Rodina, mládež, děti
Před narozením
Početím začíná krásných devět měsíců, ve kterých proběhne u maminky i dítěte celá řada změn.
Z vajíčka, které bylo původně velké jako špendlíková hlavička a z okem neviditelné spermie,
se v průběhu příštích devíti měsíců vyvine človíček o hmotnosti 3000 - 3500g. Z hlediska
gynekologicko-porodnického se délka těhotenství počítá od data prvního dne poslední menstruace. Při výpočtu délky těhotenství, se vychází z předpokladu, že k početí došlo 15. den cyklu. Proto je vypočtená délka těhotenství o dva týdny větší, než je doba od početí.
Již v okamžiku splynutí vajíčka a spermie je rozhodnuto o pohlaví dítěte, barvě vlasů, barvě očí, tělesné výšce a dalších geneticky podmíněných znacích, které budou právě počatého člověka provázet životem.
Krátce po početí začíná oplodněné vajíčko růst a dělit se. Pohybem řasinek ve vejcovodu je unášeno do dělohy, kde se zanoří. Tento jev zvaný nidace je ukoncen asi 9.-11. den po početí.
Asi 10. den po početí se začíná produkovat hormon hCG (choriový gonadotropin). Test na přítomnost tohoto hormonu je spolehlivým ukazatelem těhotenství. Pod jeho vlivem se produkují látky, které způsobí, že se děložní sliznice neodloučí a nedostaví se menstruace.
11.-13. den po početí lze rozlišit základ placenty a zárodku. Začínají se objevovat pupencovité výbežky - předchůdci budoucích orgánů a tkání.
Již 21. dní po početí se spojí velké cévy v oblasti hrudníku a vytvoří se primitivní srdce, které začíná bít. Dítě je v té dobe velice malé, meří asi 3 mm.
4 týdny po početí je embryo 7-8 mm dlouhé. Rozeznáváme vytvářející se obratle. Srdíčko již čerpá krev k játrum a k hlavní tepně. Na končetinových výbežcích jsou zřetelné základy pro prsty.
Už 6 týdnů po početí tepe srdíčko dítěte přibližně stejně rychle jako po celou dobu těhotenství - 140 - 150krát za minutu. Vyvíjejí se čichové a chuťové smysly. Vznikající mozek zpracovává první impulsy pro činnost svalstva a jednotlivých orgánů. Dítě měří asi 15 mm.
7.-8. týden po početí měří dítě 3-4 cm. Všechny orgány jsou již založeny, rostou a vyvíjejí se.
Dítě hýbe rukma i nohama, na kterých jsou vytvořeny články prstů. Dítě reaguje citlivě na dotek kolem úst. Vytváří se první nervové dráhy. Dokončuje se vývoj placenty. Vyvíjí se smysl pro rovnováhu. Při vyšetrení ultrazvukem můžeme sledovat, jak si dítě cucá paleček nebo jak se pohybuje, ohýbá kolena, otáčí hlavou, dělá kotrmelce. Dítě se orientuje hmatem.
Na konci 8. týdne od početí, 10. týdne těhotenství, má dítě založeny
základy jednotlivých orgánů a má vlastní systém výživy. Dítě bývá do této doby označováno jakozárodek, embryo.
Po skončení embryonálního vývoje je dítě až do porodu označováno jako plod. V tomto období se dokončuje vývoj jednotlivých orgánů dítěte.
Ve 12. týdnu těhotenství je plod dlouhý asi 9 cm.
V 16.-17. 12. týdnu těhotenství měrí dítě 16 cm. Tělíčko a končetiny, kostra a orgány už jsou do detailu vytvořeny. Z placenty je díte vyživováno a zásobeno kyslíkem. Slyší tlukot matčina srdce a její hlas, jeho pohyby jsou cílenější. Tělo je pokryto jemnou, svraštělou kůží, povrch těla je pokryt chmýřím - lanugem.
V 18.-20. týdnu se volný prostor v děloze stále zmenšuje. Matka cítí, jak se díte pohybuje. Na citlivých ultrazvukových přístrojích lze roreznat pohlaví. Plod je asi 25 cm dlouhý, jeho hmotnost je asi 250g.
Koncem 24. týdneje plod asi 30 cm dlouhý a váží 600g.
V 28. týdnu je plod asi 35 cm dlouhý, váží 1200g. Vypije téměř litr plodové vody denně. V plicích se vytváří faktor umožnující rozvinutí plic po prvním nadechnutí.
V 32. týdnu je plod o hmotnosti 1800g asi 40cm dlouhý.
V 36. týdnu je vytvořen podkožní tukový polštár, mizí vrásky na kůži, začíná mizet lanugo z břicha a obličeje. Plod je dlouhý asi 45 cm, váží 2700g.
Ve 38.- 40. týdnu má plod délku 49 až 50 cm, hmotnost 3000 až 3500g a všechny znaky zralosti. Dítě se připravuje k porodu.