Mámy v jednom kole
Autor knihy:
Holy Pierlotová Nakladatelství: Karmelitánské nakladatelství Řehole může být např. benediktinská, františkánská, trapistická, nebo také mateřská. Mně osobně mateřská řehole přijde jako pojem mnohem víc vystihující skutečnost mateřství, než běžně užívaný výraz mateřská dovolená. Aspoň by mladé ženy věděly lépe, do čeho jdou. Kniha Mámy v jednom kole píše podrobně o tom, v čem spočívá mateřství a přibližuje nám cestu od dovolené k řeholi.
Příruček o mateřství můžeme najít v knihkupectví plný regál. Skoro se zdá, jako by každá matka, která vychovává víc než jedno dítě, měla potřebu sdělit světu, že už ví, jak na to. A něco na tom je, mateřství je zkušenost zásadní a proměňující. Ale každá máma je originál, každé dítě je originál, a nedá se žít mateřství jako podle kuchařky.
Všichni jsme povoláni stát se svatými (I když jen málokdo bude svatořečen), jde jen o to, zdokonalovat se v lásce. Můžeme se dát Bohu k dispozici tak, jak to nejvíce dokážeme. Máme vyhledávat Boží přítomnost a být Bohu k dispozici právě teď, uprostřed plínek, účtů a střevních obtíží. Holy Pierlotová poctivě píše o svém mládí, o svém (neúspěšném) hledání štěstí bez Boha, o svém obrácení, cestě do manželství, i o svém vyčerpání a beznaději které ji postupně přivedlo k hledání hlubšího prožívání mateřství.
Vyrostla jsem v katolické rodině, ale s Bohem jsem se nikdy nesetkala. Věřila jsem, že existuje,… jen jsem nechápala, k čemu je to dobré. Křesťanství pro mne představovalo jen soubor příkazů a zákazů, omezujících mou svobodu. Nechtěla jsem, aby mi někdo jiný diktoval, jak mám žít.… Je jasné, že nejhlubší potřeby mého srdce to nemohlo uspokojit. Hledání toho správného stylu mateřství se u Holy prolínalo s prohlubováním života s vírou a z víry.
Zkoušela jsem různé typy denních režimů, a ani jeden z nich nefungoval. Navíc režim a řád nemám ráda. Nechci každý den prožívat stejně, zbláznila bych se z toho. … Následující neděli jsem opět seděla v křesle, děti se tlačily kolem mne. Mami, slíbilas mi… zahraješ si se mnou… udělej… Podlahu obývacího pokoje zdobily ponožky, hračky, knihy, papíry, ve dřezu hromada nádobí od večeře a od snídaně, v koupelně narůstala hromada špinavého prádla. Denní režim sice nemám ráda, protože je tak omezující, ale tohle se prostě nedá vydržet. Chaos mne omezuje ještě víc. Holy začala sepisovat jednotlivá pravidla a praktické potřeby celé rodiny. Důležitou prioritou bylo vyhrazení dostatečného prostoru pro modlitbu a život ze svátostí.
Mateřská řehole nám musí poskytnout prostředky k prohloubení našeho vztahu s Bohem a svátost smíření je jedním z nejúčinnějších prostředků, které máme k dispozici.
Praktický přínos řehole je vidět na první pohled. Věci mají svůj řád a náš život běží velmi efektivně. Jenže když se spokojíme pouze s efektivitou, unikne nám pravý smysl řehole. Život vrcholového manažera není životem podle řehole.
Řehole má ještě jednu rovinu, která ji od pouhého denního režimu odlišuje: záměr a cíl. … Řehole je totiž odpovědí na Boží volání. Vše, co jako matky podle řehole děláme, děláme proto, že to po nás Bůh žádá. Přijímáme své povolání se vším všudy,… i když to zpočátku může být z poslušnosti a teprve později z lásky. Znamená to dělat vše, co po nás Bůh chce, a dělat to z lásky k němu. Kniha je doplněna řadou praktických příkladů a inspirativními tabulkami s návrhy denního a týdenního režimu pro všechny členy rodiny.
Když se pouštíte do nové činnosti, začínejte od nynějška tím, že ji nejdříve nabídnete Bohu a požádáte ho o pomoc a požehnání. Udržujte v sobě ducha poslušnosti vůči Boží vůli. Pusťte se do každého úkolu, jako byste přímo odpovídala na Boží volání, jako kdyby vám právě teď říkal: Mohla bys teď vyprat? Řekněte jen: „Samozřejmě“ a usmějte se na něj.