Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019
Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese
www.proglas.cz.
V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující
bohoslužby:
v úterý 16. července v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně,
ve čtvrtek 18. července v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné,
v pátek 19. července v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích,
v neděli 21. července v 9.00 mši svatou z kostela Všech svatých v Litoměřicích.
V týdnu zazní také
modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.
K modlitbě
Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.
„
Pomalá móda“ („slow fashion“) je myšlenkové hnutí, které vstoupilo do oblasti módy a odívání vůbec a snaží se o rozumnější nakládání s oděvy a materiály. Opakem rozumíme „rychlou módu“ („fast fashion“), která produkuje oblečení na jednu sezónu s co nejnižšími náklady bez ohledu na sociální důsledky (včetně využívání otrocké práce) a s negativními dopady na životní prostředí. „Pomalá móda“ naopak klade důraz na řemeslnou dovednost, kvalitu a tradici. Jednoduše řečeno, je to ohleduplná móda, která nechce sloužit jen jeden rok. O tom, jak se dá uplatnit rozumný princip oblékání v českém prostředí, bude řeč v Kafemlýnku v úterý 16. července v 9.00.
Nebaví vás chodit na výlety? Ale co když jsou spojené s dobrodružstvím, soutěžením, hledáním a luštěním? Přesně o tomhle je totiž geocaching, hledání kešek. V Barvínku v úterý 16. července můžete vydat za dětmi, které vysvětlí, co to vlastně
geocaching je a proč tak rády kešky „loví“. Další možnost, jak se na výletě zabavit, nabízí projekt Výlety s tajenkou – o něm si popovídáme s Lucií Nachtigallovou, známou z Deníku fejsbukové matky. Budete moci také soutěžit o její knihu. To vše v úterý od 16.00.
Jan Morcinek studuje na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého obor Tělesná výchova a sport. Loni v červenci se přihlásil do Registru dárců kostní dřeně. Jaká je pravděpodobnost, že se nemocnému bude hodit právě Vaše kostní dřeň? Letos na jaře se totiž Jan Morcinek tímto způsobem opravdu někomu zapsal do života. Rozhovor s dárcem dřeně odborně zastřeší profesor František Mrázek z Fakultní nemocnice Olomouc, vedoucí olomouckého centra Českého registru dárců dřeně. Premiéru uslyšíte v úterý 16. července od 20.15.
Ne všechno, co umíme, také můžeme. Toto platí o řadě dovedností dnešního člověka. Ještě palčivěji však tyto otázky vyplouvají na povrch v případě, kdy se dotýkají lidského života. A ještě radikálněji tehdy, když se lidé rozhodují nad tím, zda svůj život ukončit nebo ne. Křesťanská nauka říká, že život je dar. Člověk je Bohem chtěný a nikdo nemá právo život dobrovolně ukončit. Jak ale s tímto postojem řešit situace, které život přináší? Mám právo se dobrovolně rozhodnout pro smrt? Rozhovor s knězem a biologem
Markem Orko Váchou o životě a smrti vysílá Proglas v rámci prázdninových repríz pořadu Mezi slovy ve čtvrtek 18. července v 9.00.
Monumentální trojdílný
Kafkův životopis napsaný německým literárním historikem Reinerem Stachem je rozsahem, komplexností i významem zcela jedinečné dílo, považované v zahraničí za milník biografické literatury. Autor na něm pracoval celých osmnáct let, Kafku a jeho dílo prozkoumal v širokých dobových, společenských a literárních souvislostech. Nad knihou se společně zamýšlejí Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček v Knihovničce Proglasu v neděli 21. července ve 13.30.
Je to jeden z dnů, kdy se v životě kněze stane asi nejvíc silných okamžiků za 24 hodin. Den, na který se novokněz těší a ze kterého má také obavy. Den, ve kterém slaví svoji první mši svatou. Redaktor P. Jan Krbec měl možnost prožít oněch 24 hodin s
novoknězem Olomoucké arcidiecéze Ondrou Talašem. Nahlédnout do primičního dne můžete v neděli 21. července od 20.15.