katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Výpis všech zodpovězených otázek


Předchozí stránka   Další stránka  

Datum zveřejnění: 8.6.2005
Rubrika: Duchovní život
Otázka:
Někde jsem četla, že Ignác z Loyoly měl dar slz. Můžete mi vysvětlit, co to znamená?


Datum zveřejnění: 7.6.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Dobrý den, mohli byste mi prosím pomoci zjistit, proč je svátek sv. Zdislavy právě 30. května? Pokud se mi podařilo najít, z jejího života není známo žádné datum mimo 1.1.1252, blahořečena byla 28.8.1907 a svatořečena 24.5.1995. Děkuji.


Datum zveřejnění: 27.5.2005
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Jsem praktikující katolík a chtěl bych se vypravit na delší dobu do Norska.
Protože vím, že v této severské zemi je katolíků velice málo (dokonce méně než muslimů), zajímalo by mně kolik tam existuje římskokatolických farností a kolik je tam funkčních kostelů.


Datum zveřejnění: 25.5.2005
Rubrika: Biblistika, Ostatní
Otázka:
Chtěla bych se zeptat na problém oddělení stvořitele od stvořeného. V hodině filosofie se učíme, že Bůh stvořil svět a víc už do něj nezasahuje. Je naprosto oddělen a nemá možnost do dění nijak zasahovat a ani člověk nemůže Boha „potkat“, spojit se s ním, naslouchat mu atd. Doslova mezi Bohem a světem je neprostupitelná mezera.
Pokud by to tak bylo, proč se modlíme, proč jsou při mši přímluvy, jak to, že se Hospodin zjevil v hořícím keři, když nemá možnost kontaktu se světem? Profesorka takto vykládá středověk (Augustin, Boetius, Akvinský) a mně připadá, že tu něco uniká.


Datum zveřejnění: 23.5.2005
Rubrika: Liturgika, Duchovní život
Otázka:
Ráda bych věděla, jaké části má mít a jak má správně probíhat svátost smíření? Mám tu zkušenost, že naprostá většina kněží se omezuje pouze na to nejnutnější (ve srovnání s Kancionálem), přivítáním a povzbuzením před vyznáním se "obtěžuje" málokdo, někteří vynechávají i rozhřešovací formuli ("Bůh Otec...") atd. Mám pak často pocit, že kněze zdržuji a strašně otravuji, o nějakém slavení je řeč těžko, hovořit jsem schopná též obtížně, zvlášť když zpovědník pouze zavrčí: "Tak spusťe..." :-( Přitom mám zkušenost, že i jen pár slov povzbuzení na začátku může velmi pomoci otevřít se.


Datum zveřejnění: 18.5.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Kolko je eucharistickych modlidieb a ake su pravidla pre ich pouzivanie ?


Datum zveřejnění: 17.5.2005
Rubrika: Věrouka, Partnerské vztahy a manželství
Otázka:
Dobrý den, při studiu Bible - části nazvané Nový zákon,jsem narazil na Ježíšova slova-nevím zda je odcituji přesně-muž smí ženu propusti dáli ji lístek pouze z důvodu cizoložství-pokud chápu dobře smysl slov jednalo by se o možnost kdyby Ježíš připouštel rozluku manželství v tomto přesném vymezení tj.rozluka manželství pro cizoložství.


Datum zveřejnění: 13.5.2005
Rubrika: Duchovní život
Otázka:
Dobrý den...¨
I já bych měl dotaz týkající se mě osobně. Je mi 27 let. je to složitější, budu se snažit to říct stručně a jasně. Jsem věřící a od mládí si buduji cestu k Bohu. Když jsem s Bohem, respektive ve společnosti věřících je mi nepopsatelně dobře. Můj problém je v tom, že jsme z malého města, kde věřící lidé mého věku vůbec nejsou, takže nemám nikoho s kým se o víru a věci s ní související podělil. Což je někdy opravdu zlé...
Jelikož mě zajímá teologie, filozofie a učení katolické církve, rozhodl jsem se studovat CMTF obor Křestanska výchova....abych tak byl blíže Bohua a snad i lidem věřícím v Ježíše Krista.
Musím také říct, že ta absence věřících lidí mého věku (ale samozřejmě, že to nebylo jen tím, je to i má vlastní vina) vedla kolikrát k tomu, že jsem se od Boha vzdálil, což opravdu NECHCI. A teď otázka. Myslíte si, že studiem a snažením se dozvědět o křesťanství více a snažením se sdílet víru s druhými je dobrý způsob jak se přiblížit Bohu? Mám silnou touhu milovat lidi a být dobrým člověkem, ale když je člověk sám je těžké toto realizovat.
Moc rád bych se studiem dozvěděl o učení Ježíše Krista více, abych mohl víru v Ježíše Krista např. šířit dál lidem, kteří zatím neobjevili Lásku a Pravdu Boha Otce...
Děkuji mockrát za Vaši reakci.... Pavel...


Datum zveřejnění: 12.5.2005
Rubrika: Biblistika
Otázka:
Dobrý den,
chci se zeptat na dotaz, který má kamarád, který nemá internet. Byl řádně v dětství pokřtěn. Po nějakém čase celá rodina vystoupila oficiálně výmazem z církve (byl ještě dítě). Nyní by se rád stal katolíkem se vším všudy, tedy s přijímáním atd. Někteří mu říkají, že křest je smazán a on by musel projít katechumenátem s novým křestem, jiní, že křest platí stále, že se nikdy nemaže. Dokonce se setkal s názorem, že je navždy zatracen. Jak to tedy je? Děkuji


Datum zveřejnění: 11.5.2005
Rubrika: Biblistika
Otázka:
Pekny den. Pripravujem sa na prijatie sviatosti birmovania a potrebovala by som vediet, ako sa ma sucasny veriaci pozerat na problem Galilea Galileiho, ako ma branit Cirkev v porovnani s tym, co sa stalo v minulosti, kde je vlastne pravda. A taktiez Giordana Bruna. Dakujem vopred za odpoved.


Datum zveřejnění: 9.5.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Chvála Kristu!
Stále nemohu přijít na kloub otázce svátostin. Co všechno řadíme do svátostin. Co řadíme do svěcení, co (koho) světíme. Co řadíme do žehnání, co (koho) žehnáme. Kostel se světí nebo žehná? A svěcená voda se světí nebo žehná? Zkoušel jsem odpověď nalézt i v mnohých knihách, ale většinou jsem našel jen povídání o projevech, původu atd, mnohdy i autoři míchají dohromady pojmy "svátostina", "žehnání" a "svěcení". Lze říci, že svěcením se dnes označuje pouze udělování svátosti svěcení kněžstva, a vše ostatní je žehnání?
Pak mám ještě druhý dotaz z úplně jiného soudku: jak to dopadne s římskokatolickým knězem, který se rozhodne oženit. Je i nadále knězem? Smí udělovat svátosti, sloužit mši, být dále členem řádu?
Děkuji mnohokráte za Vaši ochotu



Datum zveřejnění: 6.5.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Rád bych se zeptal, jaká je (či bohužel spíše byla) symbolika papežské tiáry. Co vedlo ke zrušení tohoto tradičního symbolu papežství, užívaného po celá staletí, nyní, za Benedikata XVI., dokonce i k jeho odstranění z papežského znaku?


Datum zveřejnění: 5.5.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Jak se stavíte k polskému požadavku na vydání papežova srdce? Na jednu stranu je mi jejich touha blízká, vidím v ní i následování staré tradice ve shromažďování částí těl osob, u nichž se předpkládá svatořečení...
Na druhou stranu je to ale trochu zvláštní. Jaký je na to názor církve, jak se to dělo v historii?


Datum zveřejnění: 5.5.2005
Rubrika: Věrouka, Liturgika
Otázka:
Chvála Kristu. Několikrát jsem se už setkal s tím, že je Panna Maria označována jako "blahoslavená Panna Maria". Vždy jsem měl za to, že je svatá. Při hledání v archivu, kde jsem se snažil najít odpověď na tuto otázku, jsem zaregistroval, že i v odpovědích je označena jako "přesvatá", či je přímo napsáno : "O svatosti Josefa či Marie bych se v tomto případě nebál: když ne oni, kdo vůbec...?". Z výše uvedeného jsem nabyl přesvědčení, že je skutečně svatá a proto mě o to víc zaráží užívání výrazu "blahoslavená". Chtěl bych poprosit o alespoň krátký komentář k této otázce. Blahoslavenost chápu jako jakýsi předstupeň svatosti. Proč je tedy používán nižší "titul" :-) ? Děkuji za odpověď.



Datum zveřejnění: 5.5.2005
Rubrika: Etika a morálka
Otázka:
Dobrý den!
Mám následující dotaz, ale začnu nejdříve popisem situace.
Před půl rokem jsem začal navštěvovat školu asijských bojových umění a věnuji se stylu Aikidó. Jedná se o pomerně nenáročný styl a jeho cílem není destrukce protivníka, ale jen získání kontroly nad ním a taky nad sebou samotným. Za ten půlrok po který Aikidó studuji (vím že je to na bilancování moc málo) se cítím tělesně i duševně daleko lépe, jsem klidnější a vyrovnanější.
Teď k dotazu: Jak se staví církev ke studiu asijských bojových umění? Já na sobě cítím, že mi studium všestranně pomáhá a každému bych ho doporučil. Faktem ovšem je, že katolík se má zdokonalovat především motlidbou a svátostmi. Katolík jsem a katolíkem taky zůstanu a mezi křesťansvím a studiem Aikidó necítím rozpor. Pro upřesnění ještě uvedu, že to "fackování" pod kterým si laik bojové umění představuje, je jen jednou z mnoha složek studia. Kromě tréningu těla se učíme ovládat i emoce, chování, etiketu atd...
Zajímal by mě a snad i čtenáře Váš názor. Předem za něj děkuji.


Datum zveřejnění: 4.5.2005
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Potřebovala bych vědět, jak slovo KŘESŤANSTVÍ vzniklo. Mohli byste mi poradit?


Datum zveřejnění: 30.4.2005
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se dozvědět nějaké informace ohledně světového setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem, které se bude konat tento srpen v Německu.
Chtěla bych se zeptat: kolik je to kilometrů (např.z Brna),jaká je asi předběžná cena, a jestli se sociálně slabým rodinám přispíva nějaká částka na toto setkání a kolik.
Dále jsem slyšela, že stanovená příčka nejnižšího věku je 16 let.Znamená to, že mladí, kterým započne 16 rok život až například v říjnu 2005 se vůbec nemohou zůčastnit?
Předem děkuji za zodpovězení.


Datum zveřejnění: 30.4.2005
Rubrika: Liturgika
Otázka:
Nie je to tak dávno, čo ma náhle opustil môj blízky. Pri vkladaní tela do truhly som si všimol, že do rúk mu bol vložený ruženec. Ostro som protestoval proti tomuto podľa mňa pohanskému zvyku dávať zomrelým do truhly predmety. V rodine kvôli mne vznikla aj menšia zvada, až som nakoniec kapituloval. Naši pohanskí predkovia vkladali mŕtvym do hrobu rôzne predmety, ktoré ich mali sprevádzať na ich ceste posmrtným životom. Myslel som si, že prijatím kresťanstva sme sa podobných zvykov zbavili. Na moje veľké predstavenie, keď som sledoval pohreb Jána Pavla 2. som si všimol, že aj on má niečo ( na tú diaľku som nevedel presne rozoznať čo, ale myslím, že to bol ruženec ) vložené v rukách. Trochu to otriaslo mojou predstavou kresťanstva. Chcem sa spýtať, ako vykonávali pohreb ranní kresťania. To aj sv. Peter alebo sv. Pavol mali v hrobe vložené nejaké predmety? Je vôbec vkladanie predmetov do hrobu k zosnulému kresťanské? Je proces pohrebu popísaný niekde v Biblii?
Ďakujem.



Datum zveřejnění: 29.4.2005
Rubrika: Ostatní
Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě,čeho je třeba vyvarovat se při debatě s muslimy, v čem se můžeme dostat do sporu... Mezi mými spolužáky na fakultě jsou i lidé tohoto náboženství a protože o několika následujících víkendech budeme nuceni spolu komunikovat více, než obvykle, mám obavu z případných konfliktů, byť samozřejmě pouze slovních, jsem katolička...taky nerada,ač nevědomky, bych urazila něčí náboženské cítění... Děkuji,


Datum zveřejnění: 28.4.2005
Rubrika: Církevní právo
Otázka:
Dobrý den. Zajímalo by mě, jaké jsou u zesnulého podmínky, aby mohl být církevně pohřben a které skutečnosti tomu naopak brání? Mám na mysli zejména vyznání zemřelého. Děkuji.


20   40   60   80   100   120   140   160   180   200   220   240   260   261-280  300   320   340   360   380   400   420   440   460   480   500   520   540   560   580   600   620   640   660   680   700   720   740   760   780   800   820   840   860   880   900   920   940   960   980   1000   1020   1040   1060   1080   1100   1120   1140   1160   1180   1200   1220   1240   1260  



Zpět na otázky
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář