Každodenné zamyslenia
Autor knihy:
Anton Srholec Nakladatelství: Vydavateľstvo Michala Vaška Slovenský salesiánský kněz Anton Srholec vydával v letech 1990–1991 svoje krátká zamyšlení v katolických novinách. V roce 1995 pak jeho zamyšlení vyšla knižně. Já jsem si nedávno koupila dvě knihy Antona Srholce ve slovenštině a jeho
Každodenné zamyslenia nosím v kabelce určitě už více než půl roku. Nedaří se mi sice číst jedno zamyšlení denně tak, jak by to asi bylo nejlepší, přesto mě tyto krátké myšlenky oslovují i dnes, více než třicet let po svém napsání. Je v nich patrné porevoluční nadšení z toho, že církev získala svobodu (na první pohled „snadno a rychle“), ale Anton Srholec často až prorocky upozorňuje i na úskalí, která to pravděpodobně bude mít.
Takto například uvažuje o tom, jak je v občanském životě i v životě křesťana důležitá statečnost:
Statočnosť nám chýba, nikdy sme ňou neoplývali. Často jsme volili cestu menšieho odporu aj menšieho zla, až to všetko narástlo do obludných rozmerov. Nesmieme spať, keď třeba zjednocovať, burcovať pre slobodu a právo, aby sme po rokoch neoľutovali dnešný nesprávny krok, tak ako je nám smutno za každou premárnenou chviľou.A takto krásně shrnuje to, co nám ve víře nabízí Ježíš:
V Magdale bolo veľa mužov, ale ani jeden nebol hoden veľkej lásky. Ježiš náročnej žene ukázal cestu do celkom nového světa. Aj dnes má takú silu, že nás dvihá do vyššej roviny, kde člověk nájde trvalú a čistú jednotu s milovaným. Ukazuje nám trvalé hodnoty, které človeka oslobozujú a prebúdzajú v ňom novú energiu. Duchovný dar robí človeka človekom. Kde chýba, telo je bezmocné. Každý móže prežiť najväčšie šťastie, ak sa stane darom, a je schopný prijať veľký dar, ak vo vzájomnom obdarovaní je Boh a keď sa rešpektuje jeho zákon.Anton Srholec umí ve svých krátkých zamyšleních nadchnout pro víru a pro život z víry. Jeho drobná knížečka může být tedy podnětem k zamyšlení a k následnému uvádění do života nejen pro křesťany, ale i pro všechny „lidi dobré vůle“.