Datum zveřejnění: 29.4.2003
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Pročítal jsem zpovědní zrcadlo ve starém kancionálu (mám za to, že z padesátých let). Hned u prvního přikázání byla uvedena otázka, zda jsem navštěvoval bohoslužby jinověrců a zda jsem se s nimi stýkal. V novějších zpovědních zrcadlech už toto není. Znamená to, že navštěvování bohoslužeb jiných církví a setkávání se s nimi bylo dříve hřích a teď už není? Kdo určuje, co hřích je a co není? Je Boží zákon proměnlivý? Tj. něco je hříchem jen po nějakou dobu a pak už zase ne? Pokud vím, dnes jsou taková setkání schvalována, podporována (viz ekumumenické hnutí), ba přímo iniciována představiteli katolické církve.
Datum zveřejnění: 28.4.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Chci se zeptat, proč se katolická církev někdy chová přímo přesně proti slovům Ježíše - mám na mysli označování otec, kdy Ježíš říká: "Nikomu neříkejte otec...", a přitom katolická církev je "otců" plná a slovní spojení Svatý otec neznamená Boha, nýbrž papeže... Proč má církev majetek, z toho se vždycky nějak vykroutíte, ale tohle je už vyloženě proti Písmu!
Datum zveřejnění: 28.4.2003
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Zdravím Vás,
mám jeden takový problém.Je mi 15 let a chodím na přípravu k biřmování.Myslím, že se od té doby změnil můj přístup k Bohu.(K lepšímu).když jsem byla u zpovědi, řekla jsem sice, že jsem byla naposledy u zpovědi před rokem, ale aniž bych si to uvědomila, řekla jsem pouze hříchy asi za poslední měsíc.Došlo mi to až těsně před svatým přijímáním.Na přijímání jsem šla-dopustila jsem se svatokrádeže? A ještě jeden háček:když se mě pan děkan u zpovědi zeptal , jestli se modlím ráno a večer, řekla jsem ano, i když se modlím jen někdy.
Děkuji za Vaši ochotu, odpovědět na můj dotaz.
Datum zveřejnění: 25.4.2003
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Je špatné, když někdo přestoupí z jedné církve do druhé? Například, když katolík přejde do protestantské církve? Jak se naopak katolická církev staví k lidem, kteří mají zájem do této církve přestoupit? Jsou takové přesuny častým jevem?
Datum zveřejnění: 24.4.2003
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Chvála Kristu,
nejsou mi zcela jasné pojmy jako apoštolský list, apoštolská konstituce, apoštolská exhortace, encyklika, pastýřský list apod. Jaké jsou v tom rozdíly? Přeju krásné Velikonoce a děkuju za odpověď...
Datum zveřejnění: 24.4.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Moc vás všechny zdravím:
Ráda bych se nechala pokřtít, vím, že je nutná příprava u kněze a zajímalo by mě co vše je nutné nastudovat a které knihy doporučujete. Studuji jinde než mám trvalé bydliště, je tedy nutné absolvovat přípravu na farnosti ke které připadám, nebo je možné ji absolvovat v podstatě kdekoliv? Děkuji
Datum zveřejnění: 23.4.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Koupil jsem si obraz Leonardo - Posledni vecere pane. Prosim kde je mozno zjistit, ktery apostol na obraze je ktery. O obraze jsem si precetl na internetu - nachazi se v Milane na zdi klasterni jidelny, ale to je vse.
Datum zveřejnění: 23.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zdravím Vás,
Určitě sledujete televizi nebo odněkud víte, co v době Velikonoční provádějí lidé na Filipínách.Chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné dělat to, co dělají.(Přibíjení se na kříž,bičování se karabáči s vpletenými kusy skla,atd...)Bude je snad mít Bůh raději než ostatní věřící?Budou tím mít zaručený pobyt v nebi?Prosím i o Váš osobní názor.Děkuji
Datum zveřejnění: 23.4.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o zodpovězení následujících dvou otázek.
Zajímalo by mě, proč se na Zelený čtvrtek při Gloria se rozezní zvony? Četl jsem si jednu z dřívějších odpovědí na podobnou otázku, kde je psáno, že „Svaté třídení je totiž dobou ztišení, kdy se zvony a varhany odmlčí od Gloria (Sláva na výsostech Bohu) večerní mše na Zelený čtvrtek a znovu zazní při Gloria Velikonoční vigílie.“ Nenašel jsem tam, ale odpověď na to, proč ve čtvrtek vůbec zní? Je ten „rámus“, který se vždy dělá, důležitý jen pro to, aby si lidé všimli, že od teď se mají ztišit? Nestačilo by pouze zvony od Gloria na Zelený čtvrtek nepoužívat?
A pak bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc. K čemu zákoníci a farizeové potřebovali, aby jim Jidáš zradil Ježíše? Mohli si ho snad dost dobře najít sami i bez jeho pomoci.
Za odpověď děkuji.
Datum zveřejnění: 22.4.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Prosím o informaci, proč se liší číslování (tj. vlastně pořadí) žalmů v latinském textu Bible (Vulgatě) a v českém překladu. Má se při citaci uvádět číslo podle Vulgaty nebo podle českého textu? Zdá se mi, že se v odborné literatuře (historické, uměleckohistorické, apod.) cituje spíše podle číslování ve Vulgatě, a to přestože to pak při hledání v českém překladu přináší určité komplikace. Děkuji
Datum zveřejnění: 19.4.2003
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Poněkud mě zaskočila zpráva dnešních lidových novin, můžete tuto otázku prosím blíže objasnit? Děkuji.
cituji:
"Ve své 14. encyklice Jan Pavel II. nabádá katolíky, aby se nezúčastňovali na slavení večeře Páně v protestantských církvích. "Katolíci se musejí zdržet účasti na přijímání (v jiných církvích)," aby "se eucharistii nepodkládala dvojznačnost".
Základem rozdílu je odlišné teologické pojetí večeře Páně a rozdílná úloha kněze. Podle katolického učení kněz svými slovy při slavení svátosti eucharistie skutečně proměňuje hostii a víno v tělo a krev Ježíš (transsubstancializace). Protestanti naproti tomu spíše hovoří o symbolickém obsahu přijímání, ačkoli rovněž oni připouštějí "přítomnost Boha v chlebu a vínu".
Datum zveřejnění: 19.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Ráda bych věděla, jaký je názor katolické církve na adopci nebo jiný způsob přijetí dítěte do rodiny - pěstounskou péči.
Podle odpovědi na dotaz týkající se umělého oplodnění by se takto muž a žena stávali rodiči jiným způsobem, než prostřednictvím sebe navzájem. V tomto případě se vztah pěstounů a dítěte nepovažuje za rodičovství? Blahodárný vliv toho, ze dítě vyrůstá v rodině je ale zřejmě nepopiratelný..
Bylo by v tomto případě nutné dítě co nejdříve seznámit s jeho skutečnou identitou? Děkuji.
Datum zveřejnění: 18.4.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Chtěl bych se zeptat, proč se Kristu říká "beránek Boží"? Proč beránek? Děkuji.
Datum zveřejnění: 16.4.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Prosím o objasnění rozdílu mezi apoštoly a učedníky s několika příklady a o názor katolické církve na Kateřinu Emerichovou.
Děkuji.
Datum zveřejnění: 15.4.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Velice by me zajimalo neco o Katerine Laboure, nebo alespon odkaz na nejakou knihu, kde by bylo mozne si o tom precist neco vic. Mela jsem moznost navstivit kostel La Chapelle des Apparitions v Parizi kde lezi jeji neporusene telo a velice se me to citove dotklo. Dekuji a srdecne zdravim
Datum zveřejnění: 15.4.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Snažím se chodit 1x za měsíc ke zpovědi a ke sv. příjímání - ale v poslední době se cítím lhostejná k Ježíší zvláště ve sv. příjímání. Chyba je samozřejmě u mě, ale nevím, kde mám hledat její kořeny. Děkuji
Datum zveřejnění: 11.4.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Mám na vás prosbu tykajici se manzelského slibu - jaké je jeho přesné znění ? Děkuji.
Datum zveřejnění: 11.4.2003
Rubrika: Věrouka Otázka:
Dobrý den, s blížící se květnou nedělí mi stále více hloubá v mysli pojem "Syn Davidův"(Hosana, Davidovu Synu).Mohl byste mi prosím tento termín nějak blíže vysvětlit, proč "Syn Davidův".Právě na květnou neděli chystám se scholou píseň s těmito slovy a děti mě zaskočily otázku, proč se Kristu říká "Syn Davidův", když David nebyl jeho otec.Hledala jsem to v katechismu, ale ani tam se o tom nijak blíže nepíše. Mnohokrát děkuji. Požehnaný den.Jiřina K.
Datum zveřejnění: 10.4.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Pán ať je s Vámi, pokoj Vám!
Prosím Vás, pokud je to možné o vysvětlení pojmů a nejen pojmů
Mám problémy s tím pochopit vztahy uvnitř sebe sama : rozum, vůle, srdce,mysl,cit,duše,duch,vnitřní síla,tělo-duše (to mi je asi nejvíce jasné),tělo-duch, srdce-vůle,duše-cit.
Například: při zpytování svědomí za uplynulý den,před večerní modlitbou, si vzpomenu na událost, kterou jsem prožil a kam ji zařadit, byl to projev srdce,nebo rozumu,nebo citu či vůle ?
Oproti předchozímu plánu jsem nejdříve vyřídil jinou záležitost, protože to bylo na cestě - předpokládám vliv rozumu, ale současně jsem si uvědomil, že jsou tam sympatičtější lidé - možná,že právě proto jsem tam šel nejdříve, tedy cit zdůvodněný rozumem?Pokud to vypadá malicherně tak to možná pro ten kulhající příklad, ale některé své projevy mám opravdovou potřebu zařadit a také se mi neustále objevuje slovo s r d c e (prohledal jsem celý archiv) a především k tomu hledám vztahovost. Vždy si pokládám otázku vyšlo to z mého srdce? Nebyl to chladný kalkul rozumu?
Děkuji a nezlobte se, možná jsem puntíčkář.
Dobrořečím Bohu za všechno jeho stvoření a také za to, že i na nepatrné shlíží a zabývá se jejich problémky.
Děkuji.
Datum zveřejnění: 10.4.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se dotázat na služby svého anděla. Otec František píše ve své knize Věřím v Boha II. díl, že bychom měli více využívat služeb svých andělů. Nerada bych využívala, ale co si mám představit pod "využitím služeb svého anděla"? Jak se vůbec chovat, aby mu bylo jasné, že o jeho "doprovodu" vím? Stačí vzpomenout si a oslovovat ho v modlitbách?
Děkuji.