Datum zveřejnění: 2.4.2004
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Velmi by mě zajímaly povinnosti a práva jak faráře tak i farníka (z hlediska církevního práva či jiných předpisů)mimo plnění Desatera a pod. a zda je na iternetu dostupný Kodexu církevního práva.
Datum zveřejnění: 1.4.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Vážení přátelé, neporadil by někdo, kde je u nás možné sehnat (pochopitelně zakoupit) Missale Romanum, ed. typica 2000 - nejlépe vydání v malém formátu? Děkuji za každé upozornění.
Datum zveřejnění: 1.4.2004
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli existuje patron internetu, a pokud ano, kdo to je.
Datum zveřejnění: 31.3.2004
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Jaké vzdělání musí mít uchazeč o jáhenskou službu ?
Mohl by se stát jáhnem i člověk bez vzdělání( popř. vyučen )?
Co by pro to musel udělat ?
Datum zveřejnění: 26.3.2004
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den. Jak je možné, že se biskupy stávají řeholníci (Jiří Paďour, Dominik Duka, Karel Herbst...)? Jedná se o výjimky, nebo je to zcela běžná církevní praxe? Děkuji
Datum zveřejnění: 25.3.2004
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Když se laici denodenně přesvědčují, že Katolická církev potřebuje zásadní reformu, reformu bezodkladnou a ne pouze kosmetickou, reformu ve všech jejich oblastech, ptám se: Co mají dělat? Podotýkám, že se jedná o katolické laiky, hluboce věřící, kteří nechtějí církev ničit, ale očistit od nánosů historie, přiblížit ji Kristovu učení a přiblížit ji dnešnímu člověku.
Datum zveřejnění: 24.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Chtěla jsme se zeptat, s jakým povrchem mohou přijít do styku proměněné tělo a krev Páně, tedy z jakého materiálu může být vyroben kalich a patena. Myslela jsem, že jejich vnitřní povrch musí být vždy zlato, ale všimla jsem si, že se požívá například i keramika. Na jednu stranu dovedu pochopit, že první křesťané neměli na zlato a používali třeba onu keramiku, ale na druhé straně i v judaismu přeci platí, že pro Boha jen to nejlepší, tedy zlato.
Moc děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na možnost přijímat na ruku i v případě, že se podává pod obojí. Občas se stkávám s tím, že se (v některých farnostech) podává pouze tímto způsobem, pro mne je z osobních důvodů přijatelnějnější přijímání na ruku. Existuje nějaké řešení?
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Věrouka Otázka:
Zajímalo by mě, proč lidé v důležitých situacích tak snadno a rádi usnou? Je takový spánek pozitivní?
Abram usnul při uzavírání smlouvy, apoštolové v Getsemanské zahradě...
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
V textu jedné nové písně od Z. Pololáníká je verš: " ... ať Paní všech národů, která kdysi byla Marií..". Je tato věta, tak jak je napsána v souladu s učením katolické církve o Panně Marii? Pokud není, je to blud? A pokud ano, můžete mi její teologický smysl vysvětlit. Zpívám v chrámovém sboru a nerad bych aby z kůru zněly nesmysly, či dokonce bludy. Děkuji. Ivan Klabal
Datum zveřejnění: 18.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den.
Je mi 19 let a jsem katolička. Ráda bych se zeptala, jestli je dobré zvolit si svého zpovědníka a pokud ano, podle jakých kritérií bych si jej měla vybrat.
Předem děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 15.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Katolická církev a církve Otázka:
Biskupové ve svém listě dali jako letošní motto "Bezpečnost na silnicích". Připadá mi to poněkud mimo, když je všude vidět velká apostáze. Že by měli vybízet k nějakému úsilí o zvroucnění a prohloubení víry, a ne, aby řidiči nezastavovali na zákazu stání a aby dodržovali v obci padesátku. Není to divné?
Datum zveřejnění: 12.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den,
v souvislosti s postní dobou by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi "pokání zdrženlivostí" a "pokání újmou", které se vztahuje na lidi od 18 do 60 let.
Předem děkuji za odpověď
Datum zveřejnění: 11.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Ostatní Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na psychotropní hudbu (snad jsem ten terminus technicus napsala dobře). Jak může působit na mysl člověka? Jak se dají rozpoznat příznaky?
A teď konkrétně-co album THE CELTS od zpěvačky, která si říká ENYA? Patří to do kategorie těchto písní (myslím si, že ne, ale chtěla bych slyšet názor odborníka)? Může mě poslouchání nějak ovlivnit, i když si to nepřipouštím?
A co když působení psychotropní hudby na člověka je jen mýtus? Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 8.3.2004
Rubrika: Biblistika Otázka:
Proč katolická církev z věty, vytržené z kontextu, sv. Pavla: "Žena nechť v církvi mlčí.", vyvozuje přímou cestou nemožnost ženy knězem?? Když ještě k tomu tento výrok zní i jinak:"Žena nechť ve shromáždění mlčí.", čímž se myslí bohoslužba. Proč se katolická církev, úmyslně nepoužívám nesmyslné označení "svatá", řídí výroky někoho, kdo zjevně velmi nenáviděl ženy---"Pokud se chce žena o něčem poučit, ať se zeptá doma svého manžela, ale na shromáždění ať mlčí"?? Zde je až neskutečně a nechutně zjevná nenávist a opovržení ženami. To katolické církvi nevadí?? A takovéto "city" chovali k ženám i další a další katoličtí svatí, např. za všechny třeba sv. Ambrož. Proč katolická církev tak hluboce už od svého "vzniku" opovrhuje a ponižuje ženy???
Datum zveřejnění: 5.3.2004
Rubrika: Věrouka Otázka:
Četl jsem několikrát příběh o Kainovi a pořád hledám jestli mu bůh dal šanci k odčinění jeho hříchu, což tam ani myslím není. Můžete mi vysvětlit příběh O Kainovi a jeho bratrovi. V knize od Steinbecka "Na východ od ráje" jsem četl, že v originální verzi bible tuto šanci dostal, ale překlady už nejsou tak přesné, podle Steinbecka! Mám v tom zmatek, teda nejen v tomhle :-) Taky by mě zajímalo, někde jsem totiž taky četl, že Kain byl první prvorozený a tím pádem vzorem všech prvorozených. Jak je tohle myšleno, jeli to tak v bibli myšleno? Jsem prvorozený :-) Díky za odpověď a hezký den.
Datum zveřejnění: 4.3.2004
Rubrika: Věrouka Otázka:
Kde Ježíš mluví o hierarchizované organizaci---církev???
Datum zveřejnění: 3.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Příběh jedné farnosti.
Ještě před rokem jsme byli malou poklidnou farností v osamělé obci s malým počtem obyvatel, kam kněz dojíždí jednou týdně na bohoslužbu. Nechyběli tu místní dětští ministranti, lektor ani varhaník. Farníci se společně podíleli na úpravách kostela, úklidu, zajišťovali čtení i žalmy. Věřících v naší obci není mnoho, ale vztahy tu byly dobré. Tento klid postupně začala narušovat stále větší skupina dětí a mládeže. Začaly se zúčastňovat bohoslužeb a dlouhou dobu byly vítány, bylo i tolerováno, že se jedná o děti z nevěřících rodin, pro které toto byla první setkání s vírou a prostředím kostela. Farníky i duchovním byla tato skupinka uváděna do liturgie, setkávaly se zde s přátelským postojem.Rušení dětí, i starší mládeže z neznalosti pochopí ještě každý. Když ale ani po uplynutí několika měsíců nedochází ke změně, spíše je neúcta stále zřejmější - hlasitý hovor při mši, smích, hvízdání, posměšky na kněze, nedopalky v lavici, házení kameny do oken při odchodu, průběh mše sv. spíš připomíná návštěvu cirkusu - nabízí se otázka, co dál. Důstojnost průběhu mše bývá narušena natolik, že znemožňuje jakékoli duchovní vyžití stálých farníků. Stále více je zřejmé, že skupinka omladiny ve skutečnosti nehledá cestu k víře, ale dobrou zábavu na úkor ostatních. Tato skupinka obtěžuje především starší farníky tím, že jim cestou domů po mši například hází petardy pod nohy, vysmívá se jim na náměstí, pronásleduje děti - ministranty apod. Postoj kněze k tomuto problému byl takový, že této mládeži nabídl pravidelná setkání ve společenství. Avšak ani toto nepřineslo valnou změnu v chování mládeže. V současné době je již situace ve farnosti natolik vyhrocena, že původní farníci jsou skupinou mladých bráni jako nevítaný prvek, slovně na ně útočí a začínají být v převaze nad těmi, kteří v kostele hledají víru a klid. Neustálé posměšky již odradily ministranty i lektora. Nejstarší farníci se již obávají, co je zase v kostele potká a ti, co ještě vydrželi, do kostela chodí se strachem. A co na to kněz? Kostel je pro všechny, nejdůležitější je pastorace, na starších /moudřejších/ tedy je, aby tuto situaci přijali a pochopili. Ten, kdo to nechápe, není sám dostatečně duchovně vyzrálý. Komu se daná situace nelíbí, je to jeho problém, nikdo ho z kostela nevyhodil, pokud se mu tu nelíbí, je to jeho věc. (Vzhledem k dopravní obslužnosti je nemožné bez vlastního auta navštěvovat jiný kostel v jiné farnosti.) Ze stálých farníků již zůstala jenom hrstka, a tak převažuje skupina nezvedené omladiny.
Dávám dotaz do diskuze. Jaký je váš názor na tuto situaci a jaké řešení navrhujete?
Datum zveřejnění: 2.3.2004
Rubrika: Biblistika Otázka:
Kolikrát jsem slyšel konstatování, že Bůh miluje lidi bezpodmínečně, dotaženo do důsledku se mi jeví, že ateisté jsou v tomto smyslu upřímní, a křesťané se svými prosbami, činy a rituály jaksi podlézají a vnucují se. Potíž mám se slovem bezpodmínečně, "unconditionally". Smysl mi to dává jedině tehdy, když jde o čiré děkování... Prosím o komentář k tomuto tématu, případně odkazy na další četbu. Děkuji.
Datum zveřejnění: 28.2.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
W Polsce obchodzimy swieto Cyryla i Metodego (Cyril a Metoděj) 14.02 a w Czechach i Slowacji 5/7. Skad ta roznica?