Datum vložení: 14.2.2002
Otázka:
Dobrý den. Jsem katolík. Zamiloval jsem se do jedné dívky a 14 měsíců spolu schodíme, je nám přes 25 let. Ona nemá žádný rozpor v názorech s katolickou církvi, jen tak nebyla vychována. Bohužel si před léty občansky vzala člověka, s kterým chodila od svých šestnácti a to v moment, kdy se jejich vztah rozpadal - nešťastný pokus o záchranu. On se s ní vzápětí rozešel. Děti neměli, z církevního hlediska je ovšem jejich manželství platné, protože šlo o dva nepokřtěné lidi. Nechal jsem si poradit od mého pana faráře a ten viděl možnost naší svatby optimisticky a sice mi radil buď žádost o Privilegium Paulinum nebo Privilegium Petrinum. Snažil jsem se příslušné pasáže kanonického práva prostudovat, ale mám takový pocit, že se ani jedno privelegium na náš případ nevztahuje. Petrovo se týká výchovy dětí ve smíšeném manželství, pro udělení Pavlova chybí to, že bývalý manžel přítelkyni kvůli víře nijak nepronásledoval, ani spolu o tom nemluvili. Jde mi pouze o jediné - rád bych byl k přítelkyni natolik férový, abych jí řekl, zda se budeme moct někdy vzít a mít rodinu, a rád bych to věděl sám, narážím však na rozporné informace. Máme se moc rádi a i v případě zamítavého stanoviska církve spolu plánujeme žít bez intimního a rodinného života. Paradoxní na celé situaci je, že chybělo málo a přítelkyně by byla jako malé dítě pokřtěna (tudíž její občanské manželství by nebylo platné). Děkuji za jakoukoliv radu.
Odpověď:
V tomto případě se podle Vámi popsané situace nabízí jedině Privilegium Petrinum. To je případ, kdy z důvodu ochrany víry katolické strany papež prohlásí přirozené civilní manželství nepokřtěné strany za neplatné. Je to tedy záležitost na delší dobu a všechny potřebné dokumenty s Vámi vyřídí Církevní soud Vaší diecéze.
Možná by to bylo možné řešit i prostřednictvím Privilegia Paulina, které uděluje diecézní biskup. Ovšem podle Vámi uvedené situace nenastaly potřebné okolnosti. Ovšem ty zde uvádět nemůžu...
Na otázku odpověděl:
P. Mgr. Petr Šikula