličky, pak doporučuji sáhnout po knize rozhovorů, které s ním udělal redaktor Katolického týdeníku Tomáš Kutil.
V rozhovorech a životopisech mě vždycky velmi zajímá, jaký vliv má na formování charakteru rodina, ve které daný jedinec vyrostl. A potvrzuje se mi, že velkou. Rodiče Aleše Opatrného byli lidé vzdělaní, charakterní a moudří. Většina z nás myslím netuší, že P. Aleše formoval také sport, a tím bylo veslování. V rozhovoru zdůrazňuje důležitost kolektivních sportů pro dozrávání jedince – ten pak snáze umí komunikovat, spolupracovat, nemyslet jen na sebe.
P.Aleš vystudoval nejprve techniku a teprve poté šel do semináře. Kaplanská léta strávil v Plzni a poté byl za trest poslán do Toužimi na Karlovarsku. V rozhovoru se mi velmi líbí, jak zraje ve vztazích s lidmi – s dětmi, s manželi, se starými lidmi.
Kromě sportu má také vztah k hudbě a já si už napořád budu pamatovat větu:
„Některé věci mi pomáhal přežít Mozart.“ Velmi praktickou kapitolou knihy je ta s názvem: „Láska je dřina.“
Tomáš Kutil se ptá: „Jaké další kvality a postoje jsou potřeba pro dobré manželství?“
P.Aleš odpovídá: „
Ti dva potřebují mít vůli překonávat překážky. Při svatbách otevřeně říkám, že láska je dřina. Aby ti dva spolu mohli utvořit něco nového, musejí oba ztrácet. A ne nějakou abstraktní svobodu, ale úplně konkrétní věci a návyky. Je třeba se umět přizpůsobit. Povahy manželů nejsou většinou stejné, ani být nemají, ale musejí být kombinovatelné.
Tomáš: Jsou i některé nekompatibilní?
„Dvě bouchačky se umlátí, dva bručouni se budou topit v slzách. Pokud jeden chce být pořád aktivní, stále v něčem vynikat a druhý chce hlavně domácí pohodu, budou to mít také těžké. Pokud jsou odlišnosti příliš velké, klesá i ochota obtíže překonávat.“ P. Aleš vypráví v knize i o svém působení v charismatické obnově, o vyučování na teologické fakultě, ale taky se třeba dozvíte, proč má rád slony.
V knize se mnohé dozvíte a v mnohém poučíte. A taky budete pohlazeni příslovečným Alešovým humorem.
V každém rozhovoru myslím záleží na dvou věcech: na schopnosti tazatele klást zajímavé otázky a na ochotě tázaného odpovídat. Zde se zdárně obojí spojilo.