Datum zveřejnění: 29.11.2002
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Zajímalo by mě, jaké postavení a jakou úlohu ve společnosti plní církev. Děkuji Jana
Datum zveřejnění: 28.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Jaký smysl mají prvni pátky v měsíci? A je povinná zpověď před prvním pátkem nebo může být jindy s úmyslem, že je ona zpověď za první pátek?
Datum zveřejnění: 27.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Blíží se advent, adventní věnce a čtyři svíčky na něm. Je pravda - jak se říká - že ty čtyři svíčky znázorňují 4000 let, které lidstvo od Adama čekalo na Spasitele?
Jak to koresponduje s Darwinovou teorií? Děkuji.
Datum zveřejnění: 26.11.2002
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Chtěl bych se zeptat,které svátostné úkony (křest,svátost manželství, apod.) uznává římskokatolická církev s jinými církvemi?
Děkuji za odpověď
Datum zveřejnění: 25.11.2002
Rubrika: Věrouka Otázka:
Co Bible říká na procesí? Není to náhodou považováno za modloslužbu - idolatrii? Předem děkuji.
Datum zveřejnění: 22.11.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Dobrý den, já bych potřebovala poradit, kde bych se dočetla nějaké podrobnější informace o kanonizačním procesu, co všechno to obnáší a pod. Děkuju.
Datum zveřejnění: 21.11.2002
Rubrika: Věrouka Otázka:
Mluvil jsem s jedním adventistou sedmého dne a ten mi tvrdil, že katolická církev údajně v nějakých svých oficielnějších stanoviskách tvrdí, že kniha Zjevení svatého Jana se už do určité kapitoly (teď přesně nevím do které) udála (prostě že se to už stalo) O tomhle jsem dosud nic neslyšel, je to pravda ? A jestli ano, na základě čeho to církev tvrdí ?
Datum zveřejnění: 19.11.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den, preji peknou nedeli. Poslední dobou reším následující vec: mám neverící kamarádku, cloveka velice mimorádných kvalit. Známe se asi pul roku a predtím, než jsme se sprátelily, mela ku církvi a ke krestanství klasický postoj ateisty. Postupne ovšem zacínám zjištovat, že se její názory zacínají ponekud promenovat (byt velmi pomalu a nenápadne)- zrejme i pod vlivem toho, že jediného krestana, kterého v živote poznala zblízka a osobne, jsem já, takže odpadla spousta ruzných povrchních zkreslení. Jde mi o to, jakým zpusobem mám pokracovat od chvíle, kdy jsem tento promenující se postoj zaregistrovala - jde mi o to, abych toho moc nepokazila, protože mi na její ceste k Bohu velmi záleží, a cítím se za celou vec zodpovedná.
Datum zveřejnění: 18.11.2002
Rubrika: Liturgika,
Ostatní Otázka:
Zajímal by mě význam slov "pociunkule" a "loreto (loreta)". Původně by mělo jít o nějaké stavby. Používají se tyto názvy i pro kopie těch původních staveb? Porcinkule je také název pouti, např. v Opočnu a jinde. Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 15.11.2002
Rubrika: Věrouka,
Duchovní život Otázka:
Chtěla bych se naučit číst Bibli a nevím jak do toho.Existuje nějaký knižní výklad Písma?Nebo rádce jak číst Písmo a hlavně jak ho chápat?
Datum zveřejnění: 14.11.2002
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Ekumena
Mám dotaz ohledně současného ekumenického hnutí. Jsem evangelík a líbí se mi text Charty ekumeniky, kterou za ŘKC podepsal váš kardinál Vlk. Od katolíků ale občas slyším názory, že ekumenické hnutí je vlastně požadavek na nás protestanty, abychom se vrátili do ŘKC, protože jsme heretici. To je ale v rozporu s Chartou ekumenikou. Chtěl bych v tom jako protestant mít jasno. Jaký je tedy vlastně oficiální pohled ŘKC na současné (a snad i budoucí) ekumenické hnutí.
Díky za odpověď.
Datum zveřejnění: 13.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jakými předpisy je upraveno podávání sv. přijímání na ruku, zda je zde stanovena spodní věková hranice pro přijímajícího nebo zda ji může stanovit kněz. Děkuji
Datum zveřejnění: 12.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Zdravím vás.
Zajímalo by mě,jak je to s vírou u ment.postižených lidí. Může jít mentálně postižený člověk k prvnímu sv. přijímání, i přesto že třeba jen zhruba pochopí o co jde, ale ve své podstatě je to věřící človíček milující Boha?
A když nebyl u prvního sv. přijímání a občas si jde pro sv. hostii, je to hřích? I přesto že si neuvědomuje i po opakovaném upomínání, že dělá něco špatného?
Předem děkuji.
Datum zveřejnění: 11.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, zda může laik ve výjimečných případech přijmout zpověď a udělit rozhřešení namísto zpovědníka. Mám na mysli situaci, kdy je člověk přítomen u nehody, při které někdo umírá a chce se vyzpovídat. Co všechno může laik v takovéto situaci pro umírajícího udělat (z duchovního hlediska)? Děkuji, Bohdan.
Datum zveřejnění: 7.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Můj dotaz je z oblasti liturgie. Chtěla bych se zeptat proč se při mši používá bílé víno k proměňování. Když jsem byla někdy Praze na mši, tak se používalo červené víno. V zahraničí se někde používá především víno červené. Podle čeho se to řídí ?
Druhý dotaz mám k barvě kněžského ornátu. Podle čeho se určuje, kterou barvu ornátu má kněy na sobě ? Díky za odpovědi.
Datum zveřejnění: 3.11.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobry den,chtela bych se zeptat,proč dochází k zavádění různých "novinek" jako např. dětské koutky v kostelích,umístění svatostánku na postraní oltář,podávání na ruku.Kdo o tom rozhoduje (navrhuje)?Proč se církev nedrží určité tradice?Děkuji.
Datum zveřejnění: 1.11.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
1/Chtel bych ziskat podrobne informace o birmovani a o vsem co je s tim spojeno. Taky mam specialni otazku: Ve kterem veku mohu prijat svatost birmovani?
2/Taky bych se chtel zeptat co rict cloveku, ktery tvrdi, ze Buh neni milujici? Rika:"Jak muze byt Buh miluji, kdyz seslal potopu sveta....".
3/Co jsou to plnomocne odpustky? Na co jsou dobre? Jak se daji ziskat? Od kdy a kdo je zavedl?
Dekuji za odpovedi
Vilimek
Datum zveřejnění: 31.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Halloween, který se slaví v USA 31.10., je prý satanskou oslavou černých sil. Přátelé z USA mi ale tvrdí, že jde jen o nadílku dětem, něco jako u nás pomlázka na velikonoční pondělí.
Ale co ty masky, vydlabané dýně, zaklínání atd.?
Myslíte, že tohle máme slavit také? Děti ve škole se už ve výtvarce připravují. Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 30.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Chvála Kristu!
Mám kratkodobou brigádu. Problém je, že o víkendu. Situaci řeším tak, že se snažím účastnit nedělní mše svaté a snažím se aktivně věnovat Bohu jiný den v týdnu, který mám celý volný. Prohřešuji se proti přikázání? Děkuji.
Datum zveřejnění: 29.10.2002
Rubrika: Věrouka Otázka:
Jedna se spise o zajimavy clanek. Docetla jsem se na www.idnes.cz, v oddile zpravy nasledujici:
Vědci mají zřejmě důkaz, že Ježíš žil
Archeologové zřejmě našli nejstarší dochovaný důkaz fyzické existence Ježíše Krista. Je jím nápis na schránce pro kosti mrtvých, nalezené nedávno v Izraeli. Objev oznámil v odborném časopise Biblical Archeology Review francouzský odborník na staré nápisy z francouzské Vyšší školy aplikovaných studií André Lemaire.
Odborníci o Kristově fyzické existenci většinou nepochybují. Zatím ale nebyl nalezen a prověřen jako pravý jediný hmotný artefakt z prvního století spojený s jeho životem. Nynější objev dává naději, že důkaz je na světě. Podle expertů však zůstává otázka, kde se schránka nacházela po uplynulých devatenáct století.
Nápis v aramejštině na prázdné schránce zní: Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův. Francouzský odborník ho datuje do roku 63 po narození Krista, tedy do doby třicet let po jeho ukřižování.
"Styl nápisu a fakt, že Židé provozovali pohřbívání ve schránkách jen v letech 20 před naším letopočtem až 70 let po našem letopočtu, poskytuje vysokou pravděpodobnost, že se zmiňuje skutečně o Ježíšovi," uvedl Lemaire.
Všechna tři jména na nápisu, Ježíš, Jakub i Josef, však byla v tehdejším Jeruzalémě velmi rozšířená. Na druhé straně ale jmenování bratra a otce na schránce je podle Lemaira velmi neobvyklé a vyskytuje se jen v jednom dalším případě. Zmínka proto naznačuje, že takový člověk se musel těšit nezvyklé slávě, a Ježíš Nazaretský, jak víme, tuto podmínku splňoval, napsal Lemaire.
Prokázat nade vší pochybnost, že jde opravdu o Ježíše, však nelze. Lemaire dodal, že v tehdejším Jeruzalémě bylo dvacet mužů nosících jméno Jakub, kteří měli zároveň bratra Ježíše a otce Josefa. S odvoláním na izraelské vědce, kteří provedli mikroskopický průzkum patiny na schránce, archeologický časopis poznamenal, že tam nejsou žádné stopy po falšování.
Starověký židovský historik Josephus napsal, že muž jménem Jakub, bratr Ježíše nazývaného Kristem, byl ukamenován k smrti za odpadlictví od židovské víry v roce 62 našeho letopočtu. Pokud byly jeho kosti uloženy do schránky, muselo se tak stát právě v roce 63.