katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 24.7.2001
Otázka:
Mohl bych Vas požádat o vysvětleni rozdilů mezi řeckokatolickou, římskokatolickou, starokatolickou a pravoslavnou církví?
Odpověď:
Charakteristiku jednotlivých církví najdete na stránkách Ekumenické rady církví nebo např. v: F. R. Hrabal, Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností, CAD Press, Bratislava 1998. Ve stručnosti lze uvést toto:
Římskokatolická církev je pokračováním společenství prvních Ježíšových učedníků a posléze prvních křesťanů. Prvních deset století se zachovávala přes polemiku s různý proudy jednota. Ta byla porušena velkým schizmatem (rozdělením) v r. 1054, kdy se původní jediná církev rozdělila na východní (ortodoxní - pravoslavnou) a západní (římskokatolickou). Ortodoxní církev neuznává suverenitu římského patriarchy - papeže. Má ovšem apoštolskou posloupnost a platně uděluje všech 7 svátostí. Tzv. Brest-litevskou unií z roku 1596 se část pravoslavné církve znovu připojila k Římu a vytvořila Řeckokatolickou církev. Jediným rozdílem od církve římskokatolické je byzatská liturgie.
Po 1. vatikánském koncilu, který vyhlásil dogma o neomylnosti papeže, se od katolické církve oddělil proud, který je souborně označován jako Starokatolíci. Církve sdružené do tohoto proudu odmítají závěry koncilů konaných po roce 1054 a povinný celibát kněží.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 



TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář