katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 



Otázka:
Mám dva dotazy: 1. Má se kajícník na závěr svátosti smíření při rozhřešení kněze také sám přežehnat křížem?
2. Někteří kněží u nás odmítají podávat sv. přijímání věřícím na ruku. Prý jim to zakazuje jejich svědomí. Co má věřící v takovém případě dělat?


Odpověď:
Add 1) V obřadech svátosti smíření je předepsáno přežehnání se kajícníka křížem na začátku obřadu, rozhřešení uděluje kněz se vztaženýma rukama nad hlavou kajícníka. Kněz při slovech "Uděluji ti rozhřešení ve jménu Otce, i Syna i Ducha Svatého" dělá znamení kříže, pro kajícníka předepsáno není. Ovšem nedopustíte se chyby, pokud znamení kříže uděláte také. Je běžným zvykem, že ten, kdo přijímá požehnání spojené se znamením kříže, sám se křížem přežehnává.

Add 2) Osobně jsem se s tímto případem nesetkal, ale slyšel jsem o tom. Zřejmě nemá smysl vést kvůli tomu nějaké spory. Řádný způsob podávání eucharistie je buď na ruku nebo do úst. Pokud kněz z nějakého důvodu (třeba svědomí) praktikuje pouze jeden způsob, určitě to není hřích a nezbývá než to respektovat. Nicméně Vám nic nebrání s ním o důvodech diskutovat. "Protlačit" podávání oběma způsoby prostřednictvím vyšší autority (děkana, generálního vikáře či biskupa) se mi nezdá příliš vhodné, protože nedochází k porušování věrouky.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář