Odpověď:
Co znamená "přidružený člen" najdete na
stránkách Ekumenické rady církví (ERC).
Podle statutu Ekumenické rady církví se o
plné členství v ERC mohou ucházet křesťanské církve, které souhlasí s věroučnou bází a jsou registrovány v České republice. Podílejí se na aktivitách ERC a mají právo hlasovat.
Členství přidružené si mohou zvolit církve, které souhlasí s bází, v plném členství jim však brání jiné důvody. Podílejí se na aktivitách ERC, nemohou hlasovat, ale mohou před hlasováním dát najevo své mínění k projednávané otázce.
Status pozorovatele může být přiznán církvím, křesťanským sdružením a hnutím, které souhlasí s cíli ERC, avšak z věroučných nebo jiných důvodů nemohou být plnými nebo přidruženými členy. Podílejí se na aktivitách ERC, nikoliv na rozhodování.
Důvod, proč Katolická církev není plným, ale "pouze" přidruženým členem ERC, tkví v rozdílném chápání ekumenizmu. Podle protestantských církví je cílem ekumenizmu vzájemné uznání významu všech církví, které by dohromady tvořily společenství, které respektuje odlišnosti jednotlivých členů. Takže výsledná církev by byla jakýmsi "součtem" jednotlivých církví.
Podle Katolické církve spočívá jednota na shodě v základních pilířích: vyznání apoštolské víry, slavení bohoslužby a svátostí, apoštolská posloupnost prostřednictvím svátosti kněžství od apoštolů k biskupům spolu s Petrovým nástupcem jako hlavou (srv. KKC 815, dekret II. vatikán. koncilu
Unitatis reintegratio 2, konstituce II. vatikán. koncilu
Lumen gentium 14). V tomto pohledu se tedy klade důraz na vyjasnění základních sporných otázek, které křesťany mezi sebou dělí. Kdybych měl pro rozlišení pohledů na jednotu křesťanů použít filozofickou terminilogii, tak v případě protestanstkých církví se jedná o vytvoření
ontické jednoty, v případě Katolické církve
jednoty ontologické.