katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 



Otázka:
Dobreho dne,
chtel bych se zeptat na Vas nazor ohledne nelegalniho software.Mam na pocitaci desitky takovych programu.Pocinaje operacnim systemem Windows, pres ruzne uzitecne programy az po hry a zabavu. Take mam vice nez 100 CDcek s hudbou, filmy, atd.
Vim, ze je to hrich a lituji ho, zaroven ale vim, ze s tim asi nic neudelam. Muzu jit vubec ke sv. zpovedi?
Takovych pripadu jsou podle meho nazoru velke spousty a to i z "svatejsich" kruhu.(Takovy tedy znam jen jeden - z vice lidma jsem se o tom nebavil.)

Dekuji za odpoved.
PS: Doufam, ze jste za ty XP-cka ve kterych ted pracujete zaplatil cca 13.000 :-)


Odpověď:
Problematika "kopírování" programů, hudby, filmů je poměrně novým morálním problémem a domnívám se, že ho nelze přejít jen mávnutím rukou. Jedná se o krádež autorských práv, o krádež "nehmotného" majetku. Kriterium pro rozlišení lehkého a těžkého hříchu je v hodnotě ukradené věci.
Pokud se týká nelegálního užívání softwaru: Programy jsou vyvíjeny poměrně dlouho, je za nimi práce nemalého počtu lidí. Nemohou pracovat zadarmo, proto je nutné programy prodávat. Představme si situaci, že softwarová firma investuje spoustu prostředků do vývoje jednoho programu, pak by prodala jednu licenci a ostatní lidé by si program jednoduše zkopírovali. Asi by takto zkrachovala. Je ovšem pravda, že ceny softwaru nejsou právě nejnižší, a druhé straně jdou programy poměrně dobře kopírovat, takže to láká. Jak z toho ven?
Pokud je software používán jako prostředek výdělečné činnosti, pak bych "bez pardonu" vyžadoval zakoupení licence. Tady jde o jasné neoprávněné přivlastnění si cizí věci. Ale asi jiné je to se studenty a domácím uživatelem. Je pravda, že student tak sotva našetří na počítač, cena programového vybavení (Windows + Office + další programy) může snadno hodnotu počítače přesáhnout. Nebylo by však dobré, aby si student jednoduše programy zkopíroval. Řešení je několik: použít free-software (třeba platformu Linux) nebo zakoupit OEM licenci OS Windows a dále použít "balíky" zdarma (StarOffice, PC Suite, OpenOffice). Samozřejmě tyto produkty uspokojí jen základní potřeby, pokud člověk v rámci studia používá specializovaný software, nezbývá než pracovat na "školních" licencích, nebo na nelegálních kopiích. Přesto by to měl člověk brát jako přechodný a nenormální stav. Zároveň se zamýšlet nad tím, co skutečně potřebuje. Ono ne všechno, co máme nainstalované v počítači, je skutečně nezbytné. Jako si vybíráme a přemýšlíme nad ostatními věcmi, co koupit a co ne, tak bychom se měli naučit rozlišovat i v této oblasti. V případě, že člověk dokončí školu, pokládám za povinnost si používaný software koupit.
Podobné je to s domácím uživatelem. I zde se dá mnoho ušetřit rozumným výběrem (na psaní dopisů stačí PC Suite zdarma, nemusí se krást MS-Office v hodnotě až ke 20-ti tisícům).
Stejně se musí člověk naučit skromnosti a poctivosti v dalších oblastech (audio, video). Co opravdu chci nebo co potřebuji, to si mohu koupit. Nelegální kopie je krádež, dá se to tolerovat pouze v případě, že to člověk potřebuje a opravdu nemá finanční prostředky. Ale těžko tímto argumentem mohu zdůvodňovat sbírku desítek zkopírovaných "cédéček".
K "PS": za Windows XP jsem 13.000 neplatil. Pracuji na Windows 98 a MS-OFFICE 2000 Prof., licence mám řádně zakoupené přes Microsoft Select pro církev. Je bohužel škoda, že Microsoft nedělá podobné akce třeba pro studenty. Např. v Itálii si mohli studenti koupit zvláštní licence (Windows + Office), které stály kolem 4.000 Kč.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář