Odpověď:
Postoj katolické církve k takovým knihám lze jednoduše zjistit následujícím způsobem: knihy, které jsou v souladu s učením církve - zvláště knihy týkající se věrouky - musí mít v úvodu nebo v tiráži uvedeno tzv.
Imprimatur:
Nihil obstat (Nic nebrání) a
Imprimi potest (Může se tisknout). Znamená to, že příslušná církevní autorita revidovala obsah knihy a potvrdila, že je v souladu s učením církve. Někdy tam bývá formule "Vydáno s církevním schválením". Pokud tam nic takového není, nelze dané knihy brát vážně.
Konkrétně literatura popisující různá "zjevení" je velmi ošemetná. Dotyčnou knihu jsem nečetl, ale obecně se dá říci následující:
- Případná zjevení takového jsou výlučně soukromou záležitostí a nic nepřidávají k oficiálnímu Zjevení - Písmu.
- Pokud se církev k nějakému zjevení souhlasně vyjádří (Lourdes, La Saletta...), prohlašuje pouze, že dotyčná zjevení nejsou v rozporu s naukou církve. Nikoho nenutí, aby jim věřila.
- Pokud zjevení oživí autentický náboženský život, může to být známka jejich pravosti. Pokud vedou pouze k senzaci a různým apokalyptickým vizím, pak zcela jistě půjde pouze o lidský výtvor.
- Jde třeba zkoumat i život tzv. vizionáře (adresáta zjevení). Ve většině případů jde spíše o psychickou poruchu.
Ke Katechizmu: Podle mých informací se elektronické vydání katechizmu na internetu připravuje ve spolupráci s Karmelitánským nakladatelstvím na serveru
www.vira.cz. Doufejme, že bude brzy hotovo, protože by to byla velmi užitečná věc.