Datum zveřejnění: 16.10.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Jenom mě tak napadlo, jestli kouř z kadidla neobsahuje karcinogenní látky?
Datum zveřejnění: 16.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zajimalo by me, jestli byl Jezis vystaven vsem druhum pokuseni? Z logiky vec vyplyva, ze ano, nebot byl cely clovek a cely Buh a ve vyznani viry rikame, ze nam byl podoben ve vsem krome hrichu. Na druhou stranu nikde v Bibli nenachazime zminku o tom, ze by byl sexualne pokousen. Mel stejne touhy jako kazdy jiny muz? MOHL vubec mit stejne touhy? Sex. pud patri k nejsilnejsim pudum, znamena to tedy, ze NIKDY ani MYSLENKOU nezatouzil po zene. Byl preci bez hrichu. A v pripade ze by nezhresil ani myslenkou, je to jeste PLNE lidske?
Datum zveřejnění: 14.10.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den. Má několik dotazů, všechny jsou ale o jednom - o duchovním svatém přijímání.
1) Mohl byste vysvětlit, co to je?
2) Jsou k němu stejné podmínky jako k normálnímu při mši? (půst před, stav milosti, jednou za den - četl jsem, že někteří svatí takhle přijímali až 200x za den!)
3) Lze pomocí tohoto přijímání získat i "vedlejší produkty", tj. plnomocné odpustky a odpuštění lehkých hříchů?
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 11.10.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Zajímaly by mě památky na Kristovo umučení, které se dochovaly různě po světě. Tak třeba vím o Turinském plátnu, o Roušce z Ovieda, o hřebíku z kříže, který je v Římě v bazilice sv. Kříže... A to je všechno? Nedávno jsem četl, že byla nalezena Pilátova tabulka INRI. Existuje nějaký seznam těch památek včetně mučicích nástrojů, které souvisí s umučením Pána?
Datum zveřejnění: 10.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Pracuji jako anesteziologická sestra v nemocnici, což bohužel představuje i asistenci při umělám přerušení těhotenství. Jsem poněkud na rozpacích zda konám správně ?
Datum zveřejnění: 9.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Dobrý den. Měla bych jednu otázku, která je na těchto stránkách velmi často probírána a týká se předmanželské čistoty. Je považováno za hříh, když dva lidé, kteří spolu jen chodí, provádějí "všechno" kromě pohlavního styku? Za odpověď vám děkuji :o)
Datum zveřejnění: 8.10.2002
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Jak mám uskutečnit generální zpověď a kdy? Mám vyznávat hříchy, které jsem již vyznával? Když jsem dříve provedl jakýsi skutek, který byl špatný, ale poznání, že to byl hřích jsem obdržel až nyní; mám to vyznávat v generální zpovědi? Neboli: co mám vyznat v generální zpovědi. Slyšel jsem názor dvou kněží a každý říkal něci jiného. Jeden z nich generální zpověď nepovažuje za důležitou.Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 7.10.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Dobrý den!
Při listování stránkami na portálu mě připadá, že mnozí mají o Bohu představu, že pokud vůbec existuje, vyvrcholil svoji činnost před 2000 lety a tím s lidstvem skončil. Skoro jako by umřel, jak říká Nietsche. Přitom existují nesporná fakta, průkazná, jak Bůh často zasahuje do běhu dějin. V první řadě to jsou zázraky, tedy to, co se vymyká přirozenému řádu věcí. O zázracích se dají mnohá fakta, jsou zdokumentované... dokonce existují zázraky, které se opakují periodicky, u nichž známe datum, kdy proběhly a předpoklad, kdy proběhnou příště (třeba u krve sv. Justiniána), zázraky z nerozkládání se některých Božích vyvolených mrtvých (papežů, svatých),
atd., tedy věci průkazné a takové, že se na ně dá přímo sáhnout.
Myslíte, že by mělo smysl sestavit seznam takových ohmatatelných Božích znamení a že by to někoho mohlo přivést k víře?
Myslíte, že by podle toho mohl někdo vyznat: "Bůh žije, Bůh není mrtev!"?
Písmo sv. říká:
Jan 4,48: "Ježíš mu odpověděl: "Neuvidíte-li zázraky a znamení, neuvěříte.""
To znamená v pozitivním smyslu, že zázraky "tomuto zvrácenému pokolení" mohou pomoci!
Anebo někoho nepřesvědčí nic, jak říká P.Ježíš sám:
Mat 13,14-16: "A plní se na nich proroctví Izaiášovo: `Budete stále poslouchat, a nepochopíte, ustavičně budete hledět a neuvidíte. Neboť obrostlo tukem srdce tohoto lidu, ušima nedoslýchají a oči zavřeli, takže nevidí očima a ušima neslyší, srdcem nepochopí a neobrátí se - a já je neuzdravím.´
Blažené vaše oči, že vidí, i vaše uši, že slyší."
Děkuji za rady.
Datum zveřejnění: 6.10.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Již několikrát jsem si z různých reportážích či seriálech v televizi všimla, že věřící, kteří se pokřižují, si po tomto políbí pravou ruku. Zajímalo by mě, jestli to má nějaký význam. Děkuji
Datum zveřejnění: 4.10.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobry den,
mam obcas docela zajimave sny, ve kterych me treba pronasleduje dabel, snazi se me udusit, znicit, zachrani me jen modlitba (opet ve snu), probouzim se uplne zpoceny. Muze takto pusobit dabel ve snu nebo je to jen fantazie. Diky za odpoved.
Datum zveřejnění: 3.10.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Podle čeho se rozlišuje, co je kaple, kostel, chrám... Je to podle velikosti?
Datum zveřejnění: 3.10.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi slovy "aleluja" a "haleluja". Někdo mi kdysi říkal, že "haleluja" se může v postní době zpívat, zatímco "aleluja" nikoliv. Je to pravda?
Datum zveřejnění: 2.10.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Vazeni, chtela bych se zeptat, jak je to s moznosti pristupovat ke svatostem v pripade, kdy bylo manzelstvi uzavreno na urade. Kolegyne, za kterou prosim o vase vyjadreni,pred svatbou pristupovala ke svatostem pravidelne. Snatek byl uzavren na urade pred 35 lety. Jeji pritelkyne ji rekla, ze za techto podminek v zadnem pripade nesmi pristoupit se sv.prijimani.
Ja sama ji nedokazu poradit, jen tolik, at se poradi se svym knezem. Jenze ..... Kolegyne ma pocit, ze ji cirkev odstrkuje. Mse sv. se pravidelne ucastni, moc rada by vsak pristoupila i ke svatostem (po hodne dlouhe dobe).
Je to mozne?
Neverim, ze by do konce zivota nemohla pristopit ke svatosti smireni a sv.prijimani. Dekuji za odpoved.
Datum zveřejnění: 1.10.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Jak se díváte na nedostatek řeholních povolání (úmyslně vynechávám povolání kněžská). Ještě mohu i otázku zúžit: na nedostetk ženských řeholních povolání? Které důvody byste uvedli jako hlavní? Jakým způsobem by se mohlo přispět k odstranění tohoto problému.
Prioritní je jistě modlitba.
Datum zveřejnění: 25.9.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Zacali jsme v ZSV probirat uvod do filozofie a jedna z prvnich otazek, ktere jsme resili, bylo to, zda je buh vsemohouci. A dosli jsme prostou logikou (a chytra knizka nam to potvrdila), ze buh vsemohouci byt nemuze. Z jednoducheho duvodu. Otazka, kterou jsme to overovali, zni: Muze buh stvorit kamen, ktery neunese? A odpoved je jasna.. Pripustime li, ze takovy kamen stvori neboli "utvori se " slabym, pak ho zvednout nemuze. tudiz neni vsemohouci. Tak jak to teda je?
Datum zveřejnění: 25.9.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Chapu, ze katolicka cirkev je proti potratum, ale proc je proti antikoncepci? Pokud je sex podle vetsiny knezi pouze na plodeni deti, tak je timto tvrzenim clovek degradovan na pouhe zvire, protoze jen zvirata soulozi, kdyz chteji potomky. Jindy ne.
Datum zveřejnění: 23.9.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Chvála Kristu!
Při čtení životopisů papežů se setkávám s pojmem "Malachiášovo proroctví". Prosím, mohli byste mi vysvětlit, co to je, kdy a jak vzniklo? Děkuji.
Datum zveřejnění: 20.9.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zajímalo by mě, jestli existuje případ, kdy zabití člověka není hřích (sebeobrana; záchrana života či životů jiných lidí; ve válce při obraně vlasti;...)? Nebo výjimky neexistují? Děkuji za vaše úžasné stránky.
Datum zveřejnění: 16.9.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Casopis Svetlo uvedl, že osoba s homosexuální orientací nemůže přijmout kněžské svěcení. Je to pravda? A není to potom diskriminace osob, které za svou orientaci nemohou a mohli by vykonat jako kněží mnoho dobrého?
Datum zveřejnění: 11.9.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zajímalo by mě, jestli má katolická církev právo rozhodovat o tom, co je těžký hřích a co není. Nedávno mi totiž moje matka vyprávěla, že za dob jejího mládí se např. v postní době nesmělo chodit na zábavy - byl to prý těžký hřích a když někdo v postní době na zábavu šel, musel se z toho jako z těžkého hříchu vyzpovídat (to se týkalo i mé matky). A takových věcí bylo prý více. V současné době jsem slyšela, že v postní době sice není vhodné na zábavy chodit, ale neslyšela jsem nic o tom, že by to byl těžký hřích. Jestli je to tak jak říkám, jak to, že před několika lety to hřích byl a teď už není? Vůbec to nechápu, protože Bůh je dnes přece pořád stejný jako před tisíci lety. A jestli to hřích nebyl, jakým právem katolická církev tvrdila, že to hřích je?. Stejně tak se zamýšlím na tímto: Až do 12. stol. se směli kněží ženit a zakládat rodiny, pak katolická církev ustanovila celibát. Jak to, že by teď bylo Božích očích velkým hříchem, kdyby se některý kněz z římskokatolické církve oženil, a předtím to žádný hřích nebyl. Zdá se mi to všechno jako začarovaný kruh. Jak to, že by se teď Bůh mohl dívat na určitou věc jako na hřích, když před několika lety se na to jako na hřích nedíval? Prosím o vysvětlení.