Datum zveřejnění: 14.3.2007
Rubrika: Ostatní Otázka:
Slyšla jsem v rozhlase výklad pozdravu ahoj. Je to prý pozdrav námořníků. Zkratka několika slov. Pamatuji si, že poslední slovo je Ježíš. Prosím, můžete mi zjistit, jaká jsou ta další slova, nebo kde lze najít původ slov a jejich význam?
Datum zveřejnění: 13.3.2007
Rubrika: Ostatní Otázka:
Jaká je etymologie slova „nešpory“? V slovníku liturgických pojmů není slovo uvedeno.
Datum zveřejnění: 9.3.2007
Rubrika: Liturgika,
Ostatní Otázka:
Dobrý den, mám takový dotaz, který se týká liturgického kalendáře. Chtěla bych se zeptat proč v žádném z nich není napsaná svatá Etelburga, již si připomínáme 7.7.? V kalendáři PMD jsem na 7.7 našla sv. Wilibalda Jak vlastně zjistím kdy se slaví památka např. sv. Kolety? Na internetu to také není. Předem děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 27.2.2007
Rubrika: Katolická církev a církve,
Církevní právo Otázka:
Chci se zeptat, zda byl někdy v historii zvolen za papeže muž, který nebyl před tím ani knězem; pokud ano, jak k tomu došlo? A je v dnešní době někdo takový, či nějaký kněz popř. biskup, o kom by se dalo říci, že by mohl být papežem ačkoliv není kardinál?
Datum zveřejnění: 22.2.2007
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Na idnes.cz probleskla 19. 2. 2007 zprávička citující britský deník The Times, že anglikánská církev uvažuje o znovusjednocení s katolickou církví. Můžete se k tomu nějak vyjádřit, zda je to pravda, či jak je tento proces daleko?
Datum zveřejnění: 21.2.2007
Rubrika: Biblistika,
Ostatní Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s "přísným postem" o Popeleční středě a Velkém pátku v případě, že jsem těhotná. Díky Eva
Datum zveřejnění: 16.2.2007
Rubrika: Věrouka Otázka:
Jak chápat text Mdr 1,13–15;2,23–24 ve světle současných znalostí z mikrobiologie?
Datum zveřejnění: 14.2.2007
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Mám osobní dotaz ohledně svátosti smíření, respektive lehký a těžký hřích. Kamarádka dostala vynadáno, že jde ke zpovědi pouze s lehkým hříchem, že se má zpovídat pouze z těžkých hříchů.
Mně na větu, že mám pouze ty lehké hříchy, kněz vypěnil. Cituji: Tak ty jsi pouze urazila Boha, jinak se nic neděje. Tak jak to vlastně je, má se člověk vyznávat jen z těžkých hříchů, a pokud ho nemá, má počkat, až ho udělá, anebo to záleží na tom, na koho narazí?
Datum zveřejnění: 9.2.2007
Rubrika: Věrouka,
Biblistika Otázka:
Panna Maria je označována jako bez poskvrny počatá a jako uchráněná prvotního hříchu. Je snad sexualita brána jako něco poskvrňujícího a hříšného?
Vždyť sám Bůh nabádá „množte se, ať je vás jako písku na poušti“.
Druhá otázka je spíše k zamyšlení. Jsem zvídavý člověk, a tak by mě zajímalo, kde se vzala tak dokonalá bytost jakou je Bůh, kdo ji stvořil.
Datum zveřejnění: 8.2.2007
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Zdravíčko,
byla jsem upozorněna našimi věřícími, že nedělám dobře, když se zdravotními problémy nechodím
k lékaři, ale k léčitelce, která léčí tělo dodáním energie, nebo na reiki.
Chtěla bych vědět, co je na tom špatného
a na co si mám dát pozor ?
Datum zveřejnění: 7.2.2007
Rubrika: Věrouka Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se církev staví k problematice Ježíšových sourozenců (Lk 8,19 - Παρεγενετο δε προς αυτον η μητηρ και οι αδελφοι αυτου) - předpokládám, že se myslí bratr ve významu sourozenec, který přišel s matkou, tedy dalším rodinným příslušníkem (i když to jistě mnozí nepřipouštějí); bratr v přeneseném významu se objevuje až v Ježíšově odpovědi (Μητηρ μου και αδελφοι μου ουτοι εισιν οι τον λογον του θεου ακουοντες και ποιουντες.), tedy něco jako bratr v Bohu.
Z rozhovorů s přáteli vím, že některé odnože církve a některé sekty (co si budeme nalhávat, i křesťanství bylo původně sektou, tak je neodsuzujme) o Kristových sourozencích mluví běžně, proč tedy katolická církev taktně mlčí? Alespoň to je můj subjektivní dojem.
Narušuje to snad vnímání Panny Marie jako „čisté“ a panny?
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 3.2.2007
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den přeji. Mnohokráte již jsem zaslechl slovo "jáhen" a stále jsem narazil na jednu a tutéž odpověď: Duchovní s nižším svěcením. Já bych se ale chtěl zeptat, jaká je vlastně náplň jeho práce, zda může sloužit mše a podobně. Děkuji.
Datum zveřejnění: 31.1.2007
Rubrika: Duchovní život,
Ostatní Otázka:
Nevíte, jaký je patron cyklistů? Rád bych využil jeho služeb ve své modlitbě. Často je terén nepěkný a přímluva se hodí.
Datum zveřejnění: 30.1.2007
Rubrika: Ostatní Otázka:
Dobrý den, napadlo mě, zda by věřící a návštěvníci webu katolik neocenili přítomnost kněze online např. jednou týdně v určitý čas k duchovnímu rozhovoru.. mohli by se svěřit i s intimnějšími dotazy, které by "naživo" třeba neřekli z důvodu studu apod.. i když by to pravděpodobně někteří zakomplexovaní lidé využívali k ventilaci negativních emocí, přesto by se možná něšli takoví,kterým by to opravdu pomohlo
Pěkný den!
Datum zveřejnění: 26.1.2007
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co vyplývá pro ty katolíky, kteří nechodí na nedělní bohoslužby a hlásí se ke katolické víře. Co to pro ně znamená? Děkuji.
Datum zveřejnění: 25.1.2007
Rubrika: Biblistika Otázka:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jakou máme jistotu, že apoštolská posloupnost, pod kterou rozumím předávání svěcení, nebyla od doby apoštolů až po naše dny nikdy přerušena. Zvláště v dobách pronásledování církve mohlo dojít k popravě všech starších místního sboru. Máme jistotu, že nově zvolení starší byli také řádně vysvěceni, tak jak to chápeme dnes? Máme také jistotu, že v úplných začátcích církve, kdy tato procedura nebyla tak samozřejmá jako dnes, byli noví starší řádně vysvěceni?
Datum zveřejnění: 24.1.2007
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Chci se zeptat, jak přistupuje církev k tomu, když si věřící bere nevěřícího. Slyšela jsem, že to musí povolit biskup a že i ten nevěřící musí přistoupit ke zpovědi. A jak je to s výchovou dětí ve víře?
Datum zveřejnění: 23.1.2007
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Otázka:
Dobrý den, již dlouho se zabývám problémem, který se mě jako věřícího člověka velice dotýká. V roce 1994 jsem měla církevní sňatek včetně přijímání, ale s mužem jsme se úředně rozvedli již v roce 1998. Důvody byly vážné. Chtěla bych se nechat církevně rozvést, neboť jsem se v roce 2001 podruhé vdala. Můj současný manžel i já jsme silně věřící, máme tříletého syna, kterého jsme nechali pokřtít, a oba pociťujeme silnou touhu vzít se před Bohem. Napište mi prosím, zda je to možné a za jakých podmínek. Velice Vám děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 19.1.2007
Rubrika: Věrouka,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli se žena může modlit počas dnů menstruace, v Islámu je totiž v těchto dnech žena "nečistá" a na modlitbu se neodebírá, stejně tak jako půst během ramadánu v těchto dnech přeruší a zpětně pak nahradí. Existuje tedy něco takového i v křesťanství? A dovolte mi prosím ještě jednu otázku, jestli i v křesťanství existuje nějaký speciální způsob očisty před modlitbou, jak je např. přesně definován v islámu?
Velmi vám děkuji za odpověď a srdečně přeji nádherné a přínosné modlitby a rozjímání i v tomto roce:)
Datum zveřejnění: 18.1.2007
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Přeji Vám pěkný dobrý den.
Chci se Vás zeptat, jak je to v dnešní době se vstupem do kláštera. Ačkoli jsem věřícím člověkem po celý svůj dosavadní život, o této konkrétní problematice nevím víceméně nic. Za jakých podmínek může mladý člověk, který si zvolil tuto cestu, do kláštera vstoupit a co všechno musí tento uchazeč splňovat? Tuto otázku kladu v obecném slova smyslu, jelikož tyto podmínky a požadavky se jistě u jednotlivých řeholních řádů liší. Předem děkuji za odpověď a ještě jednou Vám přeji pěkný den.