Datum zveřejnění: 24.2.2003
Rubrika: Otázka:
Jaké je stanovisko církve k populárním dětským knížkám o Harry Potterovi? Slyšel jsem, že v časopise Světlo vyšel nedávno odsuzující článek, obviňující autorku z podněcování dětí k zájmu o magii, a slyšel jsem některé katolíky, že by četbu Harry Pottera svým dětem nikdy nedovolili. Já jsem tyto knížky samozřejmě četl a neshledal jsem na nich nic závadného, naopak se mi velmi líbí. Je možno je koupit do farní knihovny mezi dětské knihy?
Datum zveřejnění: 24.2.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Studenti se mne občas při občanské nauce , pokud je volnější téma ptají na tzv. Právo první noci...., z čeho vzniklo a h la v n ě
jak se k tomu stavěla katolická církev. Není o tom příliš známo.
Datum zveřejnění: 18.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Dobrý den! Zajímalo by mne, jakým způsobem se lze smířit s lidmi, kteří jsou ode mne daleko nebo které pravděpodobně již nikdy neuvidím. V srdci odpouštím, ale pro dosažení úplného pokoje mi schází vyjádření postoje druhé strany. Za odpověď, popř. za odkaz na příslušnou literaturu Vám předem děkuji.
Datum zveřejnění: 17.2.2003
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Zajímalo by mě jak se máme dívat na homeopatii jako způsob léčby?
Datum zveřejnění: 14.2.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Ráda bych se zeptala zdatného liturgika na původ a historický vývoj litanie ke všem svatým. Vím, že se používá několik jejích forem. Při jakých příležitostech a která? Jak je litanie používána v protestantských církvích a jak v pravoslaví? Můžete mi zároveň doporučit českou literaturu k tomuto tématu?
Datum zveřejnění: 13.2.2003
Rubrika: Ostatní Otázka:
Když se teď tolik mluví o muslimech v souvislosti s terorizmem - byl jsem jednoznačným přívržencem vojenského řešení v Iráku (a podle mého názoru nejenom tam) a to jenom proto, aby už konečně měli slušní a nevinní lidé pokoj!! Cítím s těmi, které tohle teroristické šílenství osobně postihlo a je mi zle když vidím, jak se spousty muslimů raduje z neštěstí druhých a bezbranných lidí. Nejvíc mě na tom zaráží to, že k tomuto nešťastnémmu myšlení a jednání vedou i své děti. Ptám se tedy - co od těchto dětí můžeme v budoucnu čekat?? A teď, proč jsem na začátku řekl, že jsem byl přívržencem vojenského řešení a proč teď už nejsem? Je to z úplně prostého důvodu - protože papež řekl jednoznačné ne válce v Iráku. Myslím si, že je třeba řídit se tím co říká, i když se musím přiznat, že v tomto případě mi to dělá problémy. Jaký na to máte názor Vy?
Datum zveřejnění: 12.2.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Prosím Vás, chtěl bych se dozvědět více o modlitbě "Duše Kristova posvěť mně", o jejím původu.
Druhá otázka je, jak mohu oslovovat Kristovu Krev, nebo Jeho Srdce, Duši apod. Já se rád modlím litanie k Srdci Ježíšovu či Krvi Kristově, ale chtěl bych hlouběji pochopit smysl a původ této zbožnosti. Děkuji.
Datum zveřejnění: 11.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Jeden kněz při obnově doporučoval, že máme svůj hřích Ježíši odevzdat. Jak se tomu má rozumět?
Ve zpovědi se přece hříchů zbavujeme, jako v koupelně. A aby hřích zmizel, musí být dokonalá lítost a pevné předsevzetí.
V jeho podání tomu rozumím tak, že máme Bohu odevzdat celou svou náklonnost, třeba když kradu, tak ruku, a že on ji od kradení vyléčí, když se mu opravdicky svěřím.
On s tím odevzdáním hříchu jedná jako s mrtvolou. Máme ji duchovně zabalit do černého plátna a Ježíš ji přibije na kříž.
Existuje nějaké "vyšší" odevzdání se do Ježíšových rukou než vyznáním při zpovědi?
Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 7.2.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Přeji dobrý den.
Blíží se 14.2. - ve světě i u nás se tento den slaví jako svátek všech zamilovaných pod patronací sv.Valentyna.
Prosím o informace o tomto světci a předem děkuji.
Datum zveřejnění: 6.2.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Zajímalo by mne, co jsou tzv. kajícné řády nebo řády kajícníků? Existují ještě dnes? Je nějaký v ČR? Děkuji.
Datum zveřejnění: 5.2.2003
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co je přesně Apoštolské či papežské penitenciárium. Úplné štěstí by pro mě bylo, kdybyste věděl(i), jaký je latinský termín pro tento - jak se domnívám - úřad, popřípadě i anglický. Děkuji velice.
Datum zveřejnění: 4.2.2003
Rubrika: Biblistika Otázka:
Dobrý den, chtěla bych poradit: s přítelem jsme probírali názor jednoho muslima, který na nedávnou televizní zprávu o německém kanibalovi zareagoval slovy: pokud vy katolíci věříte, že jíte tělo a krev Krista, nemáte onomu kanibalovi co vyčítat, neboť jste úplně stejní jako on. Co mu na to říct? Díky.
Datum zveřejnění: 31.1.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
V polovině února zhruba je jeden den( tušim 11.) Svatým Otcem ustanoven jako Den nemocných. Jak si Svaty Otec, resp. cirkev představuje konkretní náplň tohoto dne - jako připomínku jen nebo probíhají také konkrétní akce nebo mají probíhat? A má tento Den souvislost se svátkem některého svatého, pečujícího o nemocné? Jde mi jen o praktické podrobnosti a smysl tohoto Dne, předem děkuji za odpověď. Kata
Datum zveřejnění: 30.1.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Prosím, vysvětlete mi, jaký význam má modlitba růžence.
A je vůbec možné, aby se někdo modlil tolikrát jednu modlitbu za sebou a plně se přitom souistředil? Já jsem duševně vyčerpaná po 5 Zdrávas, Maria. Asi jsem špatná katolička...?????
Datum zveřejnění: 29.1.2003
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Dobrý den,
nejsem katolík, ale přesto a nebo právě proto by mne zajímala odpověď na následující otázku. Můj dědeček mi vyprávěl, že když zemřel jeho dědeček, někdy ve čtyřicátých letech, tak ho babička poslala pro kněze, ten doprovodil nebožtíka na hřbitov, necelých 100 metrů a vzal si za to 100Kč. Což tehdy bylo něco peněz! Dědeček proto nemá Církev ani katolíky rád. Chtěl bych vědět, jestli i dnes se něco platí za takovéto služby, jako je křest či pohřeb. Předem díky za odpověď, ikdyž nevím, jestli mi ji dáte a nejspíš to ani nezveřejníte...
Datum zveřejnění: 28.1.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den. Ráda bych věděla, co znamená slovo votivní (dar, mše svatá...)Děkuju.
Datum zveřejnění: 27.1.2003
Rubrika: Ostatní Otázka:
V posledni dobe se stale casteji mluvi o volontariatu. Mohli byste mi prosim napsat co si pod timto pojmem mam predstavit ? Proc vubec volontariat a k cemu to je dobre ? Dekuji.
Datum zveřejnění: 24.1.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Co soudí církev o tanci (poi liturgii)? Je tanec zmioován v Písmu sv. (kde)?
Nemáte kontank na skupinu-spoleeenství(?) "Lev z Judy"?
Datum zveřejnění: 23.1.2003
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Zamýšlela jsem se nad problémem "syndromu vyhoření" u kněží a laiků pracujících v pastoraci a s tím souvisejících oblastech (nemocnice, školy, hospici..)
Tento syndrom s sebou nese pocit nesmyslnnosti, beznaděje a bezmoci, vyčerpanosti a vede k apatii a rezignaci; v publikacích je charakterizován především zhoršením pracovního výkonu, nezájmu o lidi,zhoršení vztahů, izolaci.. U křesťana se toto vyhoření prohlubuje ještě o duchovní dimenzi - zhoršení vztahu k Bohu; až k jakémusi vyhoření duchovnímu. Tak vzniká začarovaný kruh - křesťan, který není schopen pro svou "službu - pastoraci" čerpat sílu od Boha, vysává sám sebe a tedy nutně musí vyhořet i profesně - nutně dochází k pocitu selhání, vlastní nedokonalosti, malosti, neschopnosti...
Pastorační činnost v církvi a ve světě vůbec obsahuje vlastně všechny rizikové faktory napomáhající rozvoji tohoto syndromu. Stojíme stále tváří v tvář skutečnosti, že nejsme a nemůžeme být Spasiteli a přitom máme stát tváří v tvář utrpení a "vidouce - vidět - jednat, nést kříž..."
Vím, že to co jsem tu napsala jsou jen neucelené útržky myšlenek. Nechci tady dál rozebírat své úvahy. Jde mi o to, že se nás - křesťanů tento problém bezprostředně dotýká, protože křesťan má hořet. Zapaluje nás sám Bůh, ale pokud tento oheň nebudeme živit, shoříme a z naší víry zbyde jen popel. Stává se to. Někdy prostě není dost dřeva.
Zajímá mě co dělat v okamžiku,kdy vidíme, že místo plamenů zůstává jen hromada žhavého popela. Je třeba reagovat dřív než vyhasne úplně a rozfoukat ho, přiložit.
Zajímalo mě, co k tomuto tématu najdu na "církevních internetových stránkách", ale nenašla jsem prakticky nic. Mohli byste mi prosím
napsat něco o tom,jak reagovat a zacházet s lidmi v tomto stavu, abychom nenadělali víc škody, než užitku. Jde mi hlavně o pomoc z pastoračního úhlu pohledu; o příklady a varianty praktických postupů,kterými je možno pomoci - kde sehnat polínka a naštípat dříví na podpal, nebo alespoň ukázat k tomuto dřevu cestu...
Datum zveřejnění: 22.1.2003
Rubrika: Liturgika Otázka:
Chvála Kristu!
Mše svatá je podle učení Církve v prvé řadě Kristova oběť; této skutečnosti se týká můj dotaz. Z kterých mešních úkonů nebo modliteb to vyplývá a které ji vyjadřují. Nebo snad můžeme najít část mše, o níž lze prohlásit, že je nekrvavým zpřítomněním Kalvarské oběti? Dále nerozumím slovům kněze: "Modlete se, aby se má i vaše oběť zalíbila Bohu Otci všemohoucímu." Co je tím myšleno? Mše přeci není naší obětí. Nejde zde o rozdíl obětování darů a Nejsvětější obětí? Prosím Vás o vysvětlení. Mnohokrát děkuji za odpověď.