Datum vložení: 23.4.2009
Otázka:
Chtěl jsem se zeptat, zda je vskutku pravda, že v Itálii byla na Velký pátek sloužena mše svatá za oběti zemětřesení. V případě že ano, prosím, napište mi, jak se k tomuto úkonu staví Katolická církev, vzhledem k tomu, že není dovoleno na Velký Pátek slavit mši svatou. Natož pohřební. Z lidského hlediska se to snažím pochopit, ale trochu mne to zaskočilo. Navíc jsem na to byl dotazován věřícími z našich farností.
Odpověď:
Pro slavení hromadného pohřbu (208 zesnulých) v tento den se rozhodl místní pan arcibiskup mons. Giuseppe Molinari a požádal o výjimku Svatého Otce, který pak vyslal kardinála státního sekretáře Giuseppe Bertone, aby této mši předsedal jeho jménem. Koncelebrovalo 18 dalších biskupů.
Spolu s kardinálem Bertone tam Svatý otec poslal i svého osobního sekretáře, čímž dal najevo, že nejde o pouhé držení se protokolu, že v tu chvíli by tam opravdu chtěl být i on sám.
Dalo by se říct, že pro obyvatele postižených měst a vesnic trval letos Velký pátek už od pondělí. Utrpení, strach, smrt. Myslím, že šlo hodně právě o symboliku Velkého pátku a o semínko naděje: S Kristem jste uloženi do hrobu, s Kristem budete žít.
Pohřby se tu v Itálii většinou konají hodně rychle po smrti. Běžný je následující den, výjimečně se může stát, především na jihu, že pohřeb slaví tentýž den odpoledne.
Ve zvláštním poselství věřícím na této mši Svatý Otec mluvil o "mlčení Boha" jako preludiu Vzkříšení. Pro mnoho lidí můžou podobné katastrofy být pohoršením, mohou vést k otázce: Může existovat Bůh? Mohl by dopustit něco takového, kdyby opravdu existoval? Odpovědí je Ježíš na kříži volající k Otci: "Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil?"
Na konci mše svaté pronesl modlitbu i imám Mohamed Nour Dacia, president islámských komunit v itálii, za 6 zesnulých muslimů a za všechny ostatní.
Liturgických norem a kánonů Církevního práva šlo patrně stranou hned několik. Ježíš ostatně také neváhal porušit sobotu, když bylo třeba sklonit se k trpícím.
Na otázku odpověděl:
Miloslav Chrást SSS