Datum zveřejnění: 16.4.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Liturgika,
Katolická církev a církve,
Duchovní život Otázka:
Mám prosbu - zajímá mě, kdo je autorem všech mešních modliteb. Z jaké doby pocházejí? Některé slovní obraty mi připadají „nešťastné“, např. „…podle Spasitelova příkazu…“ atd. Chápu, že při jakémkoliv obřadu dochází i k určitým „obřadním frázím“. Spíš mě mrzí, že pro hledající návštěvníky kostela jsou některé mešní modlitby, navíc pronášené patetickým nebo naopak monotónním hlasem kněze, jaksi nepochopitelné a odrazující. Sama vím, jak hodně moji konverzi brzdila právě tato skutečnost. Měla jsem možnost zažít mši svatou v neformálním prostředí, kdy kruh studentů i s knězem seděl kolem kulatého stolu – a prožitek byl velmi hluboký. Nemluvím teď o nějakém povrchním citovém pohnutí, mám na mysli opravdu sounáležitost, dotyk v duši. A věřím, že nezanedbatelnou roli splnila právě přirozená mluva. I přímluvy se obešly bez nicneříkajících frází. Fráze a „nábožný“ slovník modliteb - to je pro mne kámen úrazu. A nejsem sama. Jenže ostatní se nechtějí zeptat, říkají, že tohle nikdo nemá v úmyslu změnit.
Datum zveřejnění: 15.4.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Liturgika,
Církevní právo Otázka:
Srdečně Vás zdravím.
Potřebovala bych poradit. V naší farnosti, kde je každou neděli plný kostel lidí, se slouží pouze jedna jediná nedělní mše svatá, a sice v 7.30 ráno. To je konkrétně pro naši rodinu se třemi malými dětmi dost velký problém, tak brzy ráno se všemi dětmi se včas do kostela vypravit. Podobně jsou na tom i mnohé jiné rodiny z naší farnosti, které to řeší tak, že jezdí do vzdálených kostelů, kde je mše v rozumnější dobu. U nás konkrétně to obvykle dopadá tak, že jde v neděli na mši jen jeden z nás, protože nemáme možnost dojíždět jinam.
Mám dva dotazy – 1. Je vynechání mše svaté za těchto okolností hříchem, nebo nikoliv? – Podotýkám, že tento stav trvá již několik let a není vyhlídka, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit.
2. Je možné nějakým způsobem dosáhnout toho, aby u nás byla sloužena v neděli ještě jedna mše svatá nebo alespoň aby ta stávající byla posunuta na pozdější dobu? Na koho se s touto prosbou obrátit? S naším farářem už jsme na toto téma hovořili opakovaně, ale bez efektu. Přitom v obci o kousek dál jsou v neděli čtyři mše svaté!
Děkuji předem za odpověď.
Datum zveřejnění: 13.4.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Ostatní Otázka:
Dobrý den.
Chtěla jsem hlasovat ve vaší anketě o MDŽ, ale pak jsem si uvědomila, že si nejsem jistá svým postojem. V poslední době slyším dva pohledy:
1. MDŽ byl čistě komunistický svátek
2. MDŽ má daleko hlubší historii a komunisté si jej pouze přivlastnili
Nevíte jak to bylo?
Každopádně je hezké, když budou mít ženy (nejen matky) svůj svátek, ale dříve se slavil velmi podivně, spočíval hlavně v tom, že ženy dostaly v práci karafiát a muži se opili, takový svátek by dobrý jistě k ničemu nebyl.
Děkuji.
Datum zveřejnění: 9.4.2004
Rubrika: Etika a morálka Otázka:
Kamarád se mě zeptal: "Udělals už dobrý skutek?" To slovo udělal mě zarazilo. Dají se dělat dobré skutky, něco jako výroba dobrých skutků? Je někde nějaká firma, kam bych mohl zajít a koupit si hotový dobrý skutek? Díky.
Datum zveřejnění: 8.4.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Mám otázku týkající se sobotní vigilie Vzkříšení Páně. Má tato nedělní platnost (a obdobně vigilie Narození Páně)?
Datum zveřejnění: 5.4.2004
Rubrika: Liturgika,
Ostatní Otázka:
Prosím o definici určení termínu velikonočních svátků.
Datum zveřejnění: 2.4.2004
Rubrika: Církevní právo Otázka:
Velmi by mě zajímaly povinnosti a práva jak faráře tak i farníka (z hlediska církevního práva či jiných předpisů)mimo plnění Desatera a pod. a zda je na iternetu dostupný Kodexu církevního práva.
Datum zveřejnění: 1.4.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Vážení přátelé, neporadil by někdo, kde je u nás možné sehnat (pochopitelně zakoupit) Missale Romanum, ed. typica 2000 - nejlépe vydání v malém formátu? Děkuji za každé upozornění.
Datum zveřejnění: 1.4.2004
Rubrika: Katolická církev a církve,
Ostatní Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli existuje patron internetu, a pokud ano, kdo to je.
Datum zveřejnění: 31.3.2004
Rubrika: Duchovní život Otázka:
Jaké vzdělání musí mít uchazeč o jáhenskou službu ?
Mohl by se stát jáhnem i člověk bez vzdělání( popř. vyučen )?
Co by pro to musel udělat ?
Datum zveřejnění: 26.3.2004
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Dobrý den. Jak je možné, že se biskupy stávají řeholníci (Jiří Paďour, Dominik Duka, Karel Herbst...)? Jedná se o výjimky, nebo je to zcela běžná církevní praxe? Děkuji
Datum zveřejnění: 25.3.2004
Rubrika: Katolická církev a církve Otázka:
Když se laici denodenně přesvědčují, že Katolická církev potřebuje zásadní reformu, reformu bezodkladnou a ne pouze kosmetickou, reformu ve všech jejich oblastech, ptám se: Co mají dělat? Podotýkám, že se jedná o katolické laiky, hluboce věřící, kteří nechtějí církev ničit, ale očistit od nánosů historie, přiblížit ji Kristovu učení a přiblížit ji dnešnímu člověku.
Datum zveřejnění: 24.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Chtěla jsme se zeptat, s jakým povrchem mohou přijít do styku proměněné tělo a krev Páně, tedy z jakého materiálu může být vyroben kalich a patena. Myslela jsem, že jejich vnitřní povrch musí být vždy zlato, ale všimla jsem si, že se požívá například i keramika. Na jednu stranu dovedu pochopit, že první křesťané neměli na zlato a používali třeba onu keramiku, ale na druhé straně i v judaismu přeci platí, že pro Boha jen to nejlepší, tedy zlato.
Moc děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na možnost přijímat na ruku i v případě, že se podává pod obojí. Občas se stkávám s tím, že se (v některých farnostech) podává pouze tímto způsobem, pro mne je z osobních důvodů přijatelnějnější přijímání na ruku. Existuje nějaké řešení?
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Věrouka Otázka:
Zajímalo by mě, proč lidé v důležitých situacích tak snadno a rádi usnou? Je takový spánek pozitivní?
Abram usnul při uzavírání smlouvy, apoštolové v Getsemanské zahradě...
Datum zveřejnění: 21.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
V textu jedné nové písně od Z. Pololáníká je verš: " ... ať Paní všech národů, která kdysi byla Marií..". Je tato věta, tak jak je napsána v souladu s učením katolické církve o Panně Marii? Pokud není, je to blud? A pokud ano, můžete mi její teologický smysl vysvětlit. Zpívám v chrámovém sboru a nerad bych aby z kůru zněly nesmysly, či dokonce bludy. Děkuji. Ivan Klabal
Datum zveřejnění: 18.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Duchovní život Otázka:
Dobrý den.
Je mi 19 let a jsem katolička. Ráda bych se zeptala, jestli je dobré zvolit si svého zpovědníka a pokud ano, podle jakých kritérií bych si jej měla vybrat.
Předem děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 15.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Katolická církev a církve Otázka:
Biskupové ve svém listě dali jako letošní motto "Bezpečnost na silnicích". Připadá mi to poněkud mimo, když je všude vidět velká apostáze. Že by měli vybízet k nějakému úsilí o zvroucnění a prohloubení víry, a ne, aby řidiči nezastavovali na zákazu stání a aby dodržovali v obci padesátku. Není to divné?
Datum zveřejnění: 12.3.2004
Rubrika: Liturgika Otázka:
Dobrý den,
v souvislosti s postní dobou by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi "pokání zdrženlivostí" a "pokání újmou", které se vztahuje na lidi od 18 do 60 let.
Předem děkuji za odpověď
Datum zveřejnění: 11.3.2004
Rubrika: Etika a morálka,
Ostatní Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na psychotropní hudbu (snad jsem ten terminus technicus napsala dobře). Jak může působit na mysl člověka? Jak se dají rozpoznat příznaky?
A teď konkrétně-co album THE CELTS od zpěvačky, která si říká ENYA? Patří to do kategorie těchto písní (myslím si, že ne, ale chtěla bych slyšet názor odborníka)? Může mě poslouchání nějak ovlivnit, i když si to nepřipouštím?
A co když působení psychotropní hudby na člověka je jen mýtus? Děkuji za odpověď.