Nakladatelství Československý spisovatel
Nakladatelství Československý spisovatel vzniklo v roce 1949 spojením Nakladatelství a knihkupectví František Borový, Evropského literárního klubu, SFINX–Bohumil Janda a Nakladatelského družstva Máj. Jeho úkolem bylo vydávání soudobé české poezie a prózy a výsledků literární vědy. Roku 1970 se nakladatelství stalo vydavatelskou platformou Českého literárního fondu. Mezi zaměstnance patřila i řada spisovatelů a literárních vědců.
Československý spisovatel vydával reprezentativní publikace soudobé české literární tvorby, jeho knihy získaly i řadu zahraničních ocenění. Mezi nejznámější edice patřily Spirála, Slunovrat, Klub přátel poezie, Zlatý klíček, Klenotnice, Knihovna české prózy. Vycházela zde i řada literárních časopisů (Host do domu, Tvář). V roce 1993 došlo k přejmenování na Český spisovatel, v roce 1997 nakladatelství zaniklo. V roce 2008 došlo k obnovení značky Československý spisovatel pod záštitou společnosti Levné knihy, a. s., tato spolupráce trvala pouze do roku 2013. Celkem vyšlo v nakladatelství přibližně 6 500 titulů.
Smrt si říká Engelchen Přemýšlel jsem o smyslu našeho nerovného boje. Jaký vlastně význam má to, co děláme? Je nás hrstka, třicet nezkušených mladých mužů. Zmůžeme něco proti dokonale organizované německé mašinérii? Pár tisíc ozbrojenců v této zemi přece nemůže ovlivnit výsledek války, neurychlí její konec ani o jediný den. Nikolaj nám říkával, že partyzán se oddílu vyplatí až po třetím mrtvém Němci.
Zpět