Datum zveřejnění: 17.10.2003
Rubrika: Liturgika Počet reakcí: 9
Otázka:
Dříve se chodilo na poutní místa i velmi vzdálená s procesím a korouhvemi, mladí, staří a s doprovodem kněžstva, jak píše P.Šikula na ot. 547. Prosím, zda byste mohli vyjmenovat taxativně důvody, proč lidé chodili a chodí na poutní místa a také, čím se ta místa liší od farních kostelů. Děkuji.
Datum zveřejnění: 23.7.2003
Rubrika: Církevní právo Počet reakcí: 9
Otázka:
Nevím na koho se obrátit s žádostí o radu, tak to skusím touto cestou. V domě ve kterém bydlím byla údajně zazděná jeptiška. Myslel jsem si, že bude jednoduché dohledat, proč by měla být zazděná. Opak je pravdou. Prosím Vás tedy o informaci, z jakého důvodu se zazdívali jeptišky. Popřípadě alespoň radu, kde takovouto informaci seženu ( odkaz na Internetu, knihu apod. ). Jestli Vám to pomůže v určování, můj dům je z patnáctého století, v sedmnáctém totálně vyhořel při požáru města. Do dnešní doby se zachval původní sklep a nadzemní části odpovídají rekonstrukci po požáru. Velice Vám děkuji za jakoukoliv odpověď.
Datum zveřejnění: 30.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet reakcí: 9
Otázka:
Prosím o zodpovězení několika otázek:
1. Existuje nějaké podrobnější členění hříchů podle závažnosti v rámci dvou známých hlavních skupin: lehké x těžké? Závažnost hříchů v každé z těchto skupin je přece různá. Je rozdíl, pokud člověk o někom špatně smýšlí, a když na druhé straně nechá volný průchod vyřčení těchto špatných slov. Nezúčastnit se z vlastní viny nedělní mše svaté se nedá srovnávat např. s úmyslným zabitím člověka…, v obou případech nesmí člověk přistupovat ke sv. přijímání.
2. Mají dobré skutky člověka, který ztratil těžkým hříchem milost posvěcující, svou plnou hodnotu a smysl pro spásu jeho duše?
3. Jak může napravit svůj život člověk, který se dostal svým jednáním do exkomunikace, např. katolický kněz, který se oženil a má děti?
Datum zveřejnění: 25.4.2003
Rubrika: Katolická církev a církve Počet reakcí: 9
Otázka:
Je špatné, když někdo přestoupí z jedné církve do druhé? Například, když katolík přejde do protestantské církve? Jak se naopak katolická církev staví k lidem, kteří mají zájem do této církve přestoupit? Jsou takové přesuny častým jevem?
Datum zveřejnění: 23.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet reakcí: 9
Otázka:
Zdravím Vás,
Určitě sledujete televizi nebo odněkud víte, co v době Velikonoční provádějí lidé na Filipínách.Chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné dělat to, co dělají.(Přibíjení se na kříž,bičování se karabáči s vpletenými kusy skla,atd...)Bude je snad mít Bůh raději než ostatní věřící?Budou tím mít zaručený pobyt v nebi?Prosím i o Váš osobní názor.Děkuji
Datum zveřejnění: 15.4.2003
Rubrika: Duchovní život Počet reakcí: 9
Otázka:
Snažím se chodit 1x za měsíc ke zpovědi a ke sv. příjímání - ale v poslední době se cítím lhostejná k Ježíší zvláště ve sv. příjímání. Chyba je samozřejmě u mě, ale nevím, kde mám hledat její kořeny. Děkuji
Datum zveřejnění: 22.10.2002
Rubrika: Biblistika Počet reakcí: 9
Otázka:
Je mi dost blbý ptát se na takovou základní věc,ale chci v tom mít uz konečně jasno.Jak to, že existuje Bůh trojjediný? To je jeden, nebo tři.V srdci mi přijde,že tomu rozumím,ale neumím to vysvětlit nevěřícím.Prosím poraďte!Díky
Datum zveřejnění: 18.10.2002
Rubrika: Duchovní život Počet reakcí: 9
Otázka:
Jsem věřící dívka a je mi 16 let. Ráda bych se Vám svěřila se svým problémem a chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se mám na svůj problém dívat. Můj problém jsou totiž pupínky na obličeji (samozřejmě
neprosím o lékařskou radu, ale o duchovní). Osobně si totiž myslím, že by bylo ode mne velmi sobecké, kdybych Boha prosila, abych dobře vypadala. Já to prostě nedokážu, když si uvědomím, jak jsou některé děti nemocné a postižené a já bych měla sobecky prosit za svoji krásu. Snažím se to brát jako svůj "kříž", který musím nést. Někdy mi ale dochází síly. Všechny moje spolužačky tyto problémy namají a já se snažím jim to nezávidět, ale někdy se tomu neubráním a prostě je mi to líto. Kožní lékařka mi předepsala už několik různých léků a mastí, ale nic mi moc nepomáhá. Věřím, že mi Bůch časem pomůže, ale je možné, že mi pupínky vydrží až do 30 let. Prosím, poraďte mi.
Datum zveřejnění: 30.5.2002
Rubrika: Liturgika Počet reakcí: 9
Otázka:
Karmelitánské nakladatelství vydalo mešní řád v několika řečech. Nejen z toho ale i z jiných pramenů je zcela nesporné, že v pozdravu "Pán s vámi" zní odpověď "I s DUCHEM tvým", jen v češtině duch jaksi vypadl, takže z významově silného pozdravu se stalo jakési kamarádské štěknutí. Proč je zrovna jen v naší mateřštině pozdrav tak amputován?
Datum zveřejnění: 22.5.2002
Rubrika: Liturgika Počet reakcí: 9
Otázka:
Dobrý den!
Chtěla bych se zeptat, co lidé v duchu říkají při proměňování. Když jsem byla menší, tak mně naučili, že můžu třeba říct jenom: „Pane Ježíši děkuji, mám tě ráda.“, ale teď už jsem starší a cítím, že v tom mám mezeru. Děkuji
Datum zveřejnění: 15.1.2002
Rubrika: Biblistika Počet reakcí: 9
Otázka:
Dobrý den, zajímá mě jedna věc a to problematika "filioque", obracím se tedy na Vás, jestli byste mi to nemohl trochu přiblížit. Co mě dále zajímá je to, jak je možné že se papež omlouvá, když vlastně přebírá primát po sv.Petrovi, apoštolovi a má být neomylný.
Datum zveřejnění: 3.10.2001
Rubrika: Věrouka,
Biblistika Počet reakcí: 9
Otázka:
Prosím o vyjadrenie k téme "Darwinova teória" v učive dejepisu, konkrétne na cirkevných školách. Nestotožňujem sa totiž s názorom kolegýň prechádzať túto tému mlčky. Ďakujem (učiteľka na zákl.cirk. škole)
Datum zveřejnění: 14.9.2001
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Počet reakcí: 9
Otázka:
Manželství uzavřené také církevně bylo občansky rozvedeno. Jeden z manželů pak uzavřel nové občanské manželství. Po delší dobe se bývalí manželé sblíží a chtějí obnovit soužití. Má přednost toto církevně uzavřené a občansky rozvedené manželství, nebo je třeba respektovat později uzavřený občanský sňatek jednoho z partnerů?
Datum zveřejnění: 13.9.2001
Rubrika: Biblistika Počet reakcí: 9
Otázka:
Velmi mě provokuje téma " svoboda člověka ". Proč Bůh daroval svobodu nám nevyzrálým lidem, když musel vědět, že s ní nebudeme umět zacházet? Zdá se mi, že už nemohu unést všechna ta negativa způsobená právě touto svobodou druhých lidí( včetně mé vlastní). Zprávy o nejrůznějších zločinech a utrpení, nedorozumění v nejbližším okolí nejen mém.....atd. mi nahánějí hrůzu, naplňují mně strachem a nesouhlasem, berou mi chuť žít. ( pro informaci : je mi třicet a nejedná se o pubertální pocitový problém, já tomu opravdu nerozumím, rovněž jsem si vědoma, že se na takovouto otázku nedá jednoduše odpovědět, spíše očekávám nějaké podněty k dalšímu přemýšlení). Děkuji Marcela
Datum zveřejnění: 20.7.2001
Rubrika: Ostatní Počet reakcí: 9
Otázka:
Jaký má česká katolická církev názor na záměr zavést jógu do školní výuky na Slovensku?
Datum zveřejnění: 20.5.2001
Rubrika: Biblistika Počet reakcí: 9
Otázka:
Jsem rád za své katolické bratry, miluji je, ale nenávidím římský katolicismus - kult Marie a svátých - Ježíš je jediný náš přímluvce u Boha, všichni jsme Svatí - jsme posvěceni od Boha. Svatí jsou nebibličtí - ppokus o kompromis pro polyteistické obyvatelstvo středozemí - BLUD. A co očistec - nebiblické. Co celibát kněžích = nebiblické, Pavel nám říká, aby starší měli jednu ženu. A co katolická naktivita v oblasti tuzemských misii - kdo lidem za Vás řekne evangelium. Co vaše křtění - novorozeňata se nemohou rozhodnout - podle Bible to však má být vědomé rozhodnutí. Co vy na to? Díky.
Datum zveřejnění: 16.3.2010
Rubrika: Partnerské vztahy a manželství,
Církevní právo Počet reakcí: 8
Otázka:
Dobrý den, plánujeme s přítelkyní církevní svatbu v kostele. Jelikož bych chtěl mít za svědka kamaráda, který není pokřtěn, zajímá mne, zdali musí být svědek pokřtěn, nebo ne. Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 20.1.2009
Rubrika: Liturgika,
Duchovní život,
Církevní právo Počet reakcí: 8
Otázka:
Vím, že základní povinností každého křesťana je zúčastnit se v neděli a zasvěcené svátky mše svaté. Můžete mi, prosím, vypsat, které jsou ony zasvěcené svátky?
Datum zveřejnění: 27.5.2008
Rubrika: Liturgika Počet reakcí: 8
Otázka:
Pěkný den, prosím o vysvětlení, kdy je při mši sv. ustanoveno či doporučeno věřícím stát, kdy sedět, kdy klečet. Co farnost, to určité odlišnosti, někdy i výrazné… Děkuji za odpověď.
Datum zveřejnění: 29.4.2008
Rubrika: Katolická církev a církve,
Církevní právo Počet reakcí: 8
Otázka:
jaký je služební postup od žáka v církevní škole po papeže