Datum zveřejění: 8.4.2003
Otázka:
Oslovilo mne kázání o pěstování ctností. Ráda bych se zdokonalovala v poslušnosti. Můžete mi poradit jak na to? Jak si správně tuto ctnost vysvětlit? Kde čerpat ponaučení, inspiraci, vzory?
Můj muž si ze mne udělal služku. Dříve jsem s ochotou zastávala v naší rodině mnohé úkoly, které mi ani nepatřily, jenže jsem zapomněla odpočívat a tak se stalo, že jsem to přestala zvládat. Teď když se snažín vrátit některé povinnosti mužovi, narážím na jeho odpověď, že žena má poslouchat svého muže a vyhrožuje mi, že mi nebude dávat peníze. Nevím jak tuto sitaci řešit. Chci být poslušnou, tak jak si to přeje Bůh.
Ps: Začala jsem modlitbou.
Datum zveřejění: 27.3.2003
Otázka:
Jakou roli má podle Církve v životě křesťana psycholog? Nestačí moje víra na vyřešení osobních problémů? Vždyť mnohá staletí žádný psycholog nebyl.Kdy se má obrátit katolík na psychologa? Znají kněží psychologii, aby mohli kompetentně vést svěřené stádce? Spolupracují efektivně psychologové se zpovědníky? Existuje oficiální dokument pojednávající o úloze psychologa v životě katolíka?
Datum zveřejění: 20.3.2003
Otázka:
Dobry den!
Muzete mi doporucit literaturu pro cloveka, ktery chce konvertovat? Mozna i knihy, kde konvertove popisuji svuj chod k Panu Bohu?
Dekuji
Datum zveřejění: 20.3.2003
Otázka:
mám na vás dotaz,zdali byste mi nemohli říci nějaké informace,případně i kontakt na kamaldulské benediktiny.předem vám děkuji
Datum zveřejění: 4.3.2003
Otázka:
Popeleční středa a Velký Pátek jsou dny přísného postu. Vždy jsme si mysleli, že v tyto dny se lze "jen jednou denně do sytosti najíst". Náš kněz dnes v konstele oznámil, že podle předpisů se v tyto dny může jíst "jen" třikrát denně. Prosím o sdělení, jak má opravdu tento půst vypadat. Děkuji.
Datum zveřejění: 27.2.2003
Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se má člověk správně rozhodovat - jestli pomocí rozumu nebo pomocí (po)citů. Jestli se dá Boží vůle vnímat city nebo rozumem. Myslím si, že city jsou něco, co se objevuje nezávisle na nás (pouze v souvislosti s okolnostmi), něco co je najednou tady a my se s tím musíme nějak vypořádat rozumem. Rozum je zřejmě něco víc "našeho", protože rozumem si umíme zdůvodnit prakticky jakékoliv naše rozhodnutí. Navíc rozum ovládáme. Jak tedy poznávat Boží vůli? Je Boží vůle to, co cítíme že je správné a k čemu nás nabádají naše po(city) nebo to co samy chceme učinit rozumem? Nebo je to soulad něčeho vnějšího (co se objevuje v citech) a našeho současného chtění (vnímaného rozumem)?
Datum zveřejění: 25.2.2003
Otázka:
Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o radu. Již delší dobu mám potíže v otázkách zpovědi.Nevím podle čeho bych měla zpytovat své svědomí (při použití zpovědních zrcadel vycházejících z desatera mi dělá velký problém svůj hřích proti Bohu "správně pojmenovat" a tak má zpověď pak často připomíná výčet hříchů v těchto zrcadlech abstraktně uvedených). Vnitřně cítím, že to není "opravdové".Je troufalá myšlenka říci, že někdy opravdu nevím ani z čeho se zpovídat? Je to výraz lidské pýchy, vždyť přece nikdo není bez hříchu? Děkuji za pomoc
Datum zveřejění: 18.2.2003
Otázka:
Dobrý den! Zajímalo by mne, jakým způsobem se lze smířit s lidmi, kteří jsou ode mne daleko nebo které pravděpodobně již nikdy neuvidím. V srdci odpouštím, ale pro dosažení úplného pokoje mi schází vyjádření postoje druhé strany. Za odpověď, popř. za odkaz na příslušnou literaturu Vám předem děkuji.
Datum zveřejění: 11.2.2003
Otázka:
Jeden kněz při obnově doporučoval, že máme svůj hřích Ježíši odevzdat. Jak se tomu má rozumět?
Ve zpovědi se přece hříchů zbavujeme, jako v koupelně. A aby hřích zmizel, musí být dokonalá lítost a pevné předsevzetí.
V jeho podání tomu rozumím tak, že máme Bohu odevzdat celou svou náklonnost, třeba když kradu, tak ruku, a že on ji od kradení vyléčí, když se mu opravdicky svěřím.
On s tím odevzdáním hříchu jedná jako s mrtvolou. Máme ji duchovně zabalit do černého plátna a Ježíš ji přibije na kříž.
Existuje nějaké "vyšší" odevzdání se do Ježíšových rukou než vyznáním při zpovědi?
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejění: 6.2.2003
Otázka:
Zajímalo by mne, co jsou tzv. kajícné řády nebo řády kajícníků? Existují ještě dnes? Je nějaký v ČR? Děkuji.
Datum zveřejění: 30.1.2003
Otázka:
Prosím, vysvětlete mi, jaký význam má modlitba růžence.
A je vůbec možné, aby se někdo modlil tolikrát jednu modlitbu za sebou a plně se přitom souistředil? Já jsem duševně vyčerpaná po 5 Zdrávas, Maria. Asi jsem špatná katolička...?????
Datum zveřejění: 23.1.2003
Otázka:
Zamýšlela jsem se nad problémem "syndromu vyhoření" u kněží a laiků pracujících v pastoraci a s tím souvisejících oblastech (nemocnice, školy, hospici..)
Tento syndrom s sebou nese pocit nesmyslnnosti, beznaděje a bezmoci, vyčerpanosti a vede k apatii a rezignaci; v publikacích je charakterizován především zhoršením pracovního výkonu, nezájmu o lidi,zhoršení vztahů, izolaci.. U křesťana se toto vyhoření prohlubuje ještě o duchovní dimenzi - zhoršení vztahu k Bohu; až k jakémusi vyhoření duchovnímu. Tak vzniká začarovaný kruh - křesťan, který není schopen pro svou "službu - pastoraci" čerpat sílu od Boha, vysává sám sebe a tedy nutně musí vyhořet i profesně - nutně dochází k pocitu selhání, vlastní nedokonalosti, malosti, neschopnosti...
Pastorační činnost v církvi a ve světě vůbec obsahuje vlastně všechny rizikové faktory napomáhající rozvoji tohoto syndromu. Stojíme stále tváří v tvář skutečnosti, že nejsme a nemůžeme být Spasiteli a přitom máme stát tváří v tvář utrpení a "vidouce - vidět - jednat, nést kříž..."
Vím, že to co jsem tu napsala jsou jen neucelené útržky myšlenek. Nechci tady dál rozebírat své úvahy. Jde mi o to, že se nás - křesťanů tento problém bezprostředně dotýká, protože křesťan má hořet. Zapaluje nás sám Bůh, ale pokud tento oheň nebudeme živit, shoříme a z naší víry zbyde jen popel. Stává se to. Někdy prostě není dost dřeva.
Zajímá mě co dělat v okamžiku,kdy vidíme, že místo plamenů zůstává jen hromada žhavého popela. Je třeba reagovat dřív než vyhasne úplně a rozfoukat ho, přiložit.
Zajímalo mě, co k tomuto tématu najdu na "církevních internetových stránkách", ale nenašla jsem prakticky nic. Mohli byste mi prosím
napsat něco o tom,jak reagovat a zacházet s lidmi v tomto stavu, abychom nenadělali víc škody, než užitku. Jde mi hlavně o pomoc z pastoračního úhlu pohledu; o příklady a varianty praktických postupů,kterými je možno pomoci - kde sehnat polínka a naštípat dříví na podpal, nebo alespoň ukázat k tomuto dřevu cestu...
Datum zveřejění: 20.1.2003
Otázka:
Zdravim. Zajímá mě Váš názor, zda lze považovat např. vleklou nemoc nebo jiné neštěstí, za určitou formu tříbení(prořezávání ratolesti), nebo, poněkud nemoderně, za časné tresty za naše hříchy. Nemůžu si pomoct, ale osobně mám zkušenost, že pokud něco zlého udělám, poměrně brzy dostanu za uši (na druhou stranu, když je nejhůř, přihodí se kupodivu nějaké přiznivé 'náhody?'). Takže alespoň u mě vyhrává druhá varianta. Zkusíte mi to vyvrátit, nebo, je vůbec co vyvracet? A je možné, aby se Bůh vpodstatě takhle staral, nebo si jen něco namlouvám.
Datum zveřejění: 16.1.2003
Otázka:
Hezký den,
rád bych znal Váš názor na rozdíl mezi zpovědí a psychoterapií, v obojím přece lze zažít pocit odpuštění, otevření prostoru pro znovupovstání apod., protože Bůh nemá jinou šanci, než s člověkem být a rozmlouvat skrze něho samého, tzn. včetně jeho psychologické roviny. Druhá otázka s tím spojená je, proč kněží nemají povinnost projít např. dlouhodobým sebezkušenostním psychoterapeutickým výcvikem, protože i když bych snad mohl v učitém smyslu chápat rozdíl mezi knězem a terapeutem (myšleno ve zpovědi, nehovořím např. o eucharistii), kněz velmi výrazně s lidskou psychikou pracuje, k čemuž by měl mít nejen profesní dovednosti, ale i sebezkušenost a zralost, náhled apod. K všemu uvedenému by mohl takovýto výcvik pomoci a vše uvedené u značné části kněží postrádám.
Díky za odpověď.
Datum zveřejění: 14.1.2003
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, zda je hříchem to, když se člověk neúčastní zpovědi z toho důvodů, že tento druh vyznání skrze přítomnost kněze pociťuje jako nepatřičnost a přítomnost kněze mu připadá při vyznání a modlitbě k Bohu jako nepřirozená? Zároveň se dotyčný účastní přijímání Těla Páně a je to pro něj velkou milostí a požehnáním. Je i tedy takto praktikované přijímání bez předchozí zpovědi hříchem?
Datum zveřejění: 6.1.2003
Otázka:
Několikrát jsem slyšela:"Velmi mnoho křesťanů vláčí ke svátosti smíření stále ty samé hříchy, místo aby se lepšili."Ano, je to skutečně tak. Co s tím? Nejedná se sice o hříchy těžké, nýbrž lehké-zraňující, avšak přece: Je námi Bůh "znechucen"?Máme pauzu mezi jednotlivým přijetím svátosti smíření raději prodlužovat, aby to "nebylo trapné"? Nebo nemáme ztrácet naději a pokoušet se alespoň o umění začínat stále znovu, když to s tím polepšováním nejde?
Datum zveřejění: 19.12.2002
Otázka:
Dobrý večer,dozvěděla jsem se,že existují tzv. ženské řády III.řádu,zajímalo by mě,čím se odlišují od řádu jiných.Nejsem katolička a tak bych uvítala i nasměrování na literaturu apod.,kde bych se o těchto společenstvích mohla dozvědět víc.Děkuje a zdraví
Datum zveřejění: 3.12.2002
Otázka:
Dobrý den.
otázka č.1
Setkal jsem se s dost rozdílnými názory kněží na rozlišování a hledání toho pravého životního partnera. Proto se chci zeptat zda existují kněží s potřebnou kvalifikací pro duchovní doprovázení partnerů před svatbou?
otázka č.2
Existuje v Katolické círvi nějaká předmanželká poradna nebo podobná instituce,kde je možné poprosit o radu z oblasti předmanžeských vztahů?
Datum zveřejění: 19.11.2002
Otázka:
Dobrý den, preji peknou nedeli. Poslední dobou reším následující vec: mám neverící kamarádku, cloveka velice mimorádných kvalit. Známe se asi pul roku a predtím, než jsme se sprátelily, mela ku církvi a ke krestanství klasický postoj ateisty. Postupne ovšem zacínám zjištovat, že se její názory zacínají ponekud promenovat (byt velmi pomalu a nenápadne)- zrejme i pod vlivem toho, že jediného krestana, kterého v živote poznala zblízka a osobne, jsem já, takže odpadla spousta ruzných povrchních zkreslení. Jde mi o to, jakým zpusobem mám pokracovat od chvíle, kdy jsem tento promenující se postoj zaregistrovala - jde mi o to, abych toho moc nepokazila, protože mi na její ceste k Bohu velmi záleží, a cítím se za celou vec zodpovedná.
Datum zveřejění: 15.11.2002
Otázka:
Chtěla bych se naučit číst Bibli a nevím jak do toho.Existuje nějaký knižní výklad Písma?Nebo rádce jak číst Písmo a hlavně jak ho chápat?