Otázka:
Zdravím Vás a chci se zeptat na jednu otázku, se kterou jsem se setkal při rozhovoru s jedním sečtělým člověkem. Můžete mi napsat alespoň základní definici toho, co je to křesťanský anarchismus a kdo ho zastával. Můžete mi napsat i o nějaké věřejně dostupné knize, která o tomto tématu něco píše. Mělo by to souviset s politikou, ale fakt nevím.
Ze srdce díky Marek Odpověď: Patrně nebudu sám tolik sečtělý, když jsem se s podobným protikladným spojením vůbec nesetkal. Ale šlo by třeba říci, že je sladké uhlí? Mě totiž křesťanstí s anarchismem připadá neslučitelné. A rozepíši, že tomu tak skutečně je.
Křesťan je člověk, který se křtem hlásí ke Kristu jako Bohem poslanému zachránci. Dále to snad zde nemusím rozvíjet, jen bych v těchto souvislostech zdůrazil silnou vazbu na církev.
Řecké slovo
arché znamená počátek, původ, vládu, prostě
princip. Vyskytuje ve slově
hierarchie a začíná jím i Janovo evangelium
εν αρχη ην ο λογος... Když před naše slovo vložíme záporné
a, vznikne
anachie -
bezvládí. Tento výraz z Francouzké revoluce se ve smyslu politického názoru používá od 19. století.
Anarchisté usilují o zrušení zákonů a státní moci s představou, že vznikne přirozené sociální prostředí. Zákon prý totiž nebrání zločinosti, ale vyvolává ji. Po odstranění politického útlaku a ekonomické nespravedlnosti by se zákony staly zbytečnými. Dále je podle nich nezbytné zrušit církev, aby mohla vzniknout svobodná společnost. Základem je tedy odpor proti státu a církvi; vlastní filosofie však není jednotná. (My pak nemůžeme popřít, že Zákon daroval Bůh a Církev založil Kristus.) Více najdete
zde. Pokud byste chtěli hledat nějakou vazbu: anarchismus je blízký marxismu a k němu snad
teologie osvobození (L. Boff). Tento pojem se odvíjí od zkušenosti zajetí v chudobě. Církev v Latinské Americe minulého století zdůrazňovala solidaritu s utiskovanými lidmi, ale byla kritizovaná pro svůj politický ráz. Takže by šlo spíše o křesťanský socialismus. Viz:
Liberatis nuntius Ještě mohu zmínit křesťanskou kampaň. Přestože se například loňských demostrací proti G8 v Janově vedle anarchistických skupin účastnili křesťanské (katolické, protestantské, ekumenické a misijní) hnutí, nelze je zaměňovat ani slučovat. Tam patří např. ze síťě Liliput:
Nigrizia, Pax Christi, Podané ruce, Blahoslavení tvůrci pokoje, a dále
Asociace společenství papeže Jana XXIII., Skupina Ábel atd. (Proto stačí italským ozbrojeným složkám pár tisíc mužů a žen proti nepoměrně vyššímu zástupu protestujících, kdežto u nás je pro ochranu zasedání třeba policejní mobilizace.)