katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 



Otázka:
Chtěla bych se naučit číst Bibli a nevím jak do toho.Existuje nějaký knižní výklad Písma?Nebo rádce jak číst Písmo a hlavně jak ho chápat?


Odpověď:
Chápu Vaši otázku tak, že hledáte nějakou knihu s výkladem biblických textů("knižní výklad"), která Vám může usnadnit Vaši osobní četbu. Případně i nějakou pomůcku, jak k četbě jako takové přistoupit konkrétně. Takových knih existuje vcelku spousta. Výborným komentářem starozákonních knih je pětisvazková řada Výklady ke Starému zákonu vydaná Karmelitánským nakladatelstvím (www.kna.cz). Ve stejném nakladatelství vychází jiná řada týkající se výkladu Písma i s metodikou "jak číst" s názvem Lectio Divina. Velmi užitecné jsou brožury , které vydává Pastorační středisko při Arcibiskupství pražském, napr. Bible nás učí modlit se, Cesta do Starého zákona, Co je Bible, Každý den zkoumali v Písmu, Svítilnou mým nohám je Tvé slovo a další (http://www.pastorace.cz/publikace/
). Ale různých publikací z různých nakladatelství je mnohem více (dobré, lepší, horší i špatné).

Říká se, že snadnějším přístupem do Bible z křesťanského pohledu není začít "od Adama", tj. knihou Genesis, ale pustit se do toho přes evangelia, třeba skrze evangelium podle Lukáše. V každém případě je zdaleka jinou kvalitou, když spojíte svou četbu Písma s modlitbou, a také když můžete v Bibli hledat ten správný smysl nejen sama, ale také ve společenství s jinými křesťany. Tedy v nějaké malé biblicky zaměřené modlitební skupině, kterou je většinou možné při troše úsilí v katolickém prostředí v jednotlivých farnostech najít.

Oficiálním vyjádřením Církve v této věci z poslední doby je dokument Papežské biblické komise z 15. dubna 1993 s názvem Výklad Bible v Církvi. Mluví o různých možných přístupech ve výkladu Písma (např. historicko-kritická metoda, kanonický přístup, narativní analýza, sociologický přístup, přístupy psychologické a psychoanalytické atd.), vyjadřuje přednosti i hranice jednotlivých přístupu. Jasné odmítnutí zde však nacházíme pro fundamentalistický přístup (doslovný výklad ve všech detailech), který má své kořeny v ideologii, která není biblická, ať už o tom její představitelé říkají cokoli. Samozrejme že základním dokumentem současné Církve ve věci chápání Bible je věroučná konstituce II. vatikánského koncilu Dei Verbum.

Další velmi zajímavé odkazy pro úspěšný vstup do světa Bible:

http://www.vira.cz/katalog/katalog.php?hkat=4 - napr. Co je Bible - první orientace, Sedm pravidel pro četbu Bible

http://www.vira.cz/knihovna/

Aktuální biblická příručka pro adventní dobu:

Petr Karas Průvodce Adventem 2002 - publikaci je možné si objednat přes internetové stránky Biskupství brněnského ( http://www.biskupstvi.cz nebo přímo na adrese nespor@biskupstvi.cz).


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář