katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 



Otázka:
Dobrý den, já bych potřebovala poradit, kde bych se dočetla nějaké podrobnější informace o kanonizačním procesu, co všechno to obnáší a pod. Děkuju.


Odpověď:
Existují dvě vhodné knihy: přímo Kanonizační právo či Cesta ke kanonizaci od J. Němce z nakladatelství MCM.

Samotná kanonizace je prohlášení svatosti papežem a těmito slovy:
"Ke cti Svaté a Nerozdílné Trojice, pro povznesení katolické víry a povzbuzení křesťanského života, mocí našeho Pána Ježíše Krista, blažených apoštolů Petra a Pavla a Naší, po zralém uvážení a vzývání božské pomoci i poradě s Našimi četnými bratry, potvrzujeme a prohlašujeme blahoslav/-eného -ou N. svat/-ým -ou a zapisujeme ho/ji do seznamu svatých; a ustanovujeme, že mu/jí má být v celé Církvi vzdávána zbožná úcta".(u beatifikace "nařizujeme, aby se jeho/její zbožná památka slavila dne...")

Vlastní kanonizační proces má značně hluboké kořeny. Mučedníci byli v prvotní církvi ve velké vážnosti a jejich jména sděloval místní biskup okolním. Dozvídáme se, že věřící ve Smyrně se scházeli u hrobu biskupa Polykarpa (žáka napoštola Jana) v den jeho umučení. Navíc v dobách pronásledování bylo vystupování jako pohřební bratrstvo, které se schází v úmrtní dny svých členů, jediným oficiálním projevem věřících. Ve 12. století pak papež Alexandr III. potvrdil, že jedině římskému biskupu přísluší schvalovat vzory křesťanského života. A roku 1640 o tom vydal bulu Urban VIII. s tím, že nepamětná = stoletá úcta to nevyžaduje. Po vzniků kongregací, v letech 1588 - 1978 dodala Kongregace pro ritus podklady k 827 beatifikacím a 297 kanonizacím. Do dneška proběhlo dalších 1 304 beatifikací a 464 kanonizací. Tento nárůst není výsledkem pontifikátu Jana Pavla II., ale rozhodnutím Pavla VI., že ke kanonizaci stačí jeden zázrak. Již dříve byla zkrácena doba z 50 na 5 let (1917), která má uplynout mezi úmrtím a šetřením. Jen pro zajímavost: takové Janě z Arku "trvalo" například 489 let než byla prohlášena za svatou, Matce Tereze zas bude možná stačit 10 let k povolení veřejné úcty.

Průběh procesu je následující. V diecézní fázi se vzorný křesťan prohlašuje za Božího služebníka; kterému je přiřčen titul ctihodný, pokud papež vydá prohlášení o jeho hrdinských ctnostech. Postulátor dále předkládá do Říma potvrzení o zázraku; většinou uzdravení nevyléčitelné nemoci či náhlé, úplné a vědecky nevysvětlitelné uzdravení na jeho přímluvu. (z poslední doby: L.Scrosoppi - AIDS afrického mladíka, P.Pio - akutní meningitida dítěte) Protože zázraky jsou neobyčejné události, není takový proces jednoduchý. Zastavil se tak například u známého kardinála Newmana. K zázraku se požaduje vyjádření lékařské komise, k ctnostem Římské roty a ohledně pověsti svatosti jsou dotazováni biskupové. Po projednání, je-li hodnocení příznivé, se papež v modlitbě rozhoduje, zda má představit dotyčného jako vzor ctnosti. Blahoslavenému je tím povolena úcta místní církve či společnosti zasvěceného života. A po druhém zázraku může být prohlášen za svatého, aby ho celá církev prosila o přímluvu. Touto veřejnou úctou se ukazuje, že svatost není něco nedosažitelného. Proto škála svatých zahrnuje např. obyčejnou řeholnici ze Súdánu G. Bakhitu, manžele Quattrocchi i slavného Jana XXIII. Oficiální seznam Římské martyrologium jich počítá 6.538, převážně svatých.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář