Datum zveřejnění: 10.4.2008
Rubrika: Etika a morálka,
Katolická církev a církve Otázka:
Kde je možnost sehnat podrobnější informace o řádu johanitů v Čechách?
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 7.4.2008
Rubrika: Liturgika,
Katolická církev a církve Otázka:
Díval jsem se jako pravidelný divák na televizi Noe na přenos z chrámu sv.Petra ve Vatikánu na obřady Zeleného čtvrtku. Je mi 64 let, ale nechápu jak je možné, že ještě v roce 2008 umývá panež nohy kardinálům ve zlatém umyvadle a se zlatým džbánem. Kdy skončí tento triumfalismus? Při této mši sv.se konala sbírka na chudé děti,myslím si, že právě to zlaté umyvadlo a džbán do ní patřily. Děkuji.
Datum zveřejnění: 3.4.2008
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Rád bych věděl, jestli existuje nějaký „kanonizovaný“ český text modlitby Zdrávas, Maria. Jde mi hlavně o slova „…požehnaná ty/tys/jsi mezi ženami…“. Vzhledem k tomu, že modlitba růžence patří bezesporu k nejčastějším společným modlitbám, bylo by asi vhodné stávající nejednotnost nějak usměrnit.
Datum zveřejnění: 2.4.2008
Rubrika: Věrouka,
Katolická církev a církve Otázka:
Chtěl bych se zeptat na možnosti mít Bibli v mobilu nebo v PDA a MDA. A jak je to s použitelností ekumenických překladů?
Datum zveřejnění: 31.3.2008
Rubrika: Věrouka,
Biblistika,
Etika a morálka,
Partnerské vztahy a manželství Otázka:
Proč je tak velice důležité a zásadní, zda byla Marie, Ježíšova matka, panna? Proč je vůbec v našem, tedy katolickém náboženství panenství oslavováno, zdůrazňováno a je přikládán mu takový význam? Vždyť je to záležitost velmi „tělesná“, navíc souvisí s láskou, třebaže ne platonickou, ne s něčím negativním. A ještě prosím: Má panictví také takový význam a cenu? Pokud ne, pak proč?
Datum zveřejnění: 29.3.2008
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč je letos slavnost Zvěstování Páně (25. 3.) přeložena na pondělí 31. 3. Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 27.3.2008
Rubrika: Etika a morálka,
Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den, kamarádka mi tvrdila, že byl rozšířen seznam smrtelných hříchů o takové věci jako je například požívání geneticky modifikovaných potravin. Ráda bych věděla, jestli byla tato informace opodstatněná, a případně, kde bych se o této problematice mohla dozvědět více. Děkuji
Datum zveřejnění: 19.3.2008
Rubrika: Liturgika Otázka:
Chtěla bych se zeptat, proč se Velikonoce neslaví k určitému (každý rok stejnému) datu jako třebas Vánoce, ale je to vždy první neděli po jarním úplňku (čili každý rok jiné datum).
Datum zveřejnění: 11.3.2008
Rubrika: Věrouka,
Biblistika Otázka:
Zmiňují se o Ježíši a křesťanech nějaké čistě židovské knihy, např. Talmud? (Nemyslím teď Josefa Flavia.)
Datum zveřejnění: 7.3.2008
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den, chci se zeptat, jaké oblečení je vhodné na den křtu dospělého člověka, ženy.
Případně prosím o o tip, kde najdu odpověď.
Děkuji a přeji požehnaný den.
Datum zveřejnění: 6.12.2007
Rubrika: Věrouka Otázka:
Křesťanské víře jsem se otevřel celkem nedávno (i když jsem byl pokřtěn v dětství), a horlivě čtu Písmo a jiné materiály. Mám otázku, kde nenacházím uspokojivou odpověď.V Gn je řečeno, že Bůh stvořil svět a vše na něm během šesti dnů, sedmý den odpočíval. Židovství počítá že svět je "starý" asi 6000 let. Další věc: vývoj člověka od australopitéka po člověka dnešního typu oproti tomu stvoření Adama a Evy a vyhnání z ráje, dle židovství před 6tis. lety.... Víte, nevím, jaký náhled je v tomhle směru správný. Samozřejmě, že beru za zcela vlastní, že Bůh stvořil vše a vše pochází od něho a tento zdánlivý nesoulad mou víru v Něj nijak nezmenšuje, ale v tomhle celém mám nejasnost, beru-li Písmo jako zdroj informací od Pána..... Pokud bych bral, že je tu svět opravdu pouze 6000let, pak mě nenapadá obstojné vysvětlení všech archeologických nálezů a poznatky dnešní astrofyziky.
Datum zveřejnění: 4.12.2007
Rubrika: Biblistika,
Etika a morálka,
Katolická církev a církve,
Duchovní život Otázka:
Uvažuji o zapsání svých dětí do školky. Našla jsem i nabídku školky s tzv. waldorfskou pedagogikou. Můžete mi sdělit váš názor, v jakém vztahu jsou waldorfské školy ke křesťanství?
Datum zveřejnění: 30.11.2007
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Přeji krásný den, ráda bych se zeptala, jak můžeme chápat božskou spravedlnost. Většinou platí - čím větší darebák, tím větší má štěstí a naopak. Jemnější a citlivější lidé jako by přitahovali neštěstí a nemoci. Podle úsloví „koho Pán Bůh miluje, toho křížkem navštěvuje“. Zdá se mi, že tento jev odporuje spravedlnosti.
Datum zveřejnění: 15.11.2007
Rubrika: Věrouka Otázka:
Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie, akú majú súvislosť alebo čo majú
spoločné (alebo nemajú spoločné) nasledovné spojenia:
1. Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam...
2. Neprišiel som svetu priniesť pokoj, ale meč...
Datum zveřejnění: 13.11.2007
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na hraní RPG her (fantasy), kde se velmi hojně objevuje magie (byť ve hře).
Datum zveřejnění: 2.11.2007
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den, mám dotaz, týkající se odpustků pro duše v očistci teď začátkem listopadu.
V archivu jste v roce 2002 napsali:
Pro získání plnomocných odpustků platí tyto základní podmínky:
1. vyloučení zalíbení ve hříchu, a to i lehkém;
2. vykonání svátosti smíření (v blízké době, nemusí být týž den);
3. týž den přistoupit k eucharistii;
4. modlitba na úmysl Svatého otce;
vykonat skutek předepsaný k získání plnomocných odpustků.
Pokud se jedná o skutky, patřil tam i :
"návštěva hřbitova od 1. do 8. listopadu spojená s modlitbou za zesnulé (pouze pro duše v očistci); 1. a 2. listopadu stačí návštěva kostela;"
Potebovala bych vědět, jak dlouhá je asi "blízká doba" vykonání svátosti smíření. Když je člověk třeba zrovna teď nemocný, může to být týden, 14 dní nebo jsem ještě slyšela, že do 20 dní před nebo po inkriminovaném dni. Náš kněz mi ale tvrdil, že nic takového není, že to musí být přesně v ten den a hotovo. Ale to se mi nezdá, když je třeba někdy fronta u zpovědnice a nedostane se na člověka, že by měl smůlu?
A druhý dotaz:1. a 2. listopadu stačí jen návštěva kostela s modlitbou za zemřelé, nebo to musí být i účast na mši svaté, kvůli svatému přijímání?
Taky mi není jasné, kdy se pro duše v očistci získají odpustky plnomocné a neplnomocné.
Takže vás prosím, napište mi úplně detailně, co který den od 1.11 do 9.11 musím udělat, pokud chci získat plnomocné odpustky. A kdy získám ty neplnomocné, ať už v tom mám konečně nejen já jasno. Nejlépe schématicky, třeba takto:
Získání plnomocných odpustků:
Co je třeba pro to udělat:
1.11. ........
2.11. ........
8.11. ........
Získání neplnomocných odpustků:
Co je třeba udělat:
1.11. ........
2.11. ........
8.11. ........
Moc vám děkuji a těším se, že budu konečně v obraze.
Anna
Datum zveřejnění: 23.10.2007
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Rád bych se zeptal, jak se katol. církev staví k otázce buddhismu, ve smyslu jeho myšlení o emocích (např. soucit, zloba) a jejich dopadech na lidské zdraví(fyzické, duševní i duchovní). Jsem katolík, ale chybí mi jakési bližší katolické rozpracování těchto otázek, nebo o něm alespoň nevím a pak bych byl vděčný za nějaký odkaz. Je možné, abych v některých případech (pokud nebudou v rozpor s katol. vírou) naslouchal i buddhistickému zpracování?
Datum zveřejnění: 20.9.2007
Rubrika: Věrouka,
Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat. Čtu jednu knížku, ve které je zmínka o sv. Tomášovi a jeho evangeliich. O nichž nemá veřejnost takřka žádnou povědomost. Dnes se zdá že Tomášovo ev. obsahuje velmi závažná svědectví o Ježíši. Co je na tom pravdy? Děkuju z odpověď
Datum zveřejnění: 19.9.2007
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den,mám dotaz k užívání hmotných věcí a vztahu k nim. Každá běžná rodina vlastní spoustu majetku, věcí běžného užívání od potravin až po automobil a rodinný dům. Jak si má cenit tyto věci a jak vy osobně se cítíte a jak se vypořádáte s tím, když vám něco někdo ukradne, něco rozbijete (porcelán od pradědečka), zničíte. Mávnete nad tím rukou nebo pláčete a nadáváte a nemůžete se se škodou několik let smířit a obviňujete druhé(„kdybys dávala pozor, tak ten ubrus, který jsem dostal od mé zemřelé matky, by neměl fleky od vína“ apod). Je dobrý přístup nevážit si věcí a tak na nich nelpět, když něco se už prakticky neužívá, tak to vyhodit do popelnice (staré oblečení apod.)? Děkuji.
Datum zveřejnění: 26.7.2007
Rubrika: Biblistika,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den
v jedné odpovědi bylo napsáno, že se může člověk do Boha bláznivě zamilovat. Docela mě to zaujalo. Přestože jsem větší část života chodila do kostela, občas mě napadla otázka, jestli Bůh opravdu existuje. Někde jsem četla, že má Bůh s každým člověkem nějaký plán.Pokud ano, chtěla bych se hlavně zeptat, jak se zbavit strachu před Boží vůlí.
Děkuji