Datum zveřejnění: 14.11.2002
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Ekumena
Mám dotaz ohledně současného ekumenického hnutí. Jsem evangelík a líbí se mi text Charty ekumeniky, kterou za ŘKC podepsal váš kardinál Vlk. Od katolíků ale občas slyším názory, že ekumenické hnutí je vlastně požadavek na nás protestanty, abychom se vrátili do ŘKC, protože jsme heretici. To je ale v rozporu s Chartou ekumenikou. Chtěl bych v tom jako protestant mít jasno. Jaký je tedy vlastně oficiální pohled ŘKC na současné (a snad i budoucí) ekumenické hnutí.
Díky za odpověď.
Datum zveřejnění: 13.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jakými předpisy je upraveno podávání sv. přijímání na ruku, zda je zde stanovena spodní věková hranice pro přijímajícího nebo zda ji může stanovit kněz. Děkuji
Datum zveřejnění: 12.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Zdravím vás.
Zajímalo by mě,jak je to s vírou u ment.postižených lidí. Může jít mentálně postižený člověk k prvnímu sv. přijímání, i přesto že třeba jen zhruba pochopí o co jde, ale ve své podstatě je to věřící človíček milující Boha?
A když nebyl u prvního sv. přijímání a občas si jde pro sv. hostii, je to hřích? I přesto že si neuvědomuje i po opakovaném upomínání, že dělá něco špatného?
Předem děkuji.
Datum zveřejnění: 11.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, zda může laik ve výjimečných případech přijmout zpověď a udělit rozhřešení namísto zpovědníka. Mám na mysli situaci, kdy je člověk přítomen u nehody, při které někdo umírá a chce se vyzpovídat. Co všechno může laik v takovéto situaci pro umírajícího udělat (z duchovního hlediska)? Děkuji, Bohdan.
Datum zveřejnění: 7.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Můj dotaz je z oblasti liturgie. Chtěla bych se zeptat proč se při mši používá bílé víno k proměňování. Když jsem byla někdy Praze na mši, tak se používalo červené víno. V zahraničí se někde používá především víno červené. Podle čeho se to řídí ?
Druhý dotaz mám k barvě kněžského ornátu. Podle čeho se určuje, kterou barvu ornátu má kněy na sobě ? Díky za odpovědi.
Datum zveřejnění: 3.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobry den,chtela bych se zeptat,proč dochází k zavádění různých "novinek" jako např. dětské koutky v kostelích,umístění svatostánku na postraní oltář,podávání na ruku.Kdo o tom rozhoduje (navrhuje)?Proč se církev nedrží určité tradice?Děkuji.
Datum zveřejnění: 1.11.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
1/Chtel bych ziskat podrobne informace o birmovani a o vsem co je s tim spojeno. Taky mam specialni otazku: Ve kterem veku mohu prijat svatost birmovani?
2/Taky bych se chtel zeptat co rict cloveku, ktery tvrdi, ze Buh neni milujici? Rika:"Jak muze byt Buh miluji, kdyz seslal potopu sveta....".
3/Co jsou to plnomocne odpustky? Na co jsou dobre? Jak se daji ziskat? Od kdy a kdo je zavedl?
Dekuji za odpovedi
Vilimek
Datum zveřejnění: 31.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Halloween, který se slaví v USA 31.10., je prý satanskou oslavou černých sil. Přátelé z USA mi ale tvrdí, že jde jen o nadílku dětem, něco jako u nás pomlázka na velikonoční pondělí.
Ale co ty masky, vydlabané dýně, zaklínání atd.?
Myslíte, že tohle máme slavit také? Děti ve škole se už ve výtvarce připravují. Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 30.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Chvála Kristu!
Mám kratkodobou brigádu. Problém je, že o víkendu. Situaci řeším tak, že se snažím účastnit nedělní mše svaté a snažím se aktivně věnovat Bohu jiný den v týdnu, který mám celý volný. Prohřešuji se proti přikázání? Děkuji.
Datum zveřejnění: 29.10.2002
Rubrika: Věrouka Otázka:
Jedna se spise o zajimavy clanek. Docetla jsem se na www.idnes.cz, v oddile zpravy nasledujici:
Vědci mají zřejmě důkaz, že Ježíš žil
Archeologové zřejmě našli nejstarší dochovaný důkaz fyzické existence Ježíše Krista. Je jím nápis na schránce pro kosti mrtvých, nalezené nedávno v Izraeli. Objev oznámil v odborném časopise Biblical Archeology Review francouzský odborník na staré nápisy z francouzské Vyšší školy aplikovaných studií André Lemaire.
Odborníci o Kristově fyzické existenci většinou nepochybují. Zatím ale nebyl nalezen a prověřen jako pravý jediný hmotný artefakt z prvního století spojený s jeho životem. Nynější objev dává naději, že důkaz je na světě. Podle expertů však zůstává otázka, kde se schránka nacházela po uplynulých devatenáct století.
Nápis v aramejštině na prázdné schránce zní: Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův. Francouzský odborník ho datuje do roku 63 po narození Krista, tedy do doby třicet let po jeho ukřižování.
"Styl nápisu a fakt, že Židé provozovali pohřbívání ve schránkách jen v letech 20 před naším letopočtem až 70 let po našem letopočtu, poskytuje vysokou pravděpodobnost, že se zmiňuje skutečně o Ježíšovi," uvedl Lemaire.
Všechna tři jména na nápisu, Ježíš, Jakub i Josef, však byla v tehdejším Jeruzalémě velmi rozšířená. Na druhé straně ale jmenování bratra a otce na schránce je podle Lemaira velmi neobvyklé a vyskytuje se jen v jednom dalším případě. Zmínka proto naznačuje, že takový člověk se musel těšit nezvyklé slávě, a Ježíš Nazaretský, jak víme, tuto podmínku splňoval, napsal Lemaire.
Prokázat nade vší pochybnost, že jde opravdu o Ježíše, však nelze. Lemaire dodal, že v tehdejším Jeruzalémě bylo dvacet mužů nosících jméno Jakub, kteří měli zároveň bratra Ježíše a otce Josefa. S odvoláním na izraelské vědce, kteří provedli mikroskopický průzkum patiny na schránce, archeologický časopis poznamenal, že tam nejsou žádné stopy po falšování.
Starověký židovský historik Josephus napsal, že muž jménem Jakub, bratr Ježíše nazývaného Kristem, byl ukamenován k smrti za odpadlictví od židovské víry v roce 62 našeho letopočtu. Pokud byly jeho kosti uloženy do schránky, muselo se tak stát právě v roce 63.
Datum zveřejnění: 28.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Nedávno zde byl uveden dotaz ohledně asistence u potratů. Mám další spornou otázku. Jsem též zdravotní sestra a pracuji na oddělení, kde se houfně setkávám s rakovinou a lidé tu na ni umírají a jelikož je to někdy dosti bolestivé onemocnění, musím jim aplikovat Morphin, provádím eutanázii, když o ni na něj postupně umírají? / kromě svého základního onemocnění/
Datum zveřejnění: 27.10.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Chtěla jsem se zeptat jak je s křty mimek v katolicke cirkvi. Nedávno jsem byla jednomu takovemu pritomna a rodice nedali dohromady ani Otce nas. Jak se stavi kat. cirkev k temto krtum, kdy ocividne rodice dite k vire nepovedou, nebot nepraktikuji. Dekuji za odpoved.
Datum zveřejnění: 25.10.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Vážený pane, verím v Boží velikost a dobrotu k lidem, presto bych byl vdecný za objasnení následujícího.
1.Potrebuje Buh používat pro dobrý úmysl zlo? Jsem presvedcen, že ne. 2.Vysvetlete prosím, proc znicil Sodomu, Gomoru a uvedl na svet potopu.
3.Jsou podle oficiálního výkladu církve tyto nicivé události pouze obrazy anebo se skutecne staly?
4.Když dal lidem svobodu rozhodnout se pro dobro nebo zlo a pak tem, kdo se rozhodují pro zlo vzkáže, že je zasype popelem ci utopí, nebere ten dar svobody zpet?
Dekujij vám za odpoved.
Datum zveřejnění: 25.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Dobrý den!
Vyrůstám ve věřící rodině. Až teď si uvědomuji, když potkávám nové lidi (nevěřící), že nejsem schopna pořádně jim vysvětlit, proč má kat.církev na různou problematiku takový a takový názor. Já tomu věřím, protože to tak prostě je, protože mi to říkali rodiče, kněz, ti mají zkušenosti. Poznala jsem člověka, který nechápe, proč je špatné číst satanskou bibli. Vždyť přece bible jako bible. Není to jedno, jestli satanská, židovská či křesťanská? Ten kamarád o sobě tvrdí, že je ateista. Mám strach ale, že mu četba sat. bible může ublížit, a on si to ani neuvědomí. Četla jsem knížku o exorcismech a vím, že kdo si se satanem začne, tak může špatně dopadnout. Věřím v existenci reálného zla, ale jak to vysvětlit nevěřícím, když nevěří ani v Boha, ale třeba v sebe? Doufám, že můj dotaz je srozumitelný a moc prosím o odpověď.
Datum zveřejnění: 25.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Dobrý den,
chtel bych se zeptat, jak bych se mel stavet k situaci žebrání ve mestech. Jako krestan mi delá zle videt jejich utrpení na druhou stranu vím, že spoustu lidí takto pouze zneužívají lidské dobroty ve svuj prospech. Jak je mám dokázat odlišit?
Chtel bych jim pomoct, at už jen proto, že vidím nezájem ostatních. Vetšinou se nechám ovlivnit davem a jen od žebrajícího odvrátím hlavu. Jednou jsem se však odhodlal a prispel. Byl jsem v tu chvíli rád, že jsem mu pomohl. Vím, že to nebylo mnoho, ale cítil jsem v tu chvíli, že toto je projev lidskosti. Vždyt jen práve clovek je schopen lásky, tak proc ji nepoužívat.
Na druhou stranu mi doma ríkají, že skutecní žebráci mají zázemí a možnosti, kde se napr. najíst atd. a že tedy se jimi nemusím trápit.
S tím souvisí i otázka ohledne darování. Ježíš rekl, že dar se nesrovnává podle toho, kolik clovek dal, ale kolik mu zustalo.
Zabýval jsem se tímto dilema, když jsem se rozhodl prispet na pomoc lidem postiženým povodnemi. Zdálo se mi, že jakákoliv cástka je málo. Vím, že pokud mám následovat Ježíše, musím se vzdát majetku, naproti tomu doba vyžaduje, abych mel nejaké zabezpecení své budoucnosti.
Byl bych rád, jak se k temto otázkám stavíte.
Dekuji.
Datum zveřejnění: 23.10.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Chvála Kristu,
chci se zeptat jaké oblečení (především liturgické) může nosit trvalý jáhen. Kleriku, biret, kolárek, kolárkovou košili, pluviál,...
P.S. Vím o obecně platném, že jáhen nosí štolu "přes rameno" a dalmatiku, ale tyto další vyjmenované části oblečení se jen tak na trvalých jáhnech nevidí, tak nevím...
Předem díky za odpověď!
Tomáš
Datum zveřejnění: 23.10.2002
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství Otázka:
Prosím o zodpovězení následujícího dotazu (pravděpodobně spadá do oblasti psychologie). Jak hluboce pravdivě lze brát vysvětlení jednoho z partnerů při rozchodu, že mám takovou a takovou povahu a že se naše povahy nedoplňují? Existuje z pohledu psychologie nějaká šablona, která jasně a jednoznačně říká, že spolu za žádných okolností nemohou žít např. dva melancholici, nebo jiné konkrétní kombinace povah? Nebo jde spíše o jiné problémy (špatná komunikace, nechtít toho druhého chápat,...), které se dají pod toto zdůvodnění schovat?
Datum zveřejnění: 22.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Obraciam sa na Vás s dost váznym problémom. Môze sa knaz zamilovat? A ak sa zamiluje do slobodnej zeny, je správne, ze sa snazí vyhladávat túto zenu a stretávat sa s nou osamote? Je pre mna dost dôlezity Vas názor, preto Vás prosim o skorú odpoved a vopred dakujem.
Datum zveřejnění: 22.10.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Zajímala by mne otázka neposkvrněnosti panny Marie.Jak to,že mohla zůstat pannou i po porodu Ježíše Krista?Otěhotnění panny bych chápal jako možné,ale jak to,že při porodu nedošlo k perforaci pannenské blány?Když jsem se ptal své babičky,která je věřící,řekla mi,že je to boží tajemství.Ale má snad potřebu nám bůh něco zatajovat?Neumím si to vysvětlit.Díky za odpověď. Martin Mareš
Datum zveřejnění: 22.10.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Je mi dost blbý ptát se na takovou základní věc,ale chci v tom mít uz konečně jasno.Jak to, že existuje Bůh trojjediný? To je jeden, nebo tři.V srdci mi přijde,že tomu rozumím,ale neumím to vysvětlit nevěřícím.Prosím poraďte!Díky