Úcta k životu a gynekologie
S požehnáním brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a litoměřického biskupa Jana Baxanta proběhlo v Brně první česko - slovenské setkání gynekologů, kteří se hlásí ve své praxi k úctě k životu.
Diskutující se shodli na tom, že být věřící lékař, hlásit se k úctě k životu, k respektování života od početí po přirozenou smrt, to neznamená jen "nedělat potraty". I když i tento požadavek je na mnoha gynekologických odděleních nemocnic velice těžko akceptován, mnoho věřících lékařů již tuto situaci nezvládá a pokud se vůbec na oddělení dostanou, z oboru postupně odcházejí. Nejedná se jen o obecně známé potraty do 12. týdne těhotenství, označované jako interrupce, ale i situace na porodním sále, kde se provádějí potraty okolo 20. týdne těhotenství z důvodu podezření na vývojové vady miminka.
Obecně panuje shoda, že hormonální antikoncepce a nitroděložní tělísko má spoustu negativních vedlejších účinků na zdraví uživatelky a nikdy nelze vyloučit jejich potratový účinek. Z toho vyplývá, že věřící lékař by neměl předepisovat hormonální antikoncepci či zavádět nitroděložní tělíska. Ekonomický tlak ale je veliký a ne každý lékař nalézá odvahu se vzepřít současné antikoncepční mentalitě. Mnozí lékaři, kteří pracují v zaměstnaneckém poměru, si netroufají antikoncepci nepředepisovat, protože by "nevydělali pro svého zaměstnavatele", a soukromé ambulance, kde se antikoncepce nepředepisuje, jsou ekonomicky ztrátové. V nemocnicích lékaři řeší problém provádění sterlizace.
Živá diskuse se rozvinula nad otázkou testů na vývojové vady - jejich etických problémů a všech důsledků podstupování těchto testů, role gynekologa v orientaci nastávajícíh rodičů v této problematice.
Původně plánované dvě hodiny utekly velice rychle. Zdaleka se nestihly probrat všechny okruhy, které gynekology v ambulancích či v nemocnicích trápí, jako je zásadní nepředepisování hormonální antikoncepce ani z tzv. léčebných důvodů, problematika očkování proti HPV, které bývá mylně prezentováno jako očkování proti rakovině, otázky různých praktik umělého oplodnění. Zůstala otevřená otázka, jaká je úloha gynekologa v podpoře sexuální zdrženlivosti před svatbou, v podpoře manželské věrnosti a respektování vědomí plodnosti.
I proto jsme se rozešli s tím, že po tomto prvním by měla následovat další, tak potřebná setkání.
MUDr. Ludmila Lázničková (www.CENAP.cz)