Datum zveřejnění: 18.4.2002
Rubrika: Biblistika,
Liturgika Otázka:
Dobry den,dekuji, ze je opet moznost zadavat otazky, je to vyborna sluzba. A ted otazky:
1) Jaky vyznam ma 1. patek v mesici?
2) Jak je to s mym osobnim postojem jako cekatele krtu pri ucasti na msi, kdyz se v modlitbach ci primluvach objevuje - "my telo kristovo", "my cirkev", apod... kdyz jeste nejsem soucasti cirkve, nejde o problem liturgie a formy jako takove, ale o muj osobni pristup, proste mi to pripada divne.
Predem dekuji za odpovedi a preji vse dobre
Datum zveřejnění: 18.4.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobrý den.Asi na tom má spása nezávisí,přesto se chci zeptat.Můj otec je křtěný římský katolík,ale není biřmovaný a sám se považuje za ateistu.Vyrůstal v 50.letech a jeho rodiče se zřekli víry,aby neměli nepříjemnosti.Moje matka je křtěná v Církvi husitské,ale nepraktikuje,ovsem domnívá se,že něco jako Bůh je.Oba,ač pokřtěni,se vzali na Národním výboře.Jsem tedy nemanželské dítě?
Datum zveřejnění: 17.4.2002
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den, jsem pokrtena do katolické církve, ale od 18 let navštevuji církev protestantskou. Nyní mám snoubence katolíka a po delších úvahách a modlidbách jsem se rozhodla "vrátit se" do katolické církve, abych pozdeji nedrobila rodinu a nezpusobovala svým detem chaos v hlave. Chtela jsem se zeptat, jestli i v mém prípade platí zákaz prijímání. Nechodím k prijímání kvuli mému snoubenci, protože on si to nepreje. Pro mne však bylo napríklad velmi težké, když jsem se nesmela zucastnit prijímání v období velikonoc. Já osobne bych v tom mela pokoj, ale nechci jít pres víru mého snopubence a tak ho zranovat. Predem dekuji za odpoved.
Datum zveřejnění: 17.4.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobry den, pri modlitbe Krizove cesty se zminuje sv. Veronika, v Bibli o ni ale zminka neni. Z jakych pramenu bylo cerpano pri sestavovani Krizove cesty? Jake jsou doklady o existenci Veroniky? Jak to s ni vlastne je? Dekuji za odpoved.
Datum zveřejnění: 17.4.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Tento dotaz (nebo spíše návrh) není nijak zameren proti P. Šikulovi (naopak, jeho odpovidí si hluboce vážím), ale nemohl by na otázky odpovídat také jiný knez ?
Já vím, že kneží jsou velmi zaneprázdnení ale sám pan Šikula ríká že aktivita na vstupu je mnohonásobne vyšší než na výstupu a tímto by se mu snad trochu ulevilo a dotazy by byly zodpovídány rychleji :))
Datum zveřejnění: 16.4.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobry den preji,
tim, ze vydate knizku skonci take otazky a odpovedi na serveru katolik.cz? Zatim mi to tak pripada a prijde mi to skoda. Byl to jediny duvod, proc sem kazde rano nakouknout. Buh Vam zehnej.
Datum zveřejnění: 16.4.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Abychom mohli milovat druhé, musíme nejprve milovat sami sebe... Základní věc, ale zdá se mi, že vůbec ne jednoduchá. Můžete poradit, co má člověk dělat pro to, aby skutečně sám sebe miloval a přijímal? Vím, skvělé jsou např. knížky M. Quista, J. Augustyna, exercicie atd. Z vlastních zkušeností a neustálých "pádů do hlubin" jsem však přesvědčená, že člověk se sám z bahna nevytáhne. Je to tedy vše otázka modlitby a Boží milosti? Ale když v tomto směru nic nedělám, nespoléhám pak opovážlivě na Boha, že vše udělá za mne? Kde je hranice? Nedávno mě zaskočil zpovědník dotazem, co s neláskou vůči sobě dělám. Dá se vůbec něco dělat?
Datum zveřejnění: 16.4.2002
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, proč se užívá úsloví "zvony odletěly do Říma", když přestanou zvony na Zelený čtvrtek zvonit. Má to nějakou bližší souvislost s velikonočními slavnostmi nebo je to pouze takové lidové rčení.
Děkuji Libuše
Datum zveřejnění: 15.4.2002
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit alespoň o krátký komentář k mému problému a nebo o odkaz na dostupnou literaturu či odkaz na internetu. Chcete-li můžete otázku i odpověď zveřejnit na internetu. Můj problém se týká svátosti smíření. Mám pocit, že se nezpovídám správně. Vlastně ani nevím, jak se mám zpovídat. Vezmu-li u úvahu například délku zpovědi. Většina lidí stráví ve zpovědnici v průmeru tak kolem 10 minut. Já jsem vždy "hotov" za 3-4 minuty. Rozhodně to není tím, že bych málo hříšný. Dále jsem se setkal se spoustou téměř shodných svědectví ve kterých lidé říkají, jak moc je tato svátost posiluje. Já bych to tak asi formulovat nemohl. Nevím, kde je chyba a prosím o pomoc. Za odpověď děkuji.
Datum zveřejnění: 15.4.2002
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Co je to "kanonický výslech", kdy se provádí?
Datum zveřejnění: 15.4.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Prosim o informacie o svatej Filomene, v kat.kalendari ma sviatok Radovan o akeho svateho sa jedna.
Prosim poradte. Dakujem
Datum zveřejnění: 4.4.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Zajímalo by mne, jak je to s dušemi. Kamarád mi říkal, že všechno živé má duši, nejen lidé, ale všechno v přírodě. Zvířata, stromy, prvoci a buňky i viry...
1) Jak katolíci přišli na to, že jen lidská duše je nesmrtelná a ostatní duše jsou smrtelné?
2) Je jiná duše prvoků (= jednobuněčných živočichů) a lidského embrya (také jednobuněčného "živočicha")?
3) Vykoupil Kristus taky všechny, kteří nemohli spáchat žádný osobní hřích (nenarozené, nesvéprávné, děti do doby užívání rozumu...)?
Datum zveřejnění: 26.3.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
V jednom podobenství Pán Ježíš mluví o Božím království jako o perle, kterou když jeden kupec objevil,
prodal všechno co má a koupil tu perlu. V duchu tohoto podobenství bych se chtěl zeptat asi takto:
jak mám stále více objevovat perlu křesťanství (křesťanského života), abych žil skutečným křesťanským
životem stále méně z povinnosti, sebepřekonávání atd. a stále více z jakési "přirozené" touhy a s radostí ?
Jak být stále více křesťanem ze srdce (a ne jen z rozumu) ? Jak si celé křesťanství uvědomit (pochopit jej),
aby to nebylo něco k čemu se utíkám až v těžkých chvílích popř. když se to hodí mým (sobeckým) zájmům ?
Datum zveřejnění: 20.3.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
V naší domácí kapli bychom chtěli zřídit tzv. Strom života. Viděli jsme takový v Německu v jednom kostele. Je to symbolické a umělecké vyjádření dějin spásy. Pod křížem byla Adamova lebka, svíjel se had, kříž měl ramena jako větve atd. Poradili byste, které prvky by neměly chybět, a příp. i adresy na nějaká vyobrazení, která by mohla inspirovat? Děkujeme.
Datum zveřejnění: 19.3.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Kdo se může dostat do nebe bez očistce?Jak je to u potracených děte a dětech ,které umřeli po porodu bez svátosti křtu?Může se nepokřtěný člověk dostat do nebe?(bez křtu touhy)
Datum zveřejnění: 19.3.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Je všechno milost ? Jestli ano, do jaké míry je člověk zodpovědný za svoji spásu ? Musí-li člověk k vykonání jakéhokoliv dobrého činu dostat milost, musí ji tedy analogicky dostat i k vykonání zlého činu ?
Jestliže ano, není to paradox ? Jestliže ne, tak to vypadá, jako by byl člověk ve své podstatě spíše zlý než dobrý, což se mi nezdá.
Datum zveřejnění: 18.3.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Je špatné pokušení(je to hřích),když jsou velmi rouhavá,ale rozhodně s nimi nesouhlasím?Jak se pokušením mám bránit?
Datum zveřejnění: 18.3.2002
Rubrika: Ostatní Otázka:
Rovněž by mne zajímalo, jaké jsou nové skutečnosti okolo možného zázraku v Číhošti?
Datum zveřejnění: 14.3.2002
Rubrika: Biblistika Otázka:
Je dovoleno zkoušet (pokoušet) Boha? Mí příbuzní se před sňatkem dohodli (on nevěřící, ona věřící), že budou prosit Boha o dar víry. Dostane-li ji, Bůh existuje a budou žít jako věřící, nedostane-li, žádný Bůh není a budou žít ateisticky. Muž víru neobdržel, a tak žijí ve shodě se svou dohodou. Obávám se o věčnost té ženy. Je toto možné, dávat Bohu ultimáta?
Datum zveřejnění: 14.3.2002
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu. Velmi často se dostávám do situace, kdy se s někým nepohodnu, pak nezvládám tak dobře svoje povinnosti (důsledkem stresu)a tím pádem se mi dostaví výčitky svědomí. Abych to ujasnila, uvedu příklad toho, co jsem zažila včerejší den:
Nepohodla jsem se se svým přítelem. Vlastně jsem byla smutná z toho, že už mi třetí den sliboval, že se mnou půjde na společnou procházku. Dopadlo to tak, že si šel lehnout a řekl že půjdeme za půl hodiny. Po půlhodině se ale vymluvil že je unavený a že mu není dobře. Byla jsem z toho smutná. Nejdřív se mi s ním nechtělo ani mluvit, ale pak jsem mu řekla, že je mi moc líto, když neplní to, co mi slíbí. Ale odpustila jsem mu to. Taky jsme se ten den bavili na téma pohřbu. Mému příteli totiž nedávno zemřela babička Jana. Věci kolem pohřbu zařizoval jeho táta, který s Janou žil v jednom bytě. Dopadlo to tak, že jí ani pohřeb nezařídil. Na parte bylo pouze napsáno: "Na přání zesnulé byla kremace provedena v tichosti". Myslím ale, že ona si to tak nepřála. Když jsem to četla, docela mě to šokovalo. Víte, ještě nikdy předtím jsem se nesetkala s tím, že by zemřelý člověk neměl pohřeb. Ze strany otce mého přítele mě to docela překvapilo. Připadalo mi to, jako kdyby k zesnulé po její smrti už neměl žádnou úctu a jako kdyby ho to dál už nezajímalo. Jako kdyby mu už potom bylo jedno, co s ní bude. Nechápu, jaktože ani necítil potřebu se s ní rozloučit. Nevím, ale napadala mě i myšlenka, že to prostě tak udělal z vlastní pohodlnosti. Jako by uvažoval tahle: "Vždyť bez pohřbu to je přece jednodušší, člověk s tím nemá tolik starostí, nemusí se dostavit na žádný pohřeb, komu by se tam chtělo chodit a kromě toho, Jana už je přece mrtvá, nikdo jí nepomůže a ona už o ničem neví. Nebudu si přece dělat ještě navíc zbytečné starosti s phřbem. Takhle je to pro nás jednosušší a pohodlnější." Já nemůžu vědět, jaký důvod měl otec mého přítele Janu takhle "odbít", jenom si to nedokážu nijak logicky vysvětlit. V mé duši to zanechalo velkou stopu a se vším jsem se svěřila svému přítleli a jak jsem to všechno teď popsala Vám, tak jsem to od srdce řekla i jemu. Jeho reakce na to byla taková, že zesmutněl, ihned se urazil a nemluvil se mnou. Já jsem se ho slušně ptala, proč a z jakého důvodu se mnou nemluví, když jsem jemu osobně nic nevyčítala, jenom jsem mu řekla, že mě přístup jeho otce k zesnulé Janě docela překvapil. Dlouho se mnou nemluvil. Pak jsem si to zase já začala vyčítat, že jsem svému příteli možná něčím z toho co jsem řekla ublížila - i když vlastně nevím čím konkrétně. Neřekla jsem nic proti němu. Nakonec, když už se mnou začal zase mluvit, jsem mu řekla, že si myslím, že si jeho babička aspoň ten pohřeb zasloužila a jaký na to má názor on. Na to mi řekl, že nad tím nepřemýšlí, a že tím pádem neví. Moje výčitky svědomí se k večeru ještě zvýšily tím, že jsem se nedostavila na jednu schůzi, na kterou jsem jedné osobě slíbila, že asi určitě přijdu. Vlastně jsem tam v takovém stavu ani nebyla schopna dojít.
Vlastně ani teď nevím, jestli jsem hodna po tom všem přisoupit ke svatému přijímání. Nejsem si vědoma žádného úmyslně spáchaného těžkého hříchu, kterého bych se dopustila právě v tomto dni, který jsem Vám tak podrobně popsala. Výčitek svědomí se však nemůžu zbavit. Nejvíce mě totiž raní, když někoho rozesmutním, a to se včera stalo. Poraďte mi prosím, co mám dělat. Jsem ještě hodna přijímat eucharistii? Co se týká těch rozepří: Jak se v takových situacích chovat? Nebo raději, jak takovým situacím předcházet?
Předem děkuji za Váš čas věnovaný mému delšímu dotazu a za Vaši odpověď. P.M.P.