520. Datum zveřejnění: 21.11.2003
Rubrika: Věrouka,
Biblistika,
Liturgika Počet shlédnutí: 5690
Otázka:
Dobrý den, prosím o zodpovězení těchto dotazů:
1. Kde mohu zjistit, která píseň z kancionálu se v daný den při mši zpívá?
2. Jaký smysl má opakování "zdrávasů" při motlidbě růžence? Osobně mohu poznamenat, že to odvádí moji pozornost. Jak se rozjímá o tajemstvích?
3. Jak je možné, že lidé před příchodem Ježíše nemohli být vzkříšeni, neboť nevěděli, co pro to mohou udělat? Není to nespravedlivé?
4. Někdy mě pokouší myšlenka, že Boží království je pouze podobenství. Můžete se nad tím zamyslet?
Děkuji a přeji Boží požehnání. Jan
521. Datum zveřejnění: 16.9.2003
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství Počet shlédnutí: 5687
Otázka:
Přitahuje mě křest, vím ale, že mou budoucí ženu vůbec... Co byste mi poradili? Děkuji.
522. Datum zveřejnění: 8.9.2005
Rubrika: Katolická církev a církve Počet shlédnutí: 5687
Otázka:
Chvála Kristu!
Trápí mne ta obrovská averze vůči církvi. Proč v naší vlasti lidé tak moc nenávidí všechno co souvisí s církví? Myslel jsem si, že to má na svědomí komunistická výchova, ale když to slyším od mladých, kteří socialismus nezažili, tak mne to trápí. Lze to nějak změnit? Zajímalo by mne, co pro to dělá sama církev a co pro to může udělat každý jednotlivý katolík.
Děkuji za odpověď.
523. Datum zveřejnění: 3.4.2008
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život Počet shlédnutí: 5686
Otázka:
Rád bych věděl, jestli existuje nějaký „kanonizovaný“ český text modlitby Zdrávas, Maria. Jde mi hlavně o slova „…požehnaná ty/tys/jsi mezi ženami…“. Vzhledem k tomu, že modlitba růžence patří bezesporu k nejčastějším společným modlitbám, bylo by asi vhodné stávající nejednotnost nějak usměrnit.
524. Datum zveřejnění: 1.4.2005
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 5685
Otázka:
Jak se církev dívá na případ Terri Schiavová?
Existuje nějaké oficiální stanovisko kat.církve?
Děkuji.
525. Datum zveřejnění: 30.9.2003
Rubrika: Etika a morálka,
Ostatní Počet shlédnutí: 5685
Otázka:
Dobrý den,Jde vlastně o dva dotazy:
1)" Jak je v římsko-katolické církvi zajištěno, aby děti nebyly při výuce náboženství zneužívány pedofilními kněžími?"
2)" Mají se takto zneužívané děti nebo jejich rodiče obrátit na policii nebo se mají nejdříve obrátit na svého biskupa?"
Děkuji za zveřejněnou odpověď.
Josef Dolejš
526. Datum zveřejnění: 10.3.2006
Rubrika: Věrouka,
Ostatní Počet shlédnutí: 5685
Otázka:
Chtěla jsem se vás zeptat, jestli je nějak přesně dané místo pohřbení Panny Marie. Kristův hrob se nachází v Jeruzalémě, kde byl vystavěn chrám Božího hrobu, ale co hrob Panny Marie – je na to jednoznačný názor, kde by se hrob mohl nacházet? Někde se uvádí, že mohl být též v Jeruzalémě, někde naopak v Efezu, kde pobývala ke konci života. Někdo naopak jejím nanebevzetím ukazuje, že žádný hrob mít nemohla.
A podobně jako se stavěly nápodoby Božího hrobu či Svatých schodů, objevovalo se (v případě jejího existujícího hrobu) i kopírování stavby tohoto druhu?
527. Datum zveřejnění: 15.5.2002
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 5681
Otázka:
Hříšníkovi, tedy člověku bez milosti posvěcující, je leccos odepřeno. Někde jsem slyšela, že "jeho modlitba nemá smysl". Myslím ale, že se často může onen člověk k Bohu obracet daleko intenzívněji než v dobách relativního klidu. Třeba také tím, že prosí o sílu překonat svou slabost a zkoncovat se svojí hříšností. Jeho modlitba přeci můsí mít smysl, když prosí za dobro pro druhé i pro sebe, když chválí Boha, i když proti tomu stojí námitka, že Boha uráží setrváním v hříchu....
Předem děkuji za vysvětlení.
528. Datum zveřejnění: 21.10.2004
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 5678
Otázka:
Dobrý den,
mám otázku ohledně Panny Marie. Dle nauky círke nebyla zatížena dědičným hříchem. (Znamená to tedy také,že nikdy nezhřešila ve svém životě,anebo jen nebyla zatížena hříšnou přirozeností?) Ale jak mohla být bez (dědičného) hříchu, když v epištole Římanům 3,23 je jasně napsáno "Všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy." V Kralickém překladu dokonce verš zní "Neboť není rozdílu. Všickniť zajisté zhřešili, a nemají slávy Boží." Je tam výslovně řečeno všichni, v kraličtině ještě umocněho slovem "zajisté", aby nebylo pochybností. Jak z toho může být Panna Maria vyjmuta?
Děkuji moc za odpověď!
529. Datum zveřejnění: 11.5.2004
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství Počet shlédnutí: 5676
Otázka:
Dobrý den, měla bych otázku týkající se přípravy ke svátosti manželství. Je nutné, aby se této přípravy účastnil i druhý partner, když je nevěřící? Jestliže jsou oba snoubenci věřící, tak je to samozřejmé a řekla bych i dobré, aby se té přípravy účastnili. Ale má to nějaký smysl pro nevěřícího člověka, když jakoukoliv větu o Bohu pokládá za nesmysl, když v Něho nevěří? Nevedlo by ho to spíš k podrážděnosti? Děkuji za odpověď.
530. Datum zveřejnění: 27.11.2001
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 5676
Otázka:
Salve... ráda bych se zeptala, kdy se behem mse svate , behem obradu promeny, meni chleb v Krista a vino v jeho krev. Ktery je to okamzik? Kdy je jeste jen oplatek, a kdy uz je to Pan? A proc rikame "tvou smrt zvestujeme"? A proc pri svatem prijimani prijimame jen Telo, nikoliv Krev? Je to prece krev, ktera se proleva "za nas za vsechny na odpusteni hrichu". Znamena to, ze kdyz nam pan farar neda pro sv. prijimani Krev, ze nam Pan neodpousti hrichy?
A co kdyz je nekdo knezem, a vlastne psychicky knezem neni, takze se vnitrne, hluboce nemodli... sestoupi i tehdy nas Pan na oltar? Prijimame i potom Jeho Telo?
diky moc za vysvetleni. solveig
531. Datum zveřejnění: 1.8.2001
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 5671
Otázka:
Při pohledu na noční letní oblohu se člověku sama vnucuje otázka - Je tam "nahoře" život? Vždyť z naší galaxie jsme poznali pouze jedno procento. A co hvězdokupy nad galaktickou rovinou obsahující mnohem starší hvězdy a planety než je země? A co teprve galexie jiné, soustavy galaxií, soustavy soustav :-) ... Už se blížím k odlehčené vpravdě letní otázce... Tak např. taková spirální galaxie M 104 se od nás vzdaluje rychlostí 1050km za s -1. Některé jiné 50 000 km/s a další objekty dokonce dosahují 90% rychlosti světla. OTÁZKA: Má církev v úmyslu v těchto soustavách světů zvěstovat evangelium? A vztahuje se Kristova oběť a učitelský nárok církve na tyto světy? (viz výraz „vykoupený vesmír“ v liturgii) Mě to přijde úsměvně-nesmyslné, ale při současném absolutním nároku církve být tou jedinnou pravou (Dominus Iesus) jsem nucen se takto odlehčeně provokativně poptat...
Děkuji za odpověď. Postačí např. „Jsi osel apod.“ :-))
532. Datum zveřejnění: 6.10.2002
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 5670
Otázka:
Již několikrát jsem si z různých reportážích či seriálech v televizi všimla, že věřící, kteří se pokřižují, si po tomto políbí pravou ruku. Zajímalo by mě, jestli to má nějaký význam. Děkuji
533. Datum zveřejnění: 29.6.2004
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 5667
Otázka:
Dočetla jsem se, že k nejzákladnějším liturgickým symbolům patří chléb, voda, víno, svíčka a olej. Ráda bych věděla více o symbolickém významu těchto věcí. Děkuji.
534. Datum zveřejnění: 15.1.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Počet shlédnutí: 5657
Otázka:
Pokud chce člověk Bohu něco soukromě slíbit (např. čistotu), musí tak učinit před knězem?
535. Datum zveřejnění: 10.8.2003
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 5655
Otázka:
Pomalu každý kněz požaduje po věřících: Pravidelné čtení písma, konání dobrých skutků, růženec, pokoru, pravidelnou účast na mši. Ptám se k čemu mi je pravidelné memorování Písma když mi je skryt jeho vnitřní smysl? Kdo mi ho vysvětlí, misto blbého moralizování a stupidních rad typu:za postní období přečti celé Písmo.Proč se mám modlit pravidelně růženec, když mysl není svěží, pokojná a otevřená? Není z toho chudák Panna Maria paf, když ji neustále říkám jak kolovrátek jedno a to samé? K čemu být upnut na historického Krista, když Kristus uvnitř mne neroste?
536. Datum zveřejnění: 16.4.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Liturgika,
Katolická církev a církve,
Duchovní život Počet shlédnutí: 5653
Otázka:
Mám prosbu - zajímá mě, kdo je autorem všech mešních modliteb. Z jaké doby pocházejí? Některé slovní obraty mi připadají „nešťastné“, např. „…podle Spasitelova příkazu…“ atd. Chápu, že při jakémkoliv obřadu dochází i k určitým „obřadním frázím“. Spíš mě mrzí, že pro hledající návštěvníky kostela jsou některé mešní modlitby, navíc pronášené patetickým nebo naopak monotónním hlasem kněze, jaksi nepochopitelné a odrazující. Sama vím, jak hodně moji konverzi brzdila právě tato skutečnost. Měla jsem možnost zažít mši svatou v neformálním prostředí, kdy kruh studentů i s knězem seděl kolem kulatého stolu – a prožitek byl velmi hluboký. Nemluvím teď o nějakém povrchním citovém pohnutí, mám na mysli opravdu sounáležitost, dotyk v duši. A věřím, že nezanedbatelnou roli splnila právě přirozená mluva. I přímluvy se obešly bez nicneříkajících frází. Fráze a „nábožný“ slovník modliteb - to je pro mne kámen úrazu. A nejsem sama. Jenže ostatní se nechtějí zeptat, říkají, že tohle nikdo nemá v úmyslu změnit.
537. Datum zveřejnění: 20.1.2004
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 5651
Otázka:
Jsou všechna jména, která jsou obsažena v kalendáři (normálním českém), pojmenována podle nějakého svatého?
538. Datum zveřejnění: 10.11.2003
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5648
Otázka:
Dobry den,
mel bych jeden dotaz ohledne "lidoveho lecitelstvi",proutkare,....Jaky je postoj cirkve k temto alternativam?Nekdo tvrdi,ze pokud pouzivaji nejakeho predmetu (ruzne virgule,zavazi,...) ze je to spatne.Nikdy jsem na to nazor cirkve neslysel.Ze sve zkusenosti jse me to lidove lecitelstvi osvedcilo.
539. Datum zveřejnění: 29.11.2002
Rubrika: Katolická církev a církve Počet shlédnutí: 5632
Otázka:
Zajímalo by mě, jaké postavení a jakou úlohu ve společnosti plní církev. Děkuji Jana