Datum zveřejnění: 7.3.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Chtěl bych vás poprosit o (pokud možno podrobnější) výklad smyslu těchto částí evangelií: Lukáš, Spor o prvenství 9, 49-50 a také Matouš, 25, O posledním soudu. Čerpám z ekumenického překladu. Byl bych rovněž velmi vděčný za eventuelní diskuzi k této otázce. Děkuji mnohokrát
Datum zveřejnění: 7.3.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobry den,
muzete prosim vysvetlit vyznam pismen IHS (JHS) na liturgickych predmetech? Velmi dekuji.
Datum zveřejnění: 6.3.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Jeden takybiblista s humorem vyprávěl o legendární Jonášově rybě (Jonáš 2,1.11). Jak jsou věřící nevzdělaní, že nevědí, že nikdy v přírodě taková ryba nemohla existovat, natož aby v takové rybě připomínající ponorku mohl někdo 3 dny pobývat bez úhony ze žaludečních a trávicích šťáv, kterými by musel být rozpuštěn. Prostě bible je taková pověrečná a legendární kniha bájí.
Pán Ježíš tuto rybu ale zná jako reálnou a mluví o ní jako o jediném znamení, které bude lidem jeho doby dáno (Mat 12,39-40).
Jak se na toto (a podobná) vyprávění dívá dnešní exegeze? Děkuji.
Datum zveřejnění: 5.3.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Dobrý den. Někde jsem slyšela, že je několik andělských kůrů, které mají své jméno. Napište mi, prosím kolik jich je, jak se jmenují a jak máme spolupracovat s andělem strážným. Děkuji a přeji pěkný den.
Datum zveřejnění: 5.3.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Pěkný den,
zajímá mně, je li možno tancovat během 40dní postu.
Nevím proč, ale jako zákon schválnosti je půst v době
plesové sezony a také mně zajímá zda musím oželet
taneční ca 4 lekce z 8,které jsem si zaplatil a které
pak již po postu nebudou stejně tak jako plesová sezona.
Datum zveřejnění: 4.3.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Popeleční středa a Velký Pátek jsou dny přísného postu. Vždy jsme si mysleli, že v tyto dny se lze "jen jednou denně do sytosti najíst". Náš kněz dnes v konstele oznámil, že podle předpisů se v tyto dny může jíst "jen" třikrát denně. Prosím o sdělení, jak má opravdu tento půst vypadat. Děkuji.
Datum zveřejnění: 4.3.2003
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobrý den!
Chci se zeptat, co znamenají ted na konci února slova "odpustky,odpustkové zábavy". Kde se toto pojmenování vzalo a co znamená? Dekuji za odpoved
Datum zveřejnění: 27.2.2003
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Dobry den, chtel jsem se zeptat, jestli byl svaty Petr zenaty. Pokud ano, proc se tedy nemuze zenit papez, kdyz je jeho primym nastupcem?
Datum zveřejnění: 27.2.2003
Rubrika: Ostatní Otázka:
Vzhledem k tomu, že jako řada jiných rodičů dospívajících dětí musíme čelit tlaku počítačových her, třeba půjčovaných od kamarádů, rádi bychom kromě zákazů nebo cenzury nabídli alternativu.
Vím, že ve světě existuje již řada počítačových her s křesťanskou tematikou, u nás jsem zatím narazil pouze na jedinou, totiž příběhy Starého zákona s různými úkoly, spíš pro mladší děti.
Nevěnuje se někdo u nás této problematice?
Díky
Datum zveřejnění: 27.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se má člověk správně rozhodovat - jestli pomocí rozumu nebo pomocí (po)citů. Jestli se dá Boží vůle vnímat city nebo rozumem. Myslím si, že city jsou něco, co se objevuje nezávisle na nás (pouze v souvislosti s okolnostmi), něco co je najednou tady a my se s tím musíme nějak vypořádat rozumem. Rozum je zřejmě něco víc "našeho", protože rozumem si umíme zdůvodnit prakticky jakékoliv naše rozhodnutí. Navíc rozum ovládáme. Jak tedy poznávat Boží vůli? Je Boží vůle to, co cítíme že je správné a k čemu nás nabádají naše po(city) nebo to co samy chceme učinit rozumem? Nebo je to soulad něčeho vnějšího (co se objevuje v citech) a našeho současného chtění (vnímaného rozumem)?
Datum zveřejnění: 26.2.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
V souvislosti s jeruzalémským chrámem mě napadla praktická otázka: pokud do svatyně mohl jenom velekněz a to jednou do roka, tak kdo tam uklízel? Nějaké pavučiny a prach se tam přece musel objevit? Nebo tam šel ten velekněz s kýblem a hadrem?
Datum zveřejnění: 26.2.2003
Rubrika: Biblistika Otázka:
Hezký den,
rád bych se zeptal na dvě související otázky. Dědičný hřích a uchránění od dědičného hříchu (Ježíš, Marie). Dědičný hřích chápu jako stav odcizení člověka sobě samému i Bohu, nikoli jako čin s tím, že dědičnost zde nemá biologický ani sociálně podmíněný kontext, ale ten, že jde o lidský úděl od počátku věků. Příběh z Geneze vypráví o tom, jak "lidské zlo" - tzv. dědičný hřích octnul na světě, když přece Bůh je dobrý. Tento příběh můžu chápat A) trochu historicky, i když o historii nejde, tzn. že se fakticky nějak stal. V tom případě by však Bůh za jeden špatný čin spustil něco jako kolektivní pomstu a způsobil ve všech lidech jejich odcizenost, čemuž nevěřím nebo nerozumím; B) příběh vůbec historický není a mluví jen o tom, že člověk je od počátku porušený, snad proto, aby mohl ve svobodě dozrát k Božímu obrazu; tomu bych věřil spíš, ale moc tomu také nerozumím. Otázka 1. tedy zní, jak byste vzhledem k předchozím odstavcům ozřejmil problém dědičného hříchu. Otázka 2. z předchozí vychází. Je-li dědičný hřích stav odcizení, zdá se mi, že to Maria i Ježíš měli v negativním smyslu náramně zjednodušené, k čemu "normální" člověk může v krajním případě dospět velmi obtížnou cestou tj. k osobní celistvosti a k jednotě s Bohem - což jsou i pro konkrétní jednání dost významné faktory, oni jaksi přirozeným způsobem sbírali během svého (jistě ne jednoduchého) života, ale přesto, že museli projít mnohými zkouškami, je to něco jiného. Mariina i Ježíšova lidskost mi tak někdy připadá že je jim dána zdarma a úplně nerozumím tomu proč, připadalo by mě (aniž bych se chtěl stavět do Boží pozice) lepší, kdyby k své plné lidskosti museli dojít. Mohl byste mi tedy prosím nějak ozřejmit tu „nespravedlnost“ , že Ježíš a Maria byli dědičného hříchu uchráněni?
Děkuji. Václav
Datum zveřejnění: 25.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o radu. Již delší dobu mám potíže v otázkách zpovědi.Nevím podle čeho bych měla zpytovat své svědomí (při použití zpovědních zrcadel vycházejících z desatera mi dělá velký problém svůj hřích proti Bohu "správně pojmenovat" a tak má zpověď pak často připomíná výčet hříchů v těchto zrcadlech abstraktně uvedených). Vnitřně cítím, že to není "opravdové".Je troufalá myšlenka říci, že někdy opravdu nevím ani z čeho se zpovídat? Je to výraz lidské pýchy, vždyť přece nikdo není bez hříchu? Děkuji za pomoc
Datum zveřejnění: 24.2.2003
Rubrika: Otázka:
Jaké je stanovisko církve k populárním dětským knížkám o Harry Potterovi? Slyšel jsem, že v časopise Světlo vyšel nedávno odsuzující článek, obviňující autorku z podněcování dětí k zájmu o magii, a slyšel jsem některé katolíky, že by četbu Harry Pottera svým dětem nikdy nedovolili. Já jsem tyto knížky samozřejmě četl a neshledal jsem na nich nic závadného, naopak se mi velmi líbí. Je možno je koupit do farní knihovny mezi dětské knihy?
Datum zveřejnění: 24.2.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Studenti se mne občas při občanské nauce , pokud je volnější téma ptají na tzv. Právo první noci...., z čeho vzniklo a h la v n ě
jak se k tomu stavěla katolická církev. Není o tom příliš známo.
Datum zveřejnění: 18.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den! Zajímalo by mne, jakým způsobem se lze smířit s lidmi, kteří jsou ode mne daleko nebo které pravděpodobně již nikdy neuvidím. V srdci odpouštím, ale pro dosažení úplného pokoje mi schází vyjádření postoje druhé strany. Za odpověď, popř. za odkaz na příslušnou literaturu Vám předem děkuji.
Datum zveřejnění: 17.2.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zajímalo by mě jak se máme dívat na homeopatii jako způsob léčby?
Datum zveřejnění: 14.2.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Ráda bych se zeptala zdatného liturgika na původ a historický vývoj litanie ke všem svatým. Vím, že se používá několik jejích forem. Při jakých příležitostech a která? Jak je litanie používána v protestantských církvích a jak v pravoslaví? Můžete mi zároveň doporučit českou literaturu k tomuto tématu?
Datum zveřejnění: 13.2.2003
Rubrika: Ostatní Otázka:
Když se teď tolik mluví o muslimech v souvislosti s terorizmem - byl jsem jednoznačným přívržencem vojenského řešení v Iráku (a podle mého názoru nejenom tam) a to jenom proto, aby už konečně měli slušní a nevinní lidé pokoj!! Cítím s těmi, které tohle teroristické šílenství osobně postihlo a je mi zle když vidím, jak se spousty muslimů raduje z neštěstí druhých a bezbranných lidí. Nejvíc mě na tom zaráží to, že k tomuto nešťastnémmu myšlení a jednání vedou i své děti. Ptám se tedy - co od těchto dětí můžeme v budoucnu čekat?? A teď, proč jsem na začátku řekl, že jsem byl přívržencem vojenského řešení a proč teď už nejsem? Je to z úplně prostého důvodu - protože papež řekl jednoznačné ne válce v Iráku. Myslím si, že je třeba řídit se tím co říká, i když se musím přiznat, že v tomto případě mi to dělá problémy. Jaký na to máte názor Vy?
Datum zveřejnění: 12.2.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Prosím Vás, chtěl bych se dozvědět více o modlitbě "Duše Kristova posvěť mně", o jejím původu.
Druhá otázka je, jak mohu oslovovat Kristovu Krev, nebo Jeho Srdce, Duši apod. Já se rád modlím litanie k Srdci Ježíšovu či Krvi Kristově, ale chtěl bych hlouběji pochopit smysl a původ této zbožnosti. Děkuji.