Papiňák
Autor knihy:
Ludmila Křivancová Nakladatelství: vydáno vlastním nákladem Ludmila Křivancová je jednou z přispívajících do této rubriky, a proto nesmíme nechat bez povšimnutí její literární prvotinu Papiňák. Jedná se o útlou knížečku plnou úvah, esejů a fejetonů. Témata, která si autorka vybírá, jsou často naprosto běžná a bylo o nich už mnohé napsáno (např. o lásce, o přátelství, o zamilovanosti, o manželství, o věrnosti, o radosti), avšak způsob, jakým k nim přistupuje, je nevšední a jedinečný, který úzce souvisí se spisovatelčinou nevšední a jedinečnou povahou. Čtyřicetiletá knihovnice z Karlových Varů se představuje na obálce knihy takto:
Silně extrovertní. Mírně váhově nad průměrem. Křesťansky založená. Směje se často a nahlas. Pěje velmi. Ve společnosti malých neteří bývá infantilní. Miluje jídlo. Pije pivo a kafe, ale nekouří a nebere drogy. Ovládá základní plavecké styly. Ráda objímá a je objímána. Nedokáže se nevyjádřit k problému. Po krizi středního věku zažívá druhou mízu.
Název Papiňák je symbolickým pojmenováním toho, jak vlastně kniha vznikala. Autorka toho měla v sobě tolik, co chtěla říci, vyventilovat stejně tak, jako se upouští pára z papiňáku, že to vše napsala, a tím vytvořila dobré a chutné literární dílo.
Již od prvních řádek čtenáře zaujmou úvahy velkou otevřeností, s to i vůči tématům, o nichž se lidé raději nebaví nebo je odsunují do pozadí, např. o sexu, o vztahu ženy a kněze, o osobních bolestech apod. Papiňák je, stejně jako stejnojmenný hrnec, přednostně určen ženám. Autorka mnohdy zachycuje to, čím ženy žijí, co je trápí, o čem přemýšlí. Je to, jako by při četbě této knihy naproti vám seděla kamarádka, která se svěřuje se svými životními zkušenostmi, zážitky a názory. Avšak i mužům nabízí zajímavý a nevšední pohled do ženské duše.
Můj manžel je „chrošťomil“ – miluje přírodu, rozzáří se v lese, rozkvete na horách. Já jsem „lidožroutka“ – kanibal nejsem, ale energií mě zásobují lidé. Mám ráda různá setkání větší či menší, ráda si s lidmi povídám, je mi dobře u kafíčka, i u pivečka. Není tedy někdy jednoduché sladit svoje potřeby.
I díky své profesi má Ludmila Křivancová rozhled v literární i umělecké oblasti, má cit pro jazyk a umí jej vhodně použít. Některé úvahy se blíží svou formou k beletrii, např. v úvaze o věrnosti jsou čtenáři svědky autorčina rozhovoru s touto ctností.
Jak ti asi je, drahá věrnosti, když jsi tak pošlapávána? Jak ti je, když tolik slibů bylo porušeno? Jak Ti je, když tolik mužů a žen odešlo od svých partnerů, kterým slibovali věrnost na celý život? Jak ti je, když tolik tátů opouští své děti a jdou si za svým? Jak ti je, drahá věrnosti, když tolik kněží odchází ze své služby?
Papiňák je knihou o životě, o věcech veselých i vážných, radostných i smutných, každodenních i nevšedních. Všechny úvahy jsou prostoupeny vírou a důvěrou v Boha. Ve vážnějších textech se spisovatelka snaží o nalezení Boží vůle v současném světě, který je plný nejrůznějších problémů, i ve svém osobním životě.
Takový Jan Neveselý má klidně obchůdek Dárky pro radost, František Farář, místo aby sloužil mše, provozuje autodopravu, Miloslav Vlk byl hlavním pastýřem ovcí. Otmar Kaplan kaplanoval v Otmarovicích. Na ortopedii ordinoval MUDr. Chromý.
Věřím, že utrpení má nějaký smysl. Někdy ho pochopíme ještě za života, ale větší část snad po smrti. Vybavuje se mi, že v jedné vesnici spáchala mladá studentka sebevraždu. Její rodiče byli tvrdí komunisté. Po této události se tatínek obrátil a maminka změnila. Jedině Bůh ví, jak silný kalibr je někdy třeba nasadit.
Papiňák vydala autorka vlastním nákladem, v současné době je v distribuci Karmelitánského nakladatelství. Zájemci si mohou tuto knihu také objednat přímo u autorky, která jim ji na požádání ráda doplní vlastnoručním věnováním. Kontakt na ni
ZDE. Vánoce se pomalu blíží a právě Papiňák může být vhodným dárkem pro všechny kamarádky, dcery, maminky, babičky i prababičky.
Jaroslava Blahová