Otázka:
Vážená redakce,
prosím o uveřejnění a zodpovězení mého dotazu ohledně věci, která jistě bude zajímat i jiné čtenáře:
V poslední době je u nás populární americký kněz Richard Rohr, který zde letos vedl jakési iniciační rituály pro muže. Ti prý při nich měli nevysvětlitelné vnitřní zážitky. P. Rohr také údajně praktikuje tzv eneagram. což má být něco podobného jako horoskop. Zajímalo by mne, jak mám poznat, že se zde nejedná o nějaké formy gnosticismu a okultismu. Odpověď: Richard Rohr: americký františkán, autor mnohých zajímavých knih, které často popisují mužskou křesťanskou spiritualitu, exercitátor, který vede duchovní cvičení po celém světě. Tento Richard Rohr, jak píšete, je skutečně populární i u nás díky svým knihám a návštěvám v České republice.
Při poslední návštěvě u nás vedl víkend s použitím iniciačních rituálů, které uvádějí muže k sebepoznání, k poznání těch druhých, k novému poznání Boha v životě dospělého muže. Tak jak píšete, vyšla u nás kniha, jejímž spoluautorem je Richard Rohr, kniha se jmenuje
Enneagram – Devět tváří duše. V obou případech využívá Richard Rohr technik a poznání, které původně nevznikly na půdě křesťanství. To může křesťana právem zneklidnit. Přesto je třeba mít na paměti, že velké množství obřadů, symbolů, poselství přijalo křesťanství během dějin za své tak, že přijalo dobré poselství forem jiných náboženství a vše přeznačilo velkou silou evangelia. Jen namátkou připomínám několik původně
pohanských skutečností, které křesťané přijali a takříkajíc
pokřtili, protože si byli vědomi obrovské síly evangelia a vědomí, že Vtělením vstoupil Kristus do lidských skutečností tohoto světa. Jsou to například: termín Vánoc, římské basiliky, adventní věnec apod.
Není třeba se obávat gnosticismu a okultismu ve spojení s Richardem Rohrem. Jeho práce je veřejná, známá a přináší bohaté plody, spolupracují s ním mnozí biskupové a žádné oficiální negativní vyjádření ze strany církve nebylo vzneseno.
Oslovil jsem ale přímo muže, kteří mají k Richardu Rohrovi a jeho činnosti blízko, společně se scházejí a díky myšlenkám a zkušenostem Richarda Rohra našli nový vztah k Bohu, k sobě a k světu kolem sebe:
Asi nejjednodušší by bylo takových rituálů se zúčastnit – ti, kdo tam byli, vědí, že:
1) se nejednalo o žádné záhadné ani mysteriózní tajemné rituály, ale o modlitbu, mlčení, rozhovory ve skupinkách, rozjímání nad biblickými texty, duchovní promluvy, mši;
2) „nevysvětlitelné“ vnitřní zážitky byly zážitky typu meditace, setkání s Bohem v modlitbě (nevím jak tazatel, ale já věřím, že modlitba je rozhovor s Bohem) apod. Jistě je obtížně vysvětlitelná atmosféra setkání, ale to neplatí jen o modlitbě a meditaci; poslech hudby také navozuje slovy nevysvětlitelné zážitky, a přesto hudbu zpravidla nepovažujeme za gnosticismus ani okultismus.
Nejlepším kritériem je uctivé zacházení se slovem Božím (to se tam skutečně dělo) a eucharistií (to se tam rovněž dělo).
K eneagramu existuje řada různých názorů, leč podle mých informací se o nic podobného nejednalo.
Mimochodem: mezi eneagramem a horoskopem je stejný rozdíl jako mezi černou kočkou a pověrčivostí: jistě nebudeme střílet černé kočky jen proto, že někdo by se mohl snad bát, že je uvidí…
Vladimír Koronthály
Kdo je Richard Rohr
Richard Rohr se narodil r. 1943 ve městě Topeca, ve státě Kansas ve Spojených státech. V r. 1961 vstoupil do františkánského řádu. Vystudoval teologii ve františkánském semináři a v r. 1970 byl vysvěcen na kněze. V r. 1971 založil rodinnou komunitu New Jerusalem v Cincinatti v Ohiu. Je jedním ze zakladatelů charismatické obnovy ve Spojených státech. Dnes je Richard Rohr mezinárodně známým kazatelem a vedoucím exercicií. V r. 1986 založil „Centrum pro akci a kontemplaci“ v Albuquerque ve státě New Mexico ve Spojených státech.
V současné době žije v poustevně poblíž františkánské komunity v Albuquerque a dělí svůj čas mezi místní službu a kázání a vyučování na všech kontinentech. V letech 2001, 2002 a 2004 přednášel a vedl duchovní cvičení i v České republice.
Richard Rohr je jedním z mála teologů, kteří se soustředí na to, jak oslovit muže, aby naplno žili své křesťanství. Je to člověk s velkým osobním charismatem, který dokáže zaujmout i hledající a ty, které oficiální církev neoslovuje.
Je autorem řady knih, z nichž následující vyšly i v českém překladu:
* Enneagram – Devět tváří duše (Synergie 2001)
* Cesta divokého muže – Úvahy o mužské spiritualitě (Cesta 2002)
* Všechno má své místo – Dar kontemplativní modlitby (Vyšehrad 2003)
* Proč být katolíkem (Cesta 2003)
* Naděje proti temnotám – Dnešním neklidným světem se sv. Františkem (Cesta 2004)
Mužská iniciace
Tématem mužské iniciace a její úlohy v různých kulturách a náboženstvích se Richard Rohr zabývá již delší dobu. V současné době se připravuje české vydání jeho knihy zabývající se touto problematikou. Základní informace lze však nalézt i v úvodu knihy Cesta divokého muže: Mužské iniciační obřady.
Richard Rohr pořádá duchovní cvičení pro muže, jejichž náplní je obřad iniciace už delší dobu. Po Spojených státech, Velké Británii a Německu se v září 2004 takové setkání uskutečnilo i v ČR. Zúčastnilo se cca 130 mužů, z toho řada kněží a také hodně účastníků ze zahraničí (Slovensko, Rakousko, Německo, Irsko). Náplní setkání byla modlitba, mlčení, rozhovory ve skupinkách, rozjímání nad biblickými texty, duchovní promluvy, mše apod. Mohu-li mluvit za sebe, neprožil jsem žádné „nevysvětlitelné vnitřní zážitky“. To, co jsem si odnesl a co ve mně i po několika měsících přetrvává, je pokoj v srdci a lepší chápání sama sebe a své role v tom, co v současné době prožívám. Leccos se prosvětlilo i v mém vztahu k Bohu. Největším osobním zážitkem však pro mne bylo chlapské společenství. Veliká otevřenost, přátelství, společné hledání a snaha pomoci jeden druhému. Myslím, že takové setkání s Církví může oslovit spoustu mužů, kteří jinak do kostela jen těžko hledají cestu.
Enneagram
Enneagram je více jak dva tisíce let starý systém, který popisuje devět typů osobnosti, devět charakterů, který byl po celá staletí používán duchovními mistry. Může posloužit jako cenná pomůcka k sebepoznání, ke zlepšení vztahů a předcházení konfliktů. Richard Rohr pořádal na přelomu 80.–90. let minulého století o enneagramu semináře, jejichž cílem bylo pomoci lidem na cestě jejich duševního a duchovního růstu. Dnes už se však eneagramem aktivně nezabývá. O tom, že tento systém, i když není původem křesťanský, může posloužit jako užitečná pomůcka i křesťanům, se lze dočíst ve výše uvedené knize.
„Chlapi“ v ČR a Richard Rohr
Na počátku Adventu 2000 se v Krkonoších uskutečnilo víkendové setkání skupinky mužů, účastníků pražských kurzů Manželských setkání. Zážitek chlapského společenství, sdílení a modlitby byl natolik silný, že na tento víkend navázala pravidelná setkání v Praze. Nedlouho poté vznikla podobná skupinka v Brně a brzy i v dalších městech ČR. V současné době je takových společenství již okolo 20. Nemají žádné centrální vedení, ani jednotný program. V některých skupinách hrají podstatnou roli kněží, v jiných se scházejí pouze laici. To, co je ale nám všem společné, je hledání mužské identity a poslání každého z nás v životě, v rodině, v povolání. Snažíme se navzájem si pomáhat v tom, jak být lepšími otci, manželi, křesťany. Vzhledem k tomu, že Richard Rohr je jedním z mála duchovních vůdců, kteří se dlouhodobě zabývají spiritualitou mužů – laiků a mluví pro nás srozumitelnou řečí, řada našich společenství v současné době čerpá z jeho knih a přednášek témata pro svá setkání.
Každý rok se konají víkendová setkání otevřená všem zájemcům a také setkání zástupců jednotlivých skupin, která slouží ke vzájemnému poznání a sdílení zkušeností. Důležitým nástrojem pro naši komunikaci v rámci celé ČR je internet. Jsou to jednak stránky www.chlapi.cz, kde jsou nejrůznější diskusní fóra (např. vsichni@chlapi.cz s několika stovkami přihlášených), a dále chlapi.setkani.org, kde lze najít kalendář připravovaných akcí a řadu dalších informací, fotografií, audio nahrávek apod.
Brno 28.12.2004
Zdeněk Michalec
Na iniciacii, kde som Rohra stretol aj osobne, ma oslovily niektore iniciacne ritualy (uz samotny nazov može niekoho znepokojovať).
To, že niektore rituály boli prevzané z prirodných rituálov, može byť pravda, na druhej straně niektore boli kresťanske – mazanie popolom. Nemyslím si, že by mali nahradit niektore rituály v kostole, nemal som taky pocit a ani som tento nazor nepočul nikoho prezentovať. Mali skor pomocť mužom zastavit sa, precítiť niektore veci.
Napriklad to, že som MILOVANY BOŽÍ SYN, som pocul veľa krat, plne som si to uvedomil až pri iniciácii (brrr, zase to slovo).
Bez Boha nic nemožeme, márne je naše snaženie… takže nemal som ani na chvílu pocit, že by niekto daval navod, ako ist k Bohu vlastnymi silami.
Keď tak všeobecně rozmýšlam nad Richardom Rohrom, tak ma napada, že asi bysme mali skúmať ovocie jeho skutkov, alebo aj našich, či nas napr. jeho kníhy priblizuju k životu s Bohom, alebo od neho vzdaluju, či naša modlidba sa stáva pravidelnejšou, alebo menej pravidelnou, či nás privádza k pokoju a dovere v Boha, alebo naopak.
Moje skusenosti su pozitivne.
Musim asi priznat ze nie som velmi dovercivy clovek, skor opak je pravdou, ale z Rohrovo pristupu som citil poctivost a skusenosti s hladanim a objavovanim Boha, s ktorymi sa chcel podelit.
S pozdravom
StanoTakže takto. Další informace a kontakty se dají najít na výše uvedených www-adresách. Vím, že by se o tomto tématu dalo napsat ještě mnohem více. Možná to ale ještě nějak rozšíří (věcná) diskuse nebo někdo položí podobnou otázku.