Datum zveřejnění: 12.7.2001
Rubrika: Ostatní Otázka:
Mam dotaz ohledne stridani knezi ve farnostech. Od roku 1997 je nasi farnosti
3 dekan a 4 kaplan, nepocitaje obdobi, kdy tu nebyl kaplan zadny.
Za totality se mezi lidmi rikalo, ze knez nesmi nikde byt moc dlouho,
aby si s lidmi vzajemne nezvykli, ze to statni moc nepripusti. Ale proc dnes.
Nekdy mam dojem, ze duvod vymeny nikdo nesdeluje ani knezim ani farnikum.
Je to snad zkouzska poslusnosti knezi? Dekuji
Datum zveřejnění: 4.7.2001
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Dobry den. Prosila bych o vysvetleni otazek: Co je to exkomunikace? Za jaky cin muze byt krestan exkomunikovan? A jakym zpusobem se muze z exkomunikace dostat. Co je to cirkevni trest? Kdo propada cirkevnimu trestu? Jak se da sejmout cirkevni trest?
Dekuji.
Datum zveřejnění: 4.7.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Je možné uzavřít církevní sňatek mezi židem a katolíkem, když partner předem nesouhlasí s pokřtěním narozených dětí. Navrhuje aby se pro křest sami rozhodli až v dospělosti. Děkuji
Datum zveřejnění: 4.7.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Reaguji na dotaz ohledně svátostí pro lidi žijící v civilním manželství. Radíte, aby uzavřeli sňatek i před církví, ale já se domnívám, že kdyby to bylo možné, udělali by to již při občanském sňatku. Pokud jeden z partnerů není katolík a zastává názor, že do kostela nevkročí, těžko ho bude věřící partner přesvědčovat třeba po mnoha letech manželství. (když ho nepřesvědčil v období velké zamilovanosti před svatbou.) A co když je toto manželství spořádané, děti jsou vychovávány k víře (tím věřícím z manželů).....je i tak nutný svatební obřad?
Datum zveřejnění: 3.7.2001
Rubrika: Biblistika Otázka:
Rodiče pokřtění katolíci(nepraktikující)žádají na knězi křest druhého dítěte s tím, že nepředpokládají náboženskou výchovu ani nehodlají mít s katolickou církví něco prakticky společného (častý jev dnešních rodičů - chtějí též nechat na dítěti samém k čemu se v období dospívání rozhodne). První již sedmileté dítě nemá o věcech náboženských ponětí. Může kněz odmítnout křest dalšího dítěte ?
Datum zveřejnění: 3.7.2001
Rubrika: Biblistika Otázka:
Jak dloho trvá katechumenát dospělého člověka a jak probíhá příprava? Má kmotr katechumena velkou zodpovědnost? Je možné v jeden den přijmout svátost křtu, svátost biřmování a svátost oltářní? Děkuji za odpověď. Marta
Datum zveřejnění: 2.7.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Někde ve Vašich odpovědích jsem četla, že ten, kdo žije v manželství neuzavřeném před círví nemůže přistupovat ke svatému přijímání. Týká se to i ostatních svátostí? Například svátosti smíření nebo biřmování? Děkuji
Datum zveřejnění: 2.7.2001
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Mám dotaz ohledně řízení farnosti. Do jaké míry může rozhodovat kněz o věcech - př. oprava kostela, provoz fary .... A co ustanovení farní rady. Jestli je to z pohledu církevního práva povinnost nebo je-li to na vůli faráře, připadně jak se "stát" členem farní rady?
Datum zveřejnění: 2.7.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Duchovní život Otázka:
Jak se pozná povolání k reholnimu zivotu?
Nekteri tvrdi, ze Buh ke cloveku primo mluvi, jini, ze clovek
to pozna svou svobodnou vuli a svym rozumem. Jak to tedy je?
Dale by mne zajimalo, jestli lide, kteri se rozhodnou pro
manzelstvi, zvazuji, zda pro tento stav maji povolani.
Predem dekuji za odpoved.
Datum zveřejnění: 29.6.2001
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den. Moc by mne zajimalo, jak probíhala obnova řeholního života v naší zemi po roce 1989. Co všechno návratu mnichů předcházelo? Konkrétně se mi jedná o cisterciácký řád. Za jakoukoliv pomoc, třeba jen radu kde hledat, předem děkuji. Radka Lomičková
Datum zveřejnění: 28.6.2001
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Jaké kontemplativní zenské rády jsou u nás v CR? Muzete napsat strucne o jejich charismatech? Prípadne poradit na koho se obrátit pri hledání vhodného rádového spolecenství? Díky za odpoved. Jana
Datum zveřejnění: 25.6.2001
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jestli člověk odpadlý od víry (však pokřtěný katolík), může mít pohřební obřad v katolickém kostele. Předem děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 25.6.2001
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobrý den, chtel bych se zeptat jak se církev (nebo vy osobně) staví(te) k otázkám iluzí a magie. Konkrétně k vystoupením
Davida Copperfielda, jeho zmizení z vězení, projití Velkou čínskou zdí apod. Velmi děkuji za Vaši odpověď a za Vaše stránky.
Datum zveřejnění: 24.6.2001
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Sledovala jsem poslednich nekolik odpovedi ohledne eucharistie a Vecere Pane. Myslim si, ze se k obema skutecne vazou ponekud rozdilne vyznamy. Zajimal by mne vas nazor, zda je vhodne se dale ucastnit protestantske VP, prestoze dnes uz smeruju z mnoha duvodu do Katolicke cirkve, ale jeste porad patrim do sve puvodni protestantske cirkve. Dekuju V.
Datum zveřejnění: 21.6.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Chtěl bych se zeptat- jestliže je možné, aby katolík a ateista měli svatbu v katolickém kostele (a to je pokud vím pro katolíka nutné) jak zní manželský slib? Ateista přeci nemůže s čistým svědomím říct: ...k tomu mi dopomáhej Bůh, Amen. Děkuji
Datum zveřejnění: 21.6.2001
Rubrika: Biblistika,
Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Snatek v kostele mezi nekatolikem a katolickou je mozny pouze s podminkou, ze katolicka strana udela vse pro to, aby deti byly pokrtnene a vychovany v katolicke vire?? Tento slib je pisemny nebo staci ustne? A pokud katolicka strana tento slib dat nechce (s partnerem se domluvili,ze krest a viru nechaji na rozhodnuti deti, deti budou videt jak matka chodi do kostela a budou vedet o Bohu,ale nebudou nuceni do kostela chodit--->zrejme bez donuceni do kostela chodit sami nebudou...) je mozne svatbu i tak uskutecnit?
Datum zveřejnění: 21.6.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Dobrý den!Zajímalo by mne,jak je to s rozvodem v manželství uzavřeném v kostele.Zda je možné toto manželství anulovat,nebo jinak ukončit.Děkuji za Vaši odpověď.
Datum zveřejnění: 21.6.2001
Rubrika: Věrouka,
Biblistika Otázka:
Zajímalo by mě, jak vysvětlit zdánlivý rozpor mezi verši 2K5, 10 `Vždyť se všichni musíme ukázat před soudným stolcem Kristovým, aby každý dostal odplatu za to, co činil ve svém životě, ať dobré či zlé.` a 2K5, 19 `Neboť v Kristu Bůh usmířil svět se sebou. Nepočítá lidem jejich provinění a nám uložil zvěstovat toto smíření.`
Tedy na jedné straně se my (věřící - omilostnění hříšníci) budeme za své činy zodpovídat před soudným stolcem Kristovým - a to jak je zde v 2K5, 10 psáno i za to špatné, ale verš 2K5, 19 přitom učí, že jsme smířeni s Bohem, takže jsou naše hříchy přikryty a Bůh nám je nepočítá (takže by to vlastně mělo být, jako bychom se jich nedopustili - úplné odpuštění).
Jestliže se jako věřící žijící ve vztahu s Bohem stále ještě žel dopouštím různých hříchů a špatných skutků, které pak Bohu vyznávám a lituji jich, bude mě je Pán před tímto soudným stolcem připomínat, nebo již nikoliv ?
Děkuji
Datum zveřejnění: 19.6.2001
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Mohli byste mi jen ve strucnosti objasnit hlavní rozdíly mezi církví Rímskokatolickou, Ceskoslovenskou husitskou a Ceskobratrskou církví evangelickou.
Datum zveřejnění: 18.6.2001
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Nejsem si jisty, zda otazka eucharistie v protestanskych cirkvich je tak jednoznacna jak to napsal P. Sikula. Sam jsem evangelik, ale moje divka je katolicka. Nejen ona, ale i mnoho mych pratel (katoliku) verejne pristupuje k Veceri Pane i v jinych cirkvich ci na ekumenickych shromazdenich. Vubec tim nedemostruji sve odcizeni od RK cirkve. Nektere protestastke cirkve vskutku vyznavaji, ze Jezis je pritomen v eucharistii, stejne tak jak berou V.P. jako svatost.
Zatim.