Datum vložení: 29.1.2003
Otázka:
Dobrý den,
nejsem katolík, ale přesto a nebo právě proto by mne zajímala odpověď na následující otázku. Můj dědeček mi vyprávěl, že když zemřel jeho dědeček, někdy ve čtyřicátých letech, tak ho babička poslala pro kněze, ten doprovodil nebožtíka na hřbitov, necelých 100 metrů a vzal si za to 100Kč. Což tehdy bylo něco peněz! Dědeček proto nemá Církev ani katolíky rád. Chtěl bych vědět, jestli i dnes se něco platí za takovéto služby, jako je křest či pohřeb. Předem díky za odpověď, ikdyž nevím, jestli mi ji dáte a nejspíš to ani nezveřejníte...
Odpověď:
Svátosti nejsou vázané na žádný stanovený poplatek, jsou zdarma, ale u obřadů může kněz žádat nějaký příspěvek (braný státní legislativou jako požitek).
V minulosti výše taxy záležela na různých "okázalostech" (počet hudebníků, svíček ... :-) jako úhrada technického zabezpečení průběhu obřadu), ale kněz vykonal pohřební obřad i sám a zdarma. Vím o dalším, že je zase musel stanovit, protože pozůstalí si spočítali, že dobrovolný -často nulový- dar je pro ně výhodnější varianta než platit řečníka v krematoriu. Jinak je to podle místních zvyklostí - třeba u nás se naznačí na kolik set vyjdou odměny a před odchodem se nachystá košíček. Takže záleží na osobním zhodnocení. (ale pro dědice pořád lepší než daň či nevolnictví bez dědění :-)
Mohlo to souviset i s další věcí. Dříve se totiž nechávala za zesnulého odsloužit celá řada mší. A někdy to již sami umírající spojovali s odkazy tvz. záduší (odkud pochází konfiskovaný církevní majetek).
Takže se to nepočítá na metry jako taxík, ale mělo by to záležet na jiných věcech. Jinak však v některých zemích existuje doporučená výše daru, ale není to závazné jako kolek. "Nemám, nedám" neznamená, že kněz z toho bude něco vyvozovat.
Na otázku odpověděl:
Marek Slatinský