880. Datum zveřejnění: 25.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 4883
Otázka:
Dobrý den,
chtel bych se zeptat, jak bych se mel stavet k situaci žebrání ve mestech. Jako krestan mi delá zle videt jejich utrpení na druhou stranu vím, že spoustu lidí takto pouze zneužívají lidské dobroty ve svuj prospech. Jak je mám dokázat odlišit?
Chtel bych jim pomoct, at už jen proto, že vidím nezájem ostatních. Vetšinou se nechám ovlivnit davem a jen od žebrajícího odvrátím hlavu. Jednou jsem se však odhodlal a prispel. Byl jsem v tu chvíli rád, že jsem mu pomohl. Vím, že to nebylo mnoho, ale cítil jsem v tu chvíli, že toto je projev lidskosti. Vždyt jen práve clovek je schopen lásky, tak proc ji nepoužívat.
Na druhou stranu mi doma ríkají, že skutecní žebráci mají zázemí a možnosti, kde se napr. najíst atd. a že tedy se jimi nemusím trápit.
S tím souvisí i otázka ohledne darování. Ježíš rekl, že dar se nesrovnává podle toho, kolik clovek dal, ale kolik mu zustalo.
Zabýval jsem se tímto dilema, když jsem se rozhodl prispet na pomoc lidem postiženým povodnemi. Zdálo se mi, že jakákoliv cástka je málo. Vím, že pokud mám následovat Ježíše, musím se vzdát majetku, naproti tomu doba vyžaduje, abych mel nejaké zabezpecení své budoucnosti.
Byl bych rád, jak se k temto otázkám stavíte.
Dekuji.
881. Datum zveřejnění: 18.5.2001
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4881
Otázka:
Rad bych se zeptal k desateru, tak jak se o nem mluvi na techto strankach. Konkretne me zajima, kdyz se mluvi o 3. prikazani.
Prvni otazku mam - ktery den tydne je sedmym dnem (sest dni pracovati budes..) Kdy a jak se u nas ujalo ze nedele je sedmym dnem a pondeli prvnim, kdyz pro zidy stejne jako pro anglosaske zeme je nedele prvnim dnem tydne. To zrejme platilo i pro krestany (Sk 20, 1. Kor. 16). Zajimalo by me jak se to historicky udalo, ze u nas tyden zacina pondelim misto nedeli?
Druha otazka, kdyz bible (kralicky preklad)rika v 2.Mojzisove 20:8
`Pomni na den sobotni, abys jej svetil.`
nemluvi to snad o sobote a nikoli nedeli? Zide a Izraelsky narod podle tohoto prikazani take svetili a sveti Sabaty, stejne tak Jezis, ktery byl take zidovske narodnosti.
Dekuji.
J.F.
P.S. (My samozrejme nejsme zide a pohansti krestane temito svatky take nebyli vazani - Koloskym 2:16. Krestanum pouze zbyva ten pravy sobotni odpocinek do ktereho se maji snazit vejit (Židum 4), ale to asi nemluvi o pravidelnych dnech na konci tydne, ale spise co sabaty nastinovali o skutecnem odpocinku u Boha, ktery se nejvic naplni v Jeho blizkosti na vecnosti, ne?)
882. Datum zveřejnění: 6.10.2004
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4881
Otázka:
Velmi by som sa potrebovala dozvediet blizsie informacie o liturgii hodin. Viem sa modlit ranne chvaly, vespery, kompletorium, ale chcela by som podrobnejsie informacie, napr. o casoch kedy sa maju jednotlive modlitby modlit, ake su vsetky modlitby lit. hodin a ake ma v nej miesto posvatne citanie...
883. Datum zveřejnění: 5.11.2001
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4878
Otázka:
Dobrý den. Zajímalo by mne, jestli KAŽDÝ tady na Zemi máme svůj úkol. Konkrétně, v čem spatřovat tu "předurčenost"? Je to ve "vybavení" jednotlivce, v jeho schopnostech a nadání? A nebo je to konkrétní úkol, třeba se stát mnichem? Co např. dítě, které v 6 měsících zemřelo na AIDS? Mělo to také nějaký cíl? A nebo to Bůh nechtěl, aby zemřelo, a chtěl pro něj něco jiného? Ale, proč chtěl něco jiného, když musel vědět, že takto brzo zemře?
Děkuji.
884. Datum zveřejnění: 19.12.2002
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 4876
Otázka:
Dobrý večer,dozvěděla jsem se,že existují tzv. ženské řády III.řádu,zajímalo by mě,čím se odlišují od řádu jiných.Nejsem katolička a tak bych uvítala i nasměrování na literaturu apod.,kde bych se o těchto společenstvích mohla dozvědět víc.Děkuje a zdraví
885. Datum zveřejnění: 5.2.2002
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4875
Otázka:
Dobry den, u nas v kostele se misto "prosime Te vyslys nas" rika "Pane smiluj se". Je v tom nejaky rozdil a nebo se jedna jen o odlisny preklad latinskeho originalu? Dekuji
886. Datum zveřejnění: 12.12.2001
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 4874
Otázka:
Když se řekne "katolík", lidé pod tím slyší "interrupce", "zakázaný sex", "kecání do rodinného života" a "Husovo upálení". Neslyšel jsem, že by někdo řekl: "Aha, to jsou ti, co věří v Boha." Jde o mediálně zkreslený obraz, který má sekulární společnost, nebo o přehnaný akcent církve při hlásání morálky světu? Má být setkání nevěrců a hledajících s církví přes hlásání Boha nebo morálky? Můžete uvést i důvod, který opravňuje církev "zasahovat do způsobu rodinného života"?
887. Datum zveřejnění: 31.12.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 4874
Otázka:
Známy je veterinář, má ordinaci pro psy. Při účtování´výkonů určuje ceny často dle postavení pacienta, tj. např.staré babičce účtuje za injekci 50 kč, kdežto podnikateli, který přijede mercedesem za stejný úkon 600 Kč. Známý si tedy tyto zákazníky "otipuje" a účtuje jim dle toho, kolik si tento zákazník může dovolit(dle úsudku známého), a ne podle skutečné hodnoty provedeného výkonu(v tomto případě 300 Kč), tj. podnikatel tak například doplácí na babičku.
Otázka: Považujeme toto za věc v rozporu s 10.přikázáním.Někteří naši přátelé křesťané toto považují naopak za věc projevu milosrdenství k babičce, nebo za otázku cenotvorby(pokud se to podnikateli nelíbí, může jít jinam, to je potom i riziko veterináře, který přijde o zákazníka)Zajímal by nás Váš názor.
888. Datum zveřejnění: 23.5.2003
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4871
Otázka:
Dobrý den,nedávno jsem se setkala s tzv. malým růžencem(korunkou k Dítěti Ježíši),kde se jedná o uctění 12 tajemství Ježíšového dětství.Nikde jsem se ale s těmito tajemstvími nesetkala.Mohla bych Vás o ně požádat? Předem děkuji.
s pozdravem Anna
889. Datum zveřejnění: 18.4.2002
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4871
Otázka:
Dobrý den.Asi na tom má spása nezávisí,přesto se chci zeptat.Můj otec je křtěný římský katolík,ale není biřmovaný a sám se považuje za ateistu.Vyrůstal v 50.letech a jeho rodiče se zřekli víry,aby neměli nepříjemnosti.Moje matka je křtěná v Církvi husitské,ale nepraktikuje,ovsem domnívá se,že něco jako Bůh je.Oba,ač pokřtěni,se vzali na Národním výboře.Jsem tedy nemanželské dítě?
890. Datum zveřejnění: 21.5.2002
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4870
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mně vysvětlení pojmu "nebeská církev". Při rozhovoru s panem farářem jsem dostal za cíl zabývat se nebeskou církví, tj. svatými, kteří se za nás přimlouvají a modlit se za jejich úmysly. Kde bych našel na internetu historii svatých?. Děkuji.
891. Datum zveřejnění: 24.6.2001
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Počet shlédnutí: 4865
Otázka:
Sledovala jsem poslednich nekolik odpovedi ohledne eucharistie a Vecere Pane. Myslim si, ze se k obema skutecne vazou ponekud rozdilne vyznamy. Zajimal by mne vas nazor, zda je vhodne se dale ucastnit protestantske VP, prestoze dnes uz smeruju z mnoha duvodu do Katolicke cirkve, ale jeste porad patrim do sve puvodni protestantske cirkve. Dekuju V.
892. Datum zveřejnění: 29.4.2002
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4861
Otázka:
Může te mi poskytnout nějaké informace o pouťi do Saintiaga de Compostela.
893. Datum zveřejnění: 1.4.2004
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4861
Otázka:
Vážení přátelé, neporadil by někdo, kde je u nás možné sehnat (pochopitelně zakoupit) Missale Romanum, ed. typica 2000 - nejlépe vydání v malém formátu? Děkuji za každé upozornění.
894. Datum zveřejnění: 19.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 4858
Otázka:
Ráda bych věděla, jaký je názor katolické církve na adopci nebo jiný způsob přijetí dítěte do rodiny - pěstounskou péči.
Podle odpovědi na dotaz týkající se umělého oplodnění by se takto muž a žena stávali rodiči jiným způsobem, než prostřednictvím sebe navzájem. V tomto případě se vztah pěstounů a dítěte nepovažuje za rodičovství? Blahodárný vliv toho, ze dítě vyrůstá v rodině je ale zřejmě nepopiratelný..
Bylo by v tomto případě nutné dítě co nejdříve seznámit s jeho skutečnou identitou? Děkuji.
895. Datum zveřejnění: 24.10.2001
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 4853
Otázka:
Dobrý den. Chtela bych se zeptat na tzv. církevní hierarchii. Kdyz se chce nekdo stát knezem, jaké je jeho první svecdní, co následuje a které cinnosti muze postupne vykonávat.Dekuji.
896. Datum zveřejnění: 12.11.2001
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 4852
Otázka:
Jak poznat povolani k manzelstvi. Mluvi se pouze o znamkach povolani k duchovnimu zivotu - knez, reholnik. Muze byt i manzelstvi povolani k duchovnimu zivotu?
897. Datum zveřejnění: 26.2.2009
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 4848
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, proč při liturgii se před přijímáním odpovídá slovy: "....ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena". Zajímalo by mě, jak toto vyjádření vzniklo. Často je totiž slyšet o Ježíši jako lékaři těla a duše a pak také křesťanství zvěstuje, že tělo má svou velikou cenu a člověk bez těla není úplný.
898. Datum zveřejnění: 23.4.2001
Rubrika: Biblistika,
Etika a morálka Počet shlédnutí: 4846
Otázka:
Chci Vás požádat o zodpovězení dvou otázek. Můj první dotaz se týká pojmu spiritualita. Mohl by mi někdo definovat a vymezit tento pojem?. Každý Řád a společenství se nějak tímto pojmem vymezuje, ale zajímalo by mě, jak přesně teologie tento pojem definuje. Mám sice svoji definici, ale nevím jestli je skutečně správná a výstižná.
Má druhá otázka se týká jednoho citlivého a rozporuplného tématu. Církev se k některým kapitolám svých dějin staví velmi rezervovaně a někdy se zdá, že zbytečně propadá sebemrskačským sklonům. Mám na mysli středověké rytířstvo a rytířsko-duchovní Řády. Nechápu proč se někdy zdá, že se Církev za tyto záležitosti stydí?. Ono to jistě souvisí především z otázkami typu: může katolík v obraně své, bližních, dobra a křesťanských ideálů použít jako krajní formu, také násilí?. Všimněte si, že nehovořím o pomstě (slova o nastavení tváře jsou v evangeliu zcela jasná), ale obraně. Nyní se vrátím k rytířstvu a k dobám křížových výprav. Křesťanský západ přeci již od časů kdy Islám dobyl severní Afriku (vypálení Alexandrie včetně onoho zdroje antické kultury, knihovny) a od roku 711, kdy se Islám přelil na Pyrenejský poloostrov, bojoval s tímto dravým živlem. Karel Martel francký majordomus byl jediný kdo Islám a islamizaci, přicházející z jihu, zastavil v roce 732 v bitvě, jenž se odehrála v oblasti mezi Tours a Potiers. Reconquista tento vliv vytlačila zcela až teprve v roce 1492 dobytím Granady. Toto však já vnímám jako aktivní obranu. První křižáci byli pozváni byzantským Císařem, aby zachránili Východořímskou říši od seldžuckých Turků, kteří ji málem vyvrátili již v jedenáctém století a dobytí Svaté země bylo také reakcí na neustále se zhoršující podmínky, které museli podstupovat poutníci do Palestiny. Na toto existují i písemná svědectví tehdejších kronikářů, jenž píší o „silnicích posetých zavražděnými poutníky“. Jistě, že došlo i excesům, ale to nezastiňuje to, že Islám je, bylo a zřejmě i nadále bude expanzivní učení a historie Evropy to potvrzuje. Turci přeci nakonec zlikvidovali v patnáctém století Konstantinopol (dnes Istambul) a celou Byzanc a přes Balkán vtrhli do Uher. V roce 1683 málem dobyli Vídeň a nebýt jejich statečných obránců a následně také lidí jako Evžen Savojský, tak dnes chodíme v turbanech a mluvíme arabsky.
Rytíři byli přeci složkou středověké společnosti, kterou Církev zformovala do složky nikoliv primárně expanzivní, ale především obranné a schopné vymáhat právo i v našem evropském prostoru. Templáři, Johanité a Němečtí rytíři byli vrcholem této snahy {sv. Bernard z Clairvaux například napsal pro Templáře exhortaci „Liber ad milites Templi de laude novae militae“ (Kniha k rytířům Templu a chvále nového rytířstva)}. Tyto řeholní instituce v mnohém předznamenaly a v některých věcech také předčily disciplinované a schopné armády dneška a ty přec nejsou zlem, ale v našem světě nutností, neboť náš svět bude vždy místem konfliktů a protichůdných tendencí. Svět je přeci bojištěm hodnot a priorit a to jak na osobní, tak společenské úrovni. Nevím, jestli se v tomto, my věřící, dnes tak trochu „neopíjíme rohlíkem“.
Ptám se tedy proč se stydíme a proč si myslíme, že být katolíkem znamená dnes být pacifistou, tak jak tento pojem vymezilo hnutí Hippies?.
899. Datum zveřejnění: 11.6.2001
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 4845
Otázka:
Kdy naposledy bylo v tomto století
vyhlášeno rozhodnutí `ex cathedra`?