Odeslání otázky/odkazu na e-mail
Otázka:
Mám dotaz. Má církev jako instituce také svou policii ? Před lety na Biskupském gymnaziu jeden kněz jezuitského řádu prohlašoval: "My jsme církevní policie." Ve výuce věnoval mnoho času na kritiku jiných kněží a o některých prohlašoval, že jejich zpovědi i mše byly a jsou neplatné. Mnozí mladí jsme se šli tedy po letech zpovídat znovu.
Tito kněží jsou faráři v duchovní správě. Nechápeme, proč jejich zpovědi jsou neplatné. Prosím o zodpovězení obou dotazů.
Jména nechci uvádět. Než jsem tento dotaz dal, prodiskutoval jsem to z několika bývalými spolužáky i spolužačkami. Vědí to a nikdo z toho není moudrý. Pokud ani vy nám neporadíte, máme se obrátit na nuuciaturu nebo někam jinam? Nebo raději tento dotaz smažete?
Odpověď:
Označení jezuitského řádu jako "církevní policie" bych chápal jako nadsázku. Existence a smysl jezuitů není v tom, že by jejich provořadým úkolem bylo zkoumat pravověrnost kněží a laiků. V minulosti sice existovala inkvizice (ta byla ovšem spíše doménou dominikánského řádu), dnes nad čistotou víry bdí Kongregace pro nauku víry. Jinak místní církev (diecéze) spadá pod péči biskupa, a to i po věroučné stránce.
Na Váš dotaz, proč by zpovědi a mše kněží byly neplatné, Vám nemohu odpovědět, protože se to nedá řešit na obecné rovině. Nevím nic konkrétního, proto ani nic konkrétního nejsem schopen odpovědět. Neplatnost svátostí by mohla být způzobena neplatností kněžského svěcení, ale tuto otázku může zkoumat zase jen diecézní biskup. Vzhledem k tomu, že jsou v duchovní správě, se zřejmě o platnosti jejich svěcení nepochybuje.
Pokud můžete, zkuste se zeptat na důvody přímo toho, kdo Vám o tom říkal (tedy onoho jezuity). Pokud máte nějaké konkrétní! pochybnosti a důvody, obraťte se na svého diecézního biskupa.