160. Datum zveřejnění: 26.2.2003
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 8855
Otázka:
Hezký den,
rád bych se zeptal na dvě související otázky. Dědičný hřích a uchránění od dědičného hříchu (Ježíš, Marie). Dědičný hřích chápu jako stav odcizení člověka sobě samému i Bohu, nikoli jako čin s tím, že dědičnost zde nemá biologický ani sociálně podmíněný kontext, ale ten, že jde o lidský úděl od počátku věků. Příběh z Geneze vypráví o tom, jak "lidské zlo" - tzv. dědičný hřích octnul na světě, když přece Bůh je dobrý. Tento příběh můžu chápat A) trochu historicky, i když o historii nejde, tzn. že se fakticky nějak stal. V tom případě by však Bůh za jeden špatný čin spustil něco jako kolektivní pomstu a způsobil ve všech lidech jejich odcizenost, čemuž nevěřím nebo nerozumím; B) příběh vůbec historický není a mluví jen o tom, že člověk je od počátku porušený, snad proto, aby mohl ve svobodě dozrát k Božímu obrazu; tomu bych věřil spíš, ale moc tomu také nerozumím. Otázka 1. tedy zní, jak byste vzhledem k předchozím odstavcům ozřejmil problém dědičného hříchu. Otázka 2. z předchozí vychází. Je-li dědičný hřích stav odcizení, zdá se mi, že to Maria i Ježíš měli v negativním smyslu náramně zjednodušené, k čemu "normální" člověk může v krajním případě dospět velmi obtížnou cestou tj. k osobní celistvosti a k jednotě s Bohem - což jsou i pro konkrétní jednání dost významné faktory, oni jaksi přirozeným způsobem sbírali během svého (jistě ne jednoduchého) života, ale přesto, že museli projít mnohými zkouškami, je to něco jiného. Mariina i Ježíšova lidskost mi tak někdy připadá že je jim dána zdarma a úplně nerozumím tomu proč, připadalo by mě (aniž bych se chtěl stavět do Boží pozice) lepší, kdyby k své plné lidskosti museli dojít. Mohl byste mi tedy prosím nějak ozřejmit tu „nespravedlnost“ , že Ježíš a Maria byli dědičného hříchu uchráněni?
Děkuji. Václav
161. Datum zveřejnění: 27.10.2003
Rubrika: Biblistika,
Ostatní Počet shlédnutí: 8841
Otázka:
Zajímalo by mě, jak je to se zvířecí duší. Někdo říká, že zvíře vůbec nemá duši. Jeden kněz mi řekl, že zvíře duši má, ale že ta umírá zároveň s tělem. Kdyby prý nemělo duši, pak by ani necítilo žádnou bolest. Já si kladu otázku, proč by vlastně zvířecí duše nemohla žít dál po smrti? Když kolem sebe vidím, jak zvířata dovedou milovat (mimochodem kolikrát více než některý člověk), jak dovedou i vicítit, když je člověk smutný a např. ho potěšit, pak nevidím důvod, proč by i zvířata po smrti nemohla přijít do nebe. Dále se cítím trochu zneklidněna tím, že by Bůh stvořil zvířata s úmyslem, že je jednou definitivně nechá zemřít a zaniknout. Když je stvořil pro nás tady na zemi, pak by je nám přece mohl darovat i v nebi. Zajímalo by mě, jestli je někde přímo řečeno, že zvířata do nebe nejdou. V jednom katolickém časopise jsem totiž četla, že i mnozí významní křesťanští myslitelé nechali ozázku, zda mohou i zvířata přijít pro smrti do nebe, otevřenou. Je to skutečně pravda? Moc ráda bych znala názor celé církve jako celku, ne jen názor jednoho kněze, jestli ovšem se církev jako celek někdy zabývala otázkou existence zvířecí duše a nebo jestli odpověď na tuto otázku ještě nezná.
Děkuji
162. Datum zveřejnění: 18.10.2005
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství Počet shlédnutí: 8816
Otázka:
Dobrý den,
rád bych chtěl malinko oživit diskuse zde vedené. Jaký by měl být muž pokud chce být partnerem, manželem? Jaká by měla být jeho role? Eventuelně jaká by měla být žena, partnerka případně manželka? Jaká by měla být její role? Co dělá v partnerském vztahu správného muže mužem a správnou ženu ženou? Po čem ženy u mužů touží, co od muže očekávají? Jaký má podle vás podíl feminismu na problémech v partnerských vztazích a v manželství v dnešní době?
Ptám se z jednoho prostého důvodu. Vyrůstal jsem bez otce, tedy bez mužského vzoru. Nemyslím si, že bych byl zrovna nějaká zženštilá napodobenina muže, navíc jsem i docela komunikativní. Samozřejmě jsem jako chlap ješitný, dokážu být protivný, dokážu se naštvat a nemluvit, zalést si do své "jeskyně" a tam si věci zpracovávat atd.
Stále se však ve svých vztazích potýkám s problémy. Dostávám se do stavů, kdy ať dělám cokoli, není to nikdy dobře, nebo možná je, ale není mi to dáno najevo.
Často pozoruji, především u katoliček, spoustu strachů z toho, aby se špatně nevdaly, z toho aby nedělaly něco špatného, nespokojenost samých se sebou, z toho plynoucí spousta druhů duchovního aktivismu, strachů z toho, aby nebyly ve vztahu "domácí puťky a služky", neustálé snahy u muže potírat a likvidovat ješitnost, sobectví apod. Na jednu stranu velice citlivé (až přecitlivělé) a 'milující', ale na druhou stranu těžké "obranářky", hrdé aktivistky a bojovnice často působící dojmem, že vědí co chtějí, avšak svá zranění si jsou schopné v sobě "hýčkat" aniž to dají najevo a pak "vystřelit".
Dost často jde o perfekcionalistky, které si vrtají vrtačkou díry do zdi, zatloukají hmoždinky a hořekující nad neschopností mužů.
Co všechno má být dnes schopen opravdu dobrý muž unést?
Vím, že je dost těžké na výše položené otázky jednoznačně odpovědět, ale to ani neočekávám. Každému vyhovuje něco jiného. Jakási "kostra" alespoň v zásadních věcech a postojích existuje. Uvidíme. Zajímavá bude jistě i diskuse.
Děkuji.
163. Datum zveřejnění: 22.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 8814
Otázka:
Obraciam sa na Vás s dost váznym problémom. Môze sa knaz zamilovat? A ak sa zamiluje do slobodnej zeny, je správne, ze sa snazí vyhladávat túto zenu a stretávat sa s nou osamote? Je pre mna dost dôlezity Vas názor, preto Vás prosim o skorú odpoved a vopred dakujem.
164. Datum zveřejnění: 10.5.2004
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Počet shlédnutí: 8777
Otázka:
Dovolíte-li, chtěl bych se zeptat na svátost manželstvi:
1. Čím vzniká svátost manželství (jakými kanonickými úkony a ve kterém okamžiku vznikne), zejména, zda vzniká vyslovením kanonické formule slibu.
2. Jakou roli hraje ve vzniku svátosti kopulace manželů? Je manželství manželstvím se svátostí i bez spojení pohlaví, resp. před ním?
3. Co je to svátost, lze ji pozorovat? Lze pozorovat rozdíl v právně ekvivalentních manželstvích mezi těmi, jež vznikly se svátostí manželství, a mezi těmi, které s ní nevznikly?
4. Může vzniknout manželství se svátostí manželství mezi lidmi, kteří neznají kanonickou formuli slibu?
5. Jaká je role církve při vzniku svátosti manželství? Je rozdíl mezi svátostí, která vznikne za asistence církve, a svátostí, která vznikne bez této asistence?
6. Končí svátost manželství smrtí některého z manželů, nebo smrtí obou manželů, nebo ji přetrvává?
7. Pokud se stávají manželé jedinou osobou, znamená to, že i jejich duše je jediná? Znamená to, že jejich naděje na spásu je stejná?
8. Jaká je etymologie slova svátost? Je odvozena od slova svatý?
165. Datum zveřejnění: 5.4.2007
Rubrika: Biblistika,
Liturgika,
Katolická církev a církve,
Církevní právo Počet shlédnutí: 8777
Otázka:
Dobrý den, můj dotaz se týká přijímání svátostin. Zajímalo by mě, zda jako katechumenka mohu přijmout popelec. Vzhledem k dnešnímu datu je tato otázka pro praxi tohoto roku již bezpředmětná, ale ve společenství o této otázce debatujeme a zůstává pro nás stále nezodpovězená. A jak je to s požehnanými pokrmy o velikonocích? Děkuji za odpověď.
166. Datum zveřejnění: 3.6.2008
Rubrika: Liturgika,
Katolická církev a církve,
Církevní právo Počet shlédnutí: 8767
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych nechat pokřtít svou 12letou dceru. Mohli byste mi, prosím odpovědět, co je k tomu všemu zapotřebí, co je třeba absolvovat, pokud pocházíme z ateistické rodiny? Může se nechat pokřtít i dospělý člověk? Děkuji.
167. Datum zveřejnění: 18.3.2001
Rubrika: Biblistika,
Etika a morálka,
Liturgika Počet shlédnutí: 8739
Otázka:
Kamaradum nedokazu vysvetlit, proc je na Velky patek a Popelecni stredu prisny
pust od masa? Proc zrovna maso?
A proc tam nepatri i ryby?
Dekuji za odpoved
168. Datum zveřejnění: 17.3.2009
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 8710
Otázka:
Dobrý den,mám problém se sv.příjmáním...prostě nechápu,proč k němu mám chodit,když Bůh je všude přítomen...co se změní,když k příjmání přistoupím?
169. Datum zveřejnění: 25.11.2010
Rubrika: Duchovní život,
Církevní právo Počet shlédnutí: 8700
Otázka:
Zajímalo by mne, zda jsou stanovena pravidla určující, kolik kmotrů a jakého pohlaví může mít křtěný.
170. Datum zveřejnění: 27.5.2008
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 8679
Otázka:
Pěkný den, prosím o vysvětlení, kdy je při mši sv. ustanoveno či doporučeno věřícím stát, kdy sedět, kdy klečet. Co farnost, to určité odlišnosti, někdy i výrazné… Děkuji za odpověď.
171. Datum zveřejnění: 22.4.2003
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 8649
Otázka:
Prosím o informaci, proč se liší číslování (tj. vlastně pořadí) žalmů v latinském textu Bible (Vulgatě) a v českém překladu. Má se při citaci uvádět číslo podle Vulgaty nebo podle českého textu? Zdá se mi, že se v odborné literatuře (historické, uměleckohistorické, apod.) cituje spíše podle číslování ve Vulgatě, a to přestože to pak při hledání v českém překladu přináší určité komplikace. Děkuji
172. Datum zveřejnění: 11.4.2008
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 8640
Otázka:
Viděl jsem v televizi při přenosu mše sv. z Vatikánu (ale také u nás v katedrále) rozmístněno sedm obrovských svícnů na oltáři. Zajímalo by mě, co má tato symbolika znamenat, když ve většině kostelů jsou dvě nebo tři svíce. V jedné knize jsem četl, že se doporučuje raději jedna velká svíce vedle oltáře, stejně tak i u květinové výzdoby, aby zůstal oltář při mši prázdný a kalich s patenou se neztratil v záplavě předmětů.
173. Datum zveřejnění: 20.6.2002
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství Počet shlédnutí: 8628
Otázka:
Dobry den, hodne se zde diskutuje o predmanzelske cistote. Slysela jsem ale i termin "manzelska cistota". Jak tomuto pojmu rozumet? Urcite se nejedna pouze o vernost partnerovi. Nebo ano?
174. Datum zveřejnění: 17.3.2006
Rubrika: Liturgika,
Ostatní Počet shlédnutí: 8623
Otázka:
Dali jsme naší dceři jméno Karolína. Hledali jsme, jestli někdo takového jména je blahořečený, a našli jsme blahořečenou Karolínu Kózku. Rádi bychom se zeptali, kdo to byl, popřípadě jestli byste nám poslali odkaz na stránku, kde bychom si o ní mohli přečíst.
175. Datum zveřejnění: 6.4.2003
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 8623
Otázka:
Ráda bych se Vás zeptala na eucharistický zpěv TANTUM ERGO SACRAMENTUM, kdo jej složil, na text v latině a český překlad.
Děkuji Eva
176. Datum zveřejnění: 12.7.2001
Rubrika: Ostatní Počet shlédnutí: 8595
Otázka:
Mam dotaz ohledne stridani knezi ve farnostech. Od roku 1997 je nasi farnosti
3 dekan a 4 kaplan, nepocitaje obdobi, kdy tu nebyl kaplan zadny.
Za totality se mezi lidmi rikalo, ze knez nesmi nikde byt moc dlouho,
aby si s lidmi vzajemne nezvykli, ze to statni moc nepripusti. Ale proc dnes.
Nekdy mam dojem, ze duvod vymeny nikdo nesdeluje ani knezim ani farnikum.
Je to snad zkouzska poslusnosti knezi? Dekuji
177. Datum zveřejnění: 5.3.2003
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 8584
Otázka:
Dobrý den. Někde jsem slyšela, že je několik andělských kůrů, které mají své jméno. Napište mi, prosím kolik jich je, jak se jmenují a jak máme spolupracovat s andělem strážným. Děkuji a přeji pěkný den.
178. Datum zveřejnění: 27.3.2003
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 8582
Otázka:
Jakou roli má podle Církve v životě křesťana psycholog? Nestačí moje víra na vyřešení osobních problémů? Vždyť mnohá staletí žádný psycholog nebyl.Kdy se má obrátit katolík na psychologa? Znají kněží psychologii, aby mohli kompetentně vést svěřené stádce? Spolupracují efektivně psychologové se zpovědníky? Existuje oficiální dokument pojednávající o úloze psychologa v životě katolíka?
179. Datum zveřejnění: 3.7.2009
Rubrika: Biblistika,
Katolická církev a církve Počet shlédnutí: 8574
Otázka:
Proč se slaví svátek sv. Cyrila a Metoděje 5.července.
Předem děkuji.