900. Datum zveřejnění: 19.5.2001
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4966
Otázka:
Dobrý den. Zajímalo by mě, kdo, kdy a jak smí užívat oděv zvaný alba? Děkuji. F. H.
901. Datum zveřejnění: 26.2.2009
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4954
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, proč při liturgii se před přijímáním odpovídá slovy: "....ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena". Zajímalo by mě, jak toto vyjádření vzniklo. Často je totiž slyšet o Ježíši jako lékaři těla a duše a pak také křesťanství zvěstuje, že tělo má svou velikou cenu a člověk bez těla není úplný.
902. Datum zveřejnění: 28.10.2005
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4954
Otázka:
Chvála Kristu!
Zajímala by mě otázka zasvěcení kostelů v Čechách a na Moravě. Někde jsem kdysi četl, že nejčetnější zasvěcení je sv.Mikuláši, ale je to již dlouho a nevím o jak spolehlivý zdroj šlo. Jistě je i mnoho mariánských kostelů, kostelů zasvěcených našim patronům či sv.Klimentovi. Existuje nějaký přehled na internetu?
Děkuji za odpověď.
903. Datum zveřejnění: 24.10.2001
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4953
Otázka:
Dobrý den. Chtela bych se zeptat na tzv. církevní hierarchii. Kdyz se chce nekdo stát knezem, jaké je jeho první svecdní, co následuje a které cinnosti muze postupne vykonávat.Dekuji.
904. Datum zveřejnění: 25.10.2001
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 4951
Otázka:
našla jsem nabídku pro muže na rozpoznání povolání. Existuje něco takového i pro dívky - ženy?
děkuji
905. Datum zveřejnění: 11.7.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 4951
Otázka:
Otázka: Je hříchem přetvářka a mazanost?A když,tak jakým?
906. Datum zveřejnění: 23.9.2003
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4946
Otázka:
Dobrý den,
hloubavá kamarádka mne zaskočila dotazem, který neumím zodpovědět: Proč se kostely zasvěcují různým svatým a ne přímo Bohu?
Velice Vám děkuji za odpověď.
Jsem moc vděčná za Vaše stránky, pozdravuji všechny, kdo na nich pracují.
Kateřina
907. Datum zveřejnění: 23.4.2001
Rubrika: Biblistika,
Etika a morálka Počet shlédnutí: 4946
Otázka:
Chci Vás požádat o zodpovězení dvou otázek. Můj první dotaz se týká pojmu spiritualita. Mohl by mi někdo definovat a vymezit tento pojem?. Každý Řád a společenství se nějak tímto pojmem vymezuje, ale zajímalo by mě, jak přesně teologie tento pojem definuje. Mám sice svoji definici, ale nevím jestli je skutečně správná a výstižná.
Má druhá otázka se týká jednoho citlivého a rozporuplného tématu. Církev se k některým kapitolám svých dějin staví velmi rezervovaně a někdy se zdá, že zbytečně propadá sebemrskačským sklonům. Mám na mysli středověké rytířstvo a rytířsko-duchovní Řády. Nechápu proč se někdy zdá, že se Církev za tyto záležitosti stydí?. Ono to jistě souvisí především z otázkami typu: může katolík v obraně své, bližních, dobra a křesťanských ideálů použít jako krajní formu, také násilí?. Všimněte si, že nehovořím o pomstě (slova o nastavení tváře jsou v evangeliu zcela jasná), ale obraně. Nyní se vrátím k rytířstvu a k dobám křížových výprav. Křesťanský západ přeci již od časů kdy Islám dobyl severní Afriku (vypálení Alexandrie včetně onoho zdroje antické kultury, knihovny) a od roku 711, kdy se Islám přelil na Pyrenejský poloostrov, bojoval s tímto dravým živlem. Karel Martel francký majordomus byl jediný kdo Islám a islamizaci, přicházející z jihu, zastavil v roce 732 v bitvě, jenž se odehrála v oblasti mezi Tours a Potiers. Reconquista tento vliv vytlačila zcela až teprve v roce 1492 dobytím Granady. Toto však já vnímám jako aktivní obranu. První křižáci byli pozváni byzantským Císařem, aby zachránili Východořímskou říši od seldžuckých Turků, kteří ji málem vyvrátili již v jedenáctém století a dobytí Svaté země bylo také reakcí na neustále se zhoršující podmínky, které museli podstupovat poutníci do Palestiny. Na toto existují i písemná svědectví tehdejších kronikářů, jenž píší o „silnicích posetých zavražděnými poutníky“. Jistě, že došlo i excesům, ale to nezastiňuje to, že Islám je, bylo a zřejmě i nadále bude expanzivní učení a historie Evropy to potvrzuje. Turci přeci nakonec zlikvidovali v patnáctém století Konstantinopol (dnes Istambul) a celou Byzanc a přes Balkán vtrhli do Uher. V roce 1683 málem dobyli Vídeň a nebýt jejich statečných obránců a následně také lidí jako Evžen Savojský, tak dnes chodíme v turbanech a mluvíme arabsky.
Rytíři byli přeci složkou středověké společnosti, kterou Církev zformovala do složky nikoliv primárně expanzivní, ale především obranné a schopné vymáhat právo i v našem evropském prostoru. Templáři, Johanité a Němečtí rytíři byli vrcholem této snahy {sv. Bernard z Clairvaux například napsal pro Templáře exhortaci „Liber ad milites Templi de laude novae militae“ (Kniha k rytířům Templu a chvále nového rytířstva)}. Tyto řeholní instituce v mnohém předznamenaly a v některých věcech také předčily disciplinované a schopné armády dneška a ty přec nejsou zlem, ale v našem světě nutností, neboť náš svět bude vždy místem konfliktů a protichůdných tendencí. Svět je přeci bojištěm hodnot a priorit a to jak na osobní, tak společenské úrovni. Nevím, jestli se v tomto, my věřící, dnes tak trochu „neopíjíme rohlíkem“.
Ptám se tedy proč se stydíme a proč si myslíme, že být katolíkem znamená dnes být pacifistou, tak jak tento pojem vymezilo hnutí Hippies?.
908. Datum zveřejnění: 25.9.2001
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4945
Otázka:
Dobrý den. Chtěl bych vědět, jestli pátek 28.září, kdy je svátek
sv. Václava, se má světit jako neděle. Je vhodné a možné středně
těžce pracovat po většinu dne, když se nejedná o práci nutnou? Děkuji
za odpověd´.
909. Datum zveřejnění: 12.11.2001
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 4945
Otázka:
Jak poznat povolani k manzelstvi. Mluvi se pouze o znamkach povolani k duchovnimu zivotu - knez, reholnik. Muze byt i manzelstvi povolani k duchovnimu zivotu?
910. Datum zveřejnění: 20.2.2004
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 4944
Otázka:
Dobrý den! Mám jeden takový problém: Na tábor bychom potřebovali nějaká jména /mám-li být přesná, kolem 30, z toho asi 20 ženských/ běžná ve starověké Mezopotámii v době Abrahamově a nevím, kde bych je měla hledat, tak se obracím na vás: Mohli byste mi doporučit nějaké prameny? /Nevadily by mi ani konkrétní návrhy.:-)/ Díky za poskytnutý prostor a přeji vše dobré a hodně zdaru ve vaší práci. Šalom alejchem.
911. Datum zveřejnění: 10.8.2001
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 4943
Otázka:
Rád bych se Vás na něco zeptal. Jak jsem slyšel, věřící člověk by měl být spíše veselý, plný Boží lásky a tu rozdávat lidem. Problémy by měl řešit s Boží pomocí lehčeji než jiní. Přestože jsem věřící, nenacházím v sobě tu sílu. Někdy mi to připadne spíše jako přetvářka než upřímná radost. Zdá se mi, že poctivě přemýšlející člověk by měl být spíše smutný, rmoutit se nad tím, jak je špatný a vidět naději ve vykoupení. Jde mi o to, že rady jako více se modli nebo čti písmo mi někdy připadají velmi jednoduché, abych se mohl cítit opravdu šťastný. Je nějaká jiná cesta?
912. Datum zveřejnění: 12.6.2001
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Počet shlédnutí: 4942
Otázka:
Priblizil jsem se k Bohu.Potom ale, a ne jednou, kdyz vse je jak chci, a co nechci je pryc, opet delam co nechci, i kdyz vim, ze to neni dobre.Neboli, tim ze klesnu a `vzdaluju` se Mu, tim uprimneji se pak na Nej divam a opet speju k priblizeni.Jako kdybych potreboval spatne, abych dosahl dobreho.Co s tim?Tot ma otazka.
Dekuji za odpoved.
913. Datum zveřejnění: 26.11.2001
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4940
Otázka:
Dobrý den,
chtěla jsem se jen zeptat, kdo to byl svatý Jiljí. Nedávno jsem byla konfrontována s takovou přihlouplou poznámkou a docela mě mrzelo, že sama nevím, kdo to byl.
Děkuji předem za laskavou odpověď.
Pavla
914. Datum zveřejnění: 13.2.2004
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4938
Otázka:
Hezký den,
rád bych se zeptal jak vnímáte význam slova oběť? Křesťanství je tak trochu "posedlé" tímhle slovem, ale reálně je o této problematice málokdo schopen něco říct.
a) V jednom (vyhraněném) smyslu se mi zdá, že žádná oběť neexistuje, že existuje pouze „nutnost“. Myslím to tak, že žije-li člověk podle svého svědomí, nechce-li zrazovat sám sebe, tak mu jeho chování může přinášet radost, ale občas mu přinese větší nebo menší komplikace, v krajním případě pro život fatální. – Dá se mluvit o oběti, pokud člověk žije podle svého svědomí? Možná ano, ale „dobrému“ člověku přece nic jiného stejně nezbývá a v jistém smyslu to dělá v posledku kvůli sobě samému. („Aby se sám sobě mohl podívat do očí, Nezradil sám sebe a svou cestu atd.“)
b) Přesto, co jsem napsal výše (a s čím souhlasím), mám ale ne zcela jasně vyjádřitelný pocit, že oběť má nebo může mít v sobě i něco posvátného, což asi není v rozporu z bodem a), ale nějak mi to tam chybělo.
c) S tím souvisí i ta část významu slova oběť, kdy se něčeho vzdávám, nemyslím tak ani ve prospěch někoho nebo něčeho, (protože např. Bohu nemůžu ničím přispět), a nemusí to být nutně snad ani bohu. Kdy obětuji berana, nebo vyliji poslední kapku vína jako úlitbu bohům, nebo se vzdám něčeho, bez čeho můžu být, na čem lpím, co možná nahrazuje moje autentické já. Něco jako proces očišťování se, v něčem možná podobný postu.
Děkuji. Václav
PS: Pokud tento dotaz zveřejníte, budu rád.
915. Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4938
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na možnost přijímat na ruku i v případě, že se podává pod obojí. Občas se stkávám s tím, že se (v některých farnostech) podává pouze tímto způsobem, pro mne je z osobních důvodů přijatelnějnější přijímání na ruku. Existuje nějaké řešení?
916. Datum zveřejnění: 25.1.2007
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4937
Otázka:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jakou máme jistotu, že apoštolská posloupnost, pod kterou rozumím předávání svěcení, nebyla od doby apoštolů až po naše dny nikdy přerušena. Zvláště v dobách pronásledování církve mohlo dojít k popravě všech starších místního sboru. Máme jistotu, že nově zvolení starší byli také řádně vysvěceni, tak jak to chápeme dnes? Máme také jistotu, že v úplných začátcích církve, kdy tato procedura nebyla tak samozřejmá jako dnes, byli noví starší řádně vysvěceni?
917. Datum zveřejnění: 30.9.2001
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4935
Otázka:
Dobry den,
zajimalo by me, proc neprijimame na msi i krev Panovu - vino. Vzdyt se o tom mluvi i behem mse - "toto je moje krev , ktera se proleva za vas na odpusteni hrichu. Toto je smlouva nova a vecna, to konejte na mou pamatku." Proc prijimame pouze Panovo telo ? Proc se knezi s nami nepodeli ?
918. Datum zveřejnění: 6.12.2002
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4931
Otázka:
Přeji hezký den.
Velmi mne překvapilo, když jsem se dočetla v jednom časopise, že katolická církev v roce 1969 vyloučila ze svého seznamu svatých sv.Mikuláše.
Co je na tom pravdy?
Děkuji předem. V.Zahalkova
919. Datum zveřejnění: 21.10.2003
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4926
Otázka:
Nevím si rady s bezdomovci a jejich podporou. Slyšel jsem již při kázání, že zdaleka ne všichni bezdomovci zaslouží naši podporu. Myšleno finanční, které se obvykle dožadují. Pokud tedy podpořit, tak například jídlem. Hlavním argumentem proti bývá, že za moje peníze si koupí alkohol, či cigarety...apod. a pouze jim pomůžu v jejich zničujících závislostech. V zásadě s tím souhlasím, ale jak mám poznat toho pravého. Nechci se totiž prohřešit proti lásce k bližnímu. Momentálně se snažím spíše podporovat /pokud je z čeho/ lidi bez práce a pod., lidi o kterých vím, že to potřebují. Bezdomovcům většinou nic jiného než to jídlo nedávám. Většinou ho ani nechtějí. Nebo to zahodí do nejbižšího koše. Děkuji za odpověď. Adam Bartoň