Datum vložení: 28.5.2002
Otázka:
Mnoho lidi si dnes mysli, ze postava Jezise je jen legenda, ze skutecne nezil. Jake jsou dukazy jeho skutecne existence ? (vim o tabulce INRI, na ktere se vedci meli shodnout ze je prava)
Odpověď:
Doba, kdy se zpochybňovala existence Ježíše z Nazareta, už odezněla. Když si dnes otevřete jakoukoli solidní současnou encyklopedii, nenajdete ohledně Ježíšovy existence žádnou pochybnost.
Kromě biblické a prvokřesťanské literatury (apokryfy a spisy prvních křesťanských autorů) najdeme zmínky o Ježíšovi i v literatuře profání. Nejčastěji citovaným spisem jsou Židovské starožitnosti židovského historika Josefa Flavia z let 93/94. Zmiňuje se tam o na dvou místech o Ježíši, zvaném Kristu.
Kromě tohoto spisu se o Ježíši zmiňuje Talmud. Tam je Ježíš prezentován z negativní stránky jako čaroděj, svůdce Izraele, nemanželské dítě římského vojáka Panthery. Pro své činy byl oběšen v předvečer Paschy. Jakkoli je tato židovská talmudická interpretace antikřesťansá, přece jen pro prokázání Ježíšovy existence má dosti značnou hodnotu.
Vedle židovských materiálů se o Ježíši zmiňuje Tacitus ve svých Análech (XV 44), když zmiňuje zapálení Říma tzv. chrestiány. Dodává, že původ jména pochází od Krista, kterého dal za vlády Tiberiovy popravit prokurátor Poncius Pilát.
Suetonius zase píše o vypuzení Židů z Říma, protože "podněcováni Chrestem, vytrvale vyvolávali nepokoje." (Životopisy dvanácti císařů 25,4)
Další zmínky najdeme v dopise Plínia mladšího císaři Trajánovi (r. 111-113), nebo v dopise stoického filozofa Syr Maru Bar Seraphiona (r. 70)
Doporučuji k tomuto tématu:
A.a.V.v., Věřit a žít, Učebnice náboženství pro 9. třídu, ČBK, Praha 1995, str. 43-44
H. Waldenfels, Kontextová fundamentální tologie, Vyšehrad , Praha 2000, str. 250-285.
Na otázku odpověděl:
P. Mgr. Petr Šikula