Datum vložení: 18.4.2002
Otázka:
Dobry den,dekuji, ze je opet moznost zadavat otazky, je to vyborna sluzba. A ted otazky:
1) Jaky vyznam ma 1. patek v mesici?
2) Jak je to s mym osobnim postojem jako cekatele krtu pri ucasti na msi, kdyz se v modlitbach ci primluvach objevuje - "my telo kristovo", "my cirkev", apod... kdyz jeste nejsem soucasti cirkve, nejde o problem liturgie a formy jako takove, ale o muj osobni pristup, proste mi to pripada divne.
Predem dekuji za odpovedi a preji vse dobre
Odpověď:
Ad 1) První pátky v měsíci jsou zasvěceny úctě k Nejsvětějšímu Srdci Páně. Proto se většinou po mši sv. koná adorace před Nejsvětější svátostí se zásvětnou modlitbou Nejsvětějšímu srdci a požehnání. Iniciátorkou slavení "prvních pátků" byla sv. Marie Markéta Alacoque z kongregace sester Navštívení Panny Marie ve francouzském klášteře Paray-le-Monial. Tato sestra měla v letech 1673 až 1675 zjevení, ve kterých byla vyzvána k šíření úcty k Božském srdci. V Nejsvětější svátosti se jí zjevil Pán Ježíš své Srdce, a řekl jí: "Viz to Srdce, které lidi tolik milovalo!". Duch a účel pobožnosti k Srdci Páně nás vybízí, abychom uctívali Spasitele za to, co za nás a pro naši spásu vytrpěl. My se máme snažit na tuto Boží Lásku odpovědět svým zasvěcením se Kristu a jeho milujícímu srdci.
Od roku 1765 pak byly papažem Klementem XIII. povoleny mše svaté a modlitby k Nejsvětějšímu Srdci Páně. V roce 1856 zavedl papež Lev XIII. zvláštní slavnost Nejsvětějšího Srdce Páně pro celou církev. Slaví se v pátek po druhé neděli po slavnosti Seslání Ducha Svatého.
Ad 2) Nevim, zda jsem pochopil podstatu problému, který Vás tíží. Jde o to, jak se Vy jako čekatel na křest můžete zapojit do modliteb církve, když ještě nejste členem společenství? Katechumenát je období přípravy na křest, kdy se sžíváte i se společenstvím církve. Katechizmus katolické církve v č. 1249 uvádí: Katechumeni "jsou už zapojeni do církve, patří už do Kristovy rodiny a často už vedou život víry, naděje a lásky". "Matka církev je už jako své zahrnuje svou láskou a svou péčí". Takže se podobně spolu s ostatními pokřtěnými účastníte modliteb, ačkoli plné společenství i co do přijímání svátostí to ještě není. Touhou po křtu se zařazujete do společenství věřících, i když vaše členství není ještě viditelně potvrzeno křtem. Proto se účastníte předčítání Božího slova i modliteb.
Na otázku odpověděl:
P. Mgr. Petr Šikula