Datum vložení: 13.12.2002
Otázka:
Dočetla jsem se, že při udělování svátosti biřmování, kněz vkládá ruce na biřmovaného, ale také používá mazání svatým olejem (na hlavě). Tento olej je olivový a někdy se do něj přidávají balzámy a koření, pak se tento svatý olej nazývá křižmo. Ráda bych se dozvěděla, jaké rostliny se přidávají do tohoto oleje (pokud to není tajemstvím). Na východě se tomuto oleji prý říkalo myron, je to snad proto, že obsahuhoval či obsahuje myrhu?
Ve Starém zákoně čteme o "oleji svatého pomazání", složeného z olivového oleje, tekuté myrhy, balzámové skořice, kasie a puškvorce (2. Mojžíšova 30:22). Tento olej se používal k pomazání kněží. Je svaté křižmo co se složení týče něco podobného? Velmi děkuji za zodpovězení dotazu.
Odpověď:
Podstatnou složkou svátosti biřmování je poznamenání křižmem posvěceným od biskupa. Také u dalších svátostí se používá křižmo. Tedy při křtu, při kněžském svěcení, u biskupské konsekrace, a během svěcení kostela, otáře atd.
Chrisma (řecky myron) je směs olivového oleje a balzámu. U všech liturgických látek je důležité, aby byli přírodní. Proto se používá čistý rostlinný olivový olej (extra vergine) s přídavkem malého množství vonného balzámu (rostlinná viskózní pryskyřice z subtropických a tropických rostlin). Nejběžnejším druhem balzámu je aromatický extrakt z indického terebintu. U nás se však používá dostupný lékařský peru balzám. Přesné složení by znal snad kožní odborník či chemik. Pro mě je již dost neříkající to, že obsahuje silice, kyselinu benzoovou a skořicovou.
Na otázku odpověděl:
Marek Slatinský