Otázka:
Prosím Vás, jak se mám modlit?
Teď mi řeknete, tak jak to nás naučil Ježíš. Tak to také dělám.Připadá mi ale, že neustálé omílání otčenášů, zdrávasů atd. není asi ono.Modlím se také svými slovy, ale to tak zabere 2 až 3 min.
Často čtu bibli.Chtěl bych ale v modlení držet jakýsi řád.Myslíte si ,že by bylo pro mě vhodné se modlit breviář pro laiky ? Nebo něco jiného? Poraďte mi prosím!
Jinak je mi 51 roků, praktikující katolík, lektor, ženatý .... Odpověď: Vaše otázka bude asi znít celý Váš život, a to je dobře. Neexistuje nějaký dokonalý "prefabrikovaný" recept, jak se modlit. Existují sice vyzkoušené formy modlitby - modlitba ústní a vnitřní, modlitba pevně formulovaná nebo modlitba vlastními slovy, modlitba společná nebo osobní atd., ale člověk asi celý život - někdy s nějakým duchovním poradcem, doprovázejícím - hledá odpovídající formu modlitby. My lidé se totiž měníme, nabíráme nové zkušenosti, prohlubují se - tedy i mění se - naše vztahy. Jestli je tedy modlitba projevem vztahu k Bohu, tak se její formy mění jako se i my měníme. To je samozřejmě trochu obtíž, ale o to je to zajímavější.
Jestli hovoříte o řádu modlitby, tak to je jistě jeden z dobrých pilířů dobré modlitby. Breviář je samozřejmě vzorem takového řádu, protože se časově zaměřuje na určité uzlové body dne, maximálně vychází z Božího slova (tvořená především žalmy a biblickými čteními), zahrnuje prosbu, díky i chválu, obsahuje zralé modlitby staletí a dává i velký prostor k meditaci. Proto breviář může být jednou z dobrých odpovědí na otázku po řádu modlitby. Ne každý ale samozřejmě zvládne celý breviář, dá se zaměřit třeba jen na některé části této modlitby (v krátkosti breviář: modlitba četby, ranní chvály, modlitba během dne, večerní chvály, modlitba před spaním). Nebo si člověk může udělat takový svůj breviář, přizpůsobený jeho životní situaci: třeba jeden žalm, kousek z Písma a krátká modlitba ráno a večer nebo zkombinovat s přiměřeně dlouhou meditací. Pro někoho je i tuto mnoho, pro jiného zase málo.
Nejlépe Vám však může poradit nějaký zkušenější duchovní průvodce, ať už kněz nebo ne-kněz. Hodně se člověk asi také naučí ze zkušenosti. Také nějaká křesťanská kniha o modlitbě - na trhu je jich spousty - není k zahození. Mnohé tyto knihy přímo odpovídají na otázky, které kladete a spolu s Vámi mnozí. Konečný recept ale asi nenajdete nikde. Modlitba je vposledku tajemství a výsledek osobního setkání mezi námi a Bohem.
Podívám se ještě do knihovny a na Internet..., ku pomoci by mohly být např.:
Karin Johne:
Modlitba mlčeníChcristoph Schöborn:
Cesty modlitbyAnselm Grün:
Modlitba jako setkáníAnselm Grün:
Spiritualita zdolaAnselm Grün:
Otcové pouště s Anselmem GrünemAnselm Grün:
Exercicie pro všední denRomano Gardini:
Modlitba PáněDavid Torkington:
O modlitbě s Davidem TorkingtonemDavid Torkington:
PoustevníkDavid Torkington:
ProrokDavid Torkington:
MystikDavid Torkington:
Mystika všedního dneDavid Torkington:
Vnitřní životCarlo Carretto:
Poušť uprostřed městaCarlo Carretto:
Dopisy z pouštěGiorgioZevini, Pier Giordano Cabra:
Lectio divina (více svazků podle liturg. obrdobí)Christopher Hayden:
Modlit se s Písmem Wilfrid Stinissen:
Modlitba JežíšovaEdvard Staniek:
Modlitby marnotratných synů a dcer C. S. Lewis:
Průvodce modlitbouRůženec s ... (několik knížek s citáty různých osobností)
Antonyj Surožskyj:
Tváří v tvářAntonyj Surožskyj:
V jámě lvovéMario Masini:
Úvod do Lectio DivinaUrčitě by se daly najít ještě další knihy, třeba něco připomenou pisatelé v diskusích. Mnohé se dají objednat i přes Internet:
Internetový obchod Karmelitánského nakladatelství ... ... a nakladatelství Cesta