Na počátku všech věcí (Přírodní vědy a náboženství)
Autor knihy:
Hans Küng Nakladatelství: Nakladatelství Vyšehrad Hans Küng je původem švýcarský teolog, autor mnoha knih, katolický kněz. Byl významným teologem Druhého vatikánského koncilu. Mezi lety 1960–1996 pak zastával post řádného profesora na universitě v Tübingen. Z jeho popudu přišel v roce 1966 na tuto univerzitu působit i Joseph Ratzinger, s nímž však se později názorově rozešel. V současné době je emeritován.
Autor se s velkým přehledem o současném stavu lidského poznání (velký třesk, kvarky, struny, atropický princip ...) ve svém výkladu pohybuje na hranici teologie a přírodních věd. Vysvětluje, že vykládat Bibli jako vědecké dílo je stejný omyl jako vsunovat v přírodních vědách Boha všude tam, kde naše znalosti nebo možnosti nestačí.
Zvídavému čtenáři objasňuje, že oba vědní obory nestojí proti sobě, ale popisují rozdílné skutečnosti a pouští se tak do oblastí myšlení, kterým se většina teologů i přírodovědců vyhýbá. Svou knihu končí vyznáním:
Sám jsem přijal "sázku" Blaise Pascala a sázím - nikoli na základě nějakého počtu pravděpodobnosti či matematické logiky, nýbrž na základě rozumné důvěry - na Boha a Nekonečno, nikoli na nic a nicotu. Nevěřím v pozdější dotváření novozákonní zvěsti o zmrtvýchvstání, ale v její původní jádro, že tento Ježíš z Nazareta nezemřel do nicoty nýbrž do Boha. V důvěře v tuto zvěst doufám tedy jakožto křesťan a jako mnoho lidí v jiných náboženstvích ve smrt nevedoucí do nicoty, jinak by mi to připadalo nanejvýš iracionální a nesmyslné.
Doufám spíše ve smrt vedoucí do úplně první a úplně poslední skutečnosti, do Boha, což - mimo prostor a čas v reálně existující skryté dimenzi nekonečného řádu - přesahuje veškerý lidský rozum a představivost.
Jsem si pochopitelně vědom přetrvávajícího rizika této sázky na bezpodmínečnou důvěru, ale jsem přesvědčen o tom, že i kdybych sázku ve smrti prohrál, pro svůj život bych nic neztratil a každopádně bych žil lépe, radostněji, smysluplněji, než kdybych byl neměl pražádnou naději.